Почетна / Препорачани / Акција “Арес” ја потресе Србија: 360 бандити се уапсени, запленето е дрога, оружје, експлозиви!

Акција “Арес” ја потресе Србија: 360 бандити се уапсени, запленето е дрога, оружје, експлозиви!

Српската полиција спровела големата специјална операција, каде се приведени 360 лица под сомнение за извршување на различни кривични дела.

Во рамките на операцијата е запленети големо количество оружје и дрога, пренесуваат повеќе регионални агенции. Операцијата под тајното име “Арес” (старогрчки бог на војната) е спроведена во 27 градови на земјата. Во моментов се покренати постапки против 202 лица.

Уапсените се обвинети за нелегално производство и дистрибуција на дрога, убиства, силувања, насилство, тортура, уцени, киднапирања, грабежи, итн

“Полицијата ќе продолжи со операцијата за заштита на безбедноста на граѓаните”, рече на прес-конференција српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ.

Тој прецизира дека се запленети 167 кг. дрога: кокаин, хероин, хашиш, марихуана и екстази, исто така се откриени три лаборатории за нивното производство.

Запленети се четири автомати, 29 пушки, 30 пиштоли, килограм експлозии, шест гранати и повеќе од 3.000 куршуми. Стефановиќ истакна дека е запленети голема сума на пари, 19 автомобили, повеќе компјутери и 150 гигабајти детска порнографија.

Тој упати порака дека нема место во Србија за вакви криминалци.