desk2

(ВИДЕО) Што може да се очекува од посетата на Билт?

Што може да се очекува од најновата дипломатска посета во земјава – какви заклучоци можат да произлезат и дали Билт кој важи за исклучително добар познавач на регионот моќе да ја придвижи работата? На овие теми во централниот дневник на Телевизија 24 гостуваше поранешниот амбасадор и универзитетски професор Ѓорѓи Филипов.

Повеќе

Ердоган: Турција ги победи “крстоносците”

Граѓаните на Турција гласаа за преминување на земјата кон претседателска република, иако борбата беше со “оние кои се со менталитет на крстоносци”. Ова го изјави турскиот лидер Реџеп Ердоган, цитиран од “Ројтерс”. “Се боревме против сите непријатели, напаѓаа и оние кои се со менталитет на крстоносци. Но ние останавте како …

Повеќе

Focus: Меркел им го предала на британските тајни служби досието на Путин

  Германскиот канцелар Ангела Меркел им го предала на британските тајни служби досието на претседателот на Русија Владимир Путин, собрано од германското разузнавање, соопшти Focus. Повикувајќи се на свои извори во германските тајни служби, изданието тврди дека во октомври 2015 година Меркел ја посетила официјалната резиденција на британскиот премиер Дејвид …

Повеќе

Нов скандал на United Airlines: Сега исфрлени младоженци од авионот!

Авиокомпанијата United Airlines уште еднаш е во центар на вниманието со нов скандал, сега биле исфрлени младоженци. Според информациите на ТВ каналот KHOU 11, Мајкл Хол со својата невеста Амбер Максвел тргнале кон Коста Рика, за да ја прослават свадбата. Пред полетувањето младоженците ги смениле местата со други кои биле …

Повеќе

(ФОТО) На денот: Трамп и Белиот зајак

  Претседателот на САД Доналд Трамп го означи почетокот на традиционалното Велигденско тркалање на јајца во Белата куќа, објави “Франс прес”. Овој обичај датира од 1878 година, кога почетокот на традицијата е поставена кај претседателот Радорфорд Хејс. Оттогаш илјадници деца, придружени од своите родители, учествувале во тркалање на дрвени јајца …

Повеќе

Ликвидиран десната рака на лидерот на “Исламска држава” – Кавкаскиот Емир

Еден од главните помошници на лидерот на терористичката група “Исламска држава” Абу Бакр ал Багдади е убиен близу Мосул. Ова го соопшти пријавени ирачкиот канал Al Sumaria, повикувајќи се на локален извор. “Неидентификувани лица го убиле Хасбула ал Кавказ со прекарот Кавкаски Емир околу неговиот дом во Тал Афаф западно …

Повеќе

Холивудската дива цел живот беше во потрага по љубов: Се разведуваше шест пати, а само од него не бараше…

Ексцентрична, трогателна, талентирана, убава жена, која стапуваше во брак и за нови и за поранешни. Елизабет Тејлор, сепак не ја најде љубовта. Но, таа има една голема тајна – го сакаше само во овој нејзин сопруг, кој замина во смрт. Додека голем број пишуваа за големата љубов на Елизабет Тејлор …

Повеќе

Речиси 1/3 од Русите не исклучуваат војна меѓу Русија и САД

Речиси 1/3 (30%) од Русите не исклучуваат војна меѓу Русија и САД, а 14% се убедени дека оваа војна веќе е во тек. Тоа покажува истражувањето на ВЦИОМ, цитирано од “Аргументи и факти” во понеделникот (17-ти април). Социолозите уште забележуваат дека Русите, во негативна насока го промениле својот став кон …

Повеќе

(ВИДЕО) Беше ѕвезда во Југославија, заводник, а сега се плаши од неговата поранешна сопруга и затвор

Кога во 1984 година го освои четвртото место на “Евровизија” Даниел Поповиќ беше во зенитот на славата. Песната “Џули” го лансира медѓу ѕвездите, но приватниот живот тој направи голем стрес. Даниел има три пропаднати бракови и сега е во четврт. Моментално живее во Љубљана. Но, со години се суди со …

Повеќе

„Бомбите“ во Врховен – ќе бидат ли исфрлени како докази?

Дали СЈО ќе може да смета на прислушуваните разговори во судска постапка е темата која и утре ќе се најде пред врховните судии. Во пресрет на седницата, дел од правниците со поделени ставови, информира ТВ24. Според едни, прислушуваните разговори кои ги испитува Специјалното јавно обвинитество можат да бидат доказ, според …

Повеќе