desk3

Lenovo направи нов флексибилен таблет

На конференцијата Tech World 2017 се одржа премиерата на таблет, кој може да се прекпшува. Folio е целосно функционален прототип кој може да влезе во производство веднаш, уверуваат од Lenovo. Кинескиот производител го претстави преклопувањето на таблет и телефон уште минатата година, а Folio е комбинација од двата уреди. Во непреклопена состојба таблетот …

Повеќе

Буфон: Ова може да биде мојата последна сезона

Голманот на Јувентус Џанлуиџи Буфон призна дека претстојната сезона 2017/18 може да се покаже како последнa во славната кариера. “Ова може да биде мојата последна година и е навистина многу возбудливо. Сакам да се обидам да уживам во посебни работи”, коментира Буфон. “Не се чувствувам вознемирен поради тоа што не …

Повеќе

Имери: “Тачи се однесува како да е крал”

 Претседателот на движењето “Самоопределување” Висар Имери го обвини косовскиот претседател Хашим Тачи дека се однесува како да е “крал” на Косово, пренесува приштинскиот весник “Коха диторе”.  Според зборовите на Имери, постојат парвила кои налагаат на кој би требало да му се довери мандатот за да формира влада. “Граѓаните го кажаа …

Повеќе

Sвездите на хитот “Деспасито”, бесни на претседателот на Венецуела

Sвездите на хитот Деспасито го обвинија претседателот на Венецуела дека нивната песна ја искористил за политички цели. Всушност, претседателот на Венецуела Николас Мадуро во својот телевизиски шоу програм овој викенд ја представи изменетата верзија на овој хит. Во преправениот текст Мадуро ги промовира своите планови за состав на новиот контроверзен …

Повеќе

FAZ: Меѓу уапсените во Мосул поддржувачки на “Исламска држава” има четири Германки

Освен наводната џихадитска Линда од Саксонија, во ирачкиот Мосул се приведени уште три Германки, кои и помагале на блискоисточната радикална група “Исламска држава”, објави националниот дневен весник Die Frankfurter Allgemeine Zeitung.  Тие се од федералните покраини Баден-Виртемберг и Северна Рајна-Вестфалија, објавуваат медиумите. Извори од круговите за безбедност соопштија дека станува збор за …

Повеќе

Reuters: Палестинците се незадоволни од новите мерки за безбедност на храмовите во Ерусалим

 Израел ги отстрани металните детектори од влезовите на џамијата Ал Акса, и ги замени со камери, надевајќи се дека ќе спречи крвопролевање, пренесува Reuters.  Меѓутоа, Палестинците повторно изразија незадоволство од антитерористичките мерки, нарекувајќи ги неприфатливи. Палестинскиот лидер Махмуд Абас и високиот муслимански свештеник кој одговара за Ал Акса, ги отфрлија новите …

Повеќе

Жена умрела од вирус кој и го пренела заразена мачка Прв случај?

Синдромот тромбоцитопенија е релативно нова заразна болест, која почнала да се појавува во Кина, Кореја и во Јапонија. Третина од луѓето кои се заразени со оваа болест умираат. Се претпоставува дека жена во Јапонија починала од болеста која ја предизвикале крлежите а и ја пренела мачка со гризнување. Ова се …

Повеќе

Верски водачи во Канада оптужени за полигамија, еден имал 25 жени: “Тоа е божествен брак”

Винстон Блекмор (60) и Џејмс Олер (53), поранешни водачи на изолираната полигамна заедница во Канада  осудени се поради практикување на полигамија после десетгодишен правен спор.  Судијката на врховниот суд во  Британската Колубија Шери Ан Донеген изјави дека доказите очигледно покажуваат дека Блекмор бил венчан со 25 жени во исто време, …

Повеќе

Анкета: На Макрон му паѓа популарноста

Популарноста на францускиот претседател Емануел Макрон е во опаѓање и тоа за десет посто, покажуваат најновите испитувања на јавното мислење, пренесува Reuters. Анкетата која е објавена вчера покажала дека 54 посто Французи се задоволни од неговата работа, додека само месец порано тој процент бил 64 посто. Аналитичарите велат дека францускиот …

Повеќе

Сиси ги предупреди Египќаните да не раѓаат повеќе од три деца

Претседателот на Египет Абдел Фатах ал-Сиси ги предупреди жителите на Египет да не раѓаат повеќе од три деца. “Оние кои имаат повеќе од три деца, ќе одговараат пред Бога. Наталитетот во Египет претставува опасност, во најмала рака колку и самиот тероризам”, рече Сиси во обраќањето на Конференцијата за млади во …

Повеќе