Актуелно

desk5

Италија по четврти пат домаќин на Самитот на Г-7, четворица лидери за првпат учесници на собирот

– Во Таормина, на островот Сицилија, денеска и утре ќе се одржи средбата на врвот на Г-7 (САД, Франција, Велика Британија, Италија, Германија, Канада и Јапонија). Тоа ќе биде прво учество на форумот во овој формат за лидерите на четири држави – американскиот претседател, Доналд Трамп, претседателот на Франција, Емануел Макрон, …

Повеќе

Дутерте повторно болно ја боцка САД

  Независимаја газета – Москва Претседателот на Филипини, Родриго Дутерте, беше во официјалната посета на Русија. Иако дипломатските врски се воспоставени пред 41 година, Москва не беше меѓу најважните партнери на Манила. Но ситуацијата се смени. Посетата на лидерот на островската држава го симболизира неговиот стремеж да го следи курсот …

Повеќе

CNN: Американски извор тврди дека атентаторот од Манчестер најверојатно е обучуван од “Исламска држава” во Сирија

Самоубиствениот бомбаш од Манчестер, Салман Абеди, најверојатно поминал обука во Сирија кај членови на “Исламска држава”, неколку месеци пред да го изврши нападот, во кој загинаа 22 лица, пренесува телевизискиот канал CNN, повикувајќи се на извор. Во САД се на мислење дека “Исламска држава” го има подготвено крвавиот напад во …

Повеќе

Во Северна Грција се преврте училишен автобус, повредени најмалку 14 деца

Најмалку 14 ученици се повредени во автобуска несреќа во Северна Грција, објави електронското издание Ekathimerini. Инцидентот се случил околу осум часот наутро на патот што ги поврзува Сер и Кавала. Возилото во кое патувале околу 40 луѓе, вклучувајќи професори и родители, се движел кон Александрополис, каде што децата требало да …

Повеќе

Утре почнува Рамазан

– Светиот исламски лунарен месец Рамазан во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати почнува во сабота,  соопштија синоќа верските власти во двете земји, пренесоа француските медиуми. Комисиите, што го следат лунарниот годишен циклус, утврдија дека вчеравечер не било можно да ја видат младата месечина, што се појавува на почетокот на новиот …

Повеќе

Новиот претседател на Еквадор го предупреди Џулијан Асанж да не се меша во политиката на јужноамериканските држави

Новоизбраниот претседател на Еквадор Ленин Морено го предупреди Џулијан Асанж да не се меша во политиката на јужноамериканските држави, пишува весникот The Local во шведското издание. Победата на Морено, кој ја презеде должноста во средата, дојде како олеснување за основачот на “Викиликс”, откако конзервативниот ривал на социјалистичкиот претседател ветуваше дека …

Повеќе

BBC: Британската полиција уапси десетина осомничени за терористичкиот напад во Манчестер

Британската полиција уапси уште еден осомничен во врска со терористичкиот напад во Манчестер, во кој загинаа 22 лица, пренесува BBC. Мажот е еден од осумтте приведени од истражните органи по самоубиствениот бомбашки напад од понеделникот, соопшти полицијата. Вкупно 10 лица се уапсени во Велика Британија, но двајца веќе се пуштени …

Повеќе

Рекс Тилерсон во посета на Лондон

Британското министерство за надворешни работи соопшти дека државниот секретар на САД, Рекс Тилерсон денеска ќе пристигне во кратка посета на Лондон во знак на американска поддршка на Велика Британија после бомбашките напади во Манчестер, во кои загинаа 22 лица. Тилирсон ќе разговори со министерот за надворешни работи Борис Џонсон и …

Повеќе

Во Рим на 73-години почина “кралицата на камширот” Лаура Биаџоти

Италијанскиот дизајнер Лаура Биаџоти почина на 73-годишна возраст во болница во Рим. Дизајнерката се чувствувала лошо во средата вечерта, по што била примена во болница, каде констатирале дека доживеала срцев удар. Лаура Биацоти е родена на 4 август 1943 година и започнала својата кариера во 60-тите години на минатиот век, …

Повеќе

По нападот на Пападимос: Паника или обид за дестабилизација на Грција

Паника или политичка дестабилизација. Ваков е резултатот од атентатот врз поранешниот грчки премиер Лукас Пападимос вчера во Атина, пренесуваат грчките медиуми.. Пападимос е повреден од писмо-бомба, кое експлодираа во неговиот автомобил, додека ја отворал поштаат. Повреден е и возачот на поранешниот премиер, како и еден телохранител. Експлозијата избувнала додека ја …

Повеќе