desk6

Подводна вила на Малдиви стана светска атракција

Featured Video Play Icon

Посетителите на Малдиви. Меѓутоа ќе уживаат во нова туристичка атракција – подводна вила, прва во светот од таков вид, а се наоѓа на островот Рангали. Називот на резиденцијата е Мурака, што значи корал на дивехи – јазикот што се говори во оваа островска држава во Индискиот Океан. – Инпсирирани и со …

Повеќе

Пентагон: Сирија и понатаму може да изведе „ограничени напади“

Пентагон тврди дека иако не постојат знаци дека сириската Влада е подготвена да изведе напад со хемиско оружје, таа и понатаму има можност да изведе „ограничени напади во иднина“. – Тие ќе имаат можност да изведат ограничени напади во иднина, не би го исклучил тоа. Сепак, додека ја разгледуваат динамиката …

Повеќе

Ана Данева Маркова нов претседател на Комитетот за безбедно мајчинство

Нов состав на Комитетот за безбедно мајчинство,  денеска беше избран откако се одржа конститутивна седница Во Министерството за здравства. Нов претседател на Комитетот за безбедно мајчинство е Ана Данева Маркова од Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство. – Членови на комитетот се лица со медицинска експертиза и долгогодишно искуство во …

Повеќе

Работилница со Мајкл Ондер на „Скопје филм Фестивал“

Утре во рамките на  „Скопје филм фестивал“ ќе биде одржана работилница со режисерот Мајкл Ондер. Фокусот на предавањето ќе биде во насока на правење нискобуџетни филмови. Ондер е режисер на филмот „Таксим Холдем“. Ова е добра шанса за сите филмаџии и филмофили кои професионално и аматерски се занимаат со филм, …

Повеќе

Мастер клас со филмскиот режисер Мартин Скорсезе

Сите љубители на филмот сега имаат можност да научат техники и визуелни решенија од режисерот Мартин Скорсезе. Предавањето е достапно онлајн, единствено останува да се логирате. Мартин Скорсезе е познат по остриот наратив и коплексниот филмски израз. Негови познати дела се „Таксист“, „Хуго“, „Волкот од Волстрит“, „Бандите на Њу Јорк“ …

Повеќе

Активирајте го телото со физички вежби

За да слабеете потребно е да трошите повеќе калории на дневно ниво, отколку што внесувате. Трчањето е одлична активност за слабеење, затоа што со трчање се трошат многу повеќе калории споредено со други типови на физичка активност. Причината за тоа е што со трчањето се активираат многу мускулни групи, а …

Повеќе

Пиперката е богата со витамин Ц

Од витамини, пиперката најмногу содржи витамин Ц. Докажано е дека во пиперката има дури 4-5 пати повеќе витамин Ц отколку во лимонот и портокалот. Количината на витаминот Ц изнесува околу 100-250 mg во 100 g свежи пиперки, a неговата количина зависи од староста на пиперката. Во пиперката има и значителни …

Повеќе

Захарова: Во Сирија пронајден хлор од Германија и димни бомби од Велика Британија

Контејнери со хлор од Германија и чадни бомби од британскиот град Солсбери пронајдени се во сириска Источна Гута, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова. – Силите на сириската Влада пронајдоа контејнери со хлор, најсмртоносно хемиско оружје, од Германија, заедно со чадни бомби, произведени во градот, …

Повеќе

Бејли: Работиме со делегацијата на ЕУ во Македонија на реформиските процеси

Честитка за чистата препорака на Македонија за отпочнување на преговори со ЕУ, пристигна и од Американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли. Тој рече дека честитка упатил преку Твитер и потсетил дека САД ја поддржуваат интеграцијата на Македонија во ЕУ и НАТО. „Работиме со делегацијата на ЕУ во Македонија на реформиските …

Повеќе

Димитров во официјална посета на Луксембург

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, на покана на министерот за надворешни и европски работи на Големото Војводство Луксембург, Жан Аселборн, утре ќе реализира возвратна посета на Луксембург. Од Министерството за надворешни работи информират дека покрај средбата со својот домаќин, министерот Димитров ќе оствари средба и со …

Повеќе