Почетна / dimitrie

dimitrie

Петто издание на NASA Space apps challenge во Македонија

Петтото издание на светскиот натпревар NASA Space Apps Challenge ќе се одржи на 29 и 30 април во Скопје, во организација на ЊуМенс Бизнис акцелераторот и Голдилокс Стејт Фондацијата, под покровителство на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов. Победничкот тим од Македонија ќе патува во Kennedy Space Центарот на NASA …

Повеќе

Пневматици без воздух стигнуваат за две години

За две години на пазарот ќе се појават пневматици кои немаат воздух во себе и кои нема да можат да се дупнат. Компаниите како што се „Мишелин” и „Бриџстоун” веќе со години работат на гуми од кои, наместо воздух, самата конструкција служи за амортизација при допир со патната подлога. Прв …

Повеќе

ФЦО: Длабоко сме загрижени за ситуацијата во Македонија

Учесниците на Форумот на цивилно општество во Тирана изразија денеска загриженост поради прогонот на членови на цивилното општество во Македонија. – Осуетувањето на работата на организациите на цивилното општество само го заслабнува демократскиот капацитет на Македонија, бидејќи тие се интегрален дел на демократските процедури и треба да го почитуват нивното …

Повеќе

„Мост“: Нападот врз пратениците и новинарите е напад врз демократијата

Граѓанската асоцијација „Мост“ го поздравува изборот на новиот претседател на Собранието во текот на вчерашното 20. продолжение на конститутивната седница. „Мнозинството во Собранието има целосно право да овозможи негово нормално функционирање преку завршување на конститутивната седница, односно избор на сите собраниски тела, вклучувајќи и претседател и потпретседатели на Собранието“, соопшти …

Повеќе

Европскиот центар за медиумски слободи и ССНМ бараат гонење на насилниците

Самостојниот синдикат на новинарите и на медиумските работници (ССНМ) ја пофали храброста на новинарите кои вчера известуваа и го документираа насилството и побара органите на прогонот веднаш да излезат со обвинителни акти. Истовремено, упати силна осуда за беснеењето и за пасивноста на полицијата. „Политиката на етикетирање, говор на омраза, вербално …

Повеќе

Гeрманско МНР: Изборот на претседател на Собранието мора да бидат почитувани од политичките противници

На вчерашните настани во македонскиот Парламент реагираше и германското Министерство за надворешни работи. „Талат Џафери е избран претседател на парламентот. Овој избор како и резултатите од парламентарните избори мораат да бидат почитувани од политичките противници. Очекуваме Владата да го обезбеди јавниот ред и мир во земјата“, велат од германското МНР. …

Повеќе

Ја менуваат позицијата на Руни во Јунајтед

Тренерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо најверојатно ќе ја смени позицијата на Вејн Руни за претстојниот натпревар со Суонси од 34-тото коло на Премиер лигата. Трансформацијата на позицијата на Руни е казната на Маруан Фелаини, кој беше избркан во дербито на Манчестер против Сити. Напаѓачот остана резерва во синоќешниот натпревар. …

Повеќе

Ванхојте: Груевски преземи ја вината за насилствата

Вчерашните настани во Собранието за што вие и вашата партија ја сносите главната одговорност, затоа што вие сте тие кои го поттикнавте насилството, ќе биде запаметен како уште еден црн ден во македонската историја. Да бидам јасен: спротивставување на демократски процедури со употреба на насилство во парламент е неприфатливо, пишува …

Повеќе

Чиолос одби бланко чек од Интер

Диего Пабло Симеон го отфрлил празниот чек кој го му понудиле од Интер, за да го преземе тимот од следната сезона, соопштува весникот “Marca”. Во минатата недела спортскиот директор на Интер, Пиеро Аузилио бил во Мадрид за да се сретне со Симеон и неговите претставници. Чиолос добил конкретна понуда која …

Повеќе

Во Мала Речица заседава партискиот врв на ДУИ

Во партиското седиште на ДУИ во Мала Речица заседава партискиот врв кој треба да донесе одлука за идните чекори во реформската влада откако нивниот партиски член Талат Џафери застана на позицијата претседател на Собранието. Челниците на ДУИ  го осудија вчерашниот крвав инцидент во законодавниот дом и побараа одговорност за насилниците.

Повеќе