dragan

Швајцарија започна истрага за шпионажа против Турци во земјата

Швајцарската обвинителство соопшти дека почнала истрага за наводна за шпионажа против членови на турската заедница во земјата од страна на Неодредена “разузнавачка служба”. Од кабинетот на јавниот обвинител соопштија дека располагаат со “категорични сомневање (за шпионажа) против турската заедница во Швајцарија од страна на политичка разузнавачка служба”. Истрагата била поведена …

Повеќе

Папата повика : Не за популизмот, Европа е начин да се разберат луѓето “со нивното трансцедентно и неотповикливо достоинство”!

Европската заедница да се врати кон идеите на своите основачи , повика папата Францис при средбата со државните лидери од земјите од ЕУ. Тој тоа го нарече “бои на егоизмот”  по избувнувањео на популизмот во Европа. Папата повика на поактивно контрамерки против популистичките движења. Според неговите зборови, нивните претставници не можат …

Повеќе

Путин се вооружува со злато

Од ноември Путин ја зголеми  државната каса со 72 т. злато Антипатија на Владимир Путин кон Хилари Клинтон е позната. Небаре рускиот претседател се вклучил во САД во предизборна борба за да му наштети на кандидатот на демократите и да му помогне на Доналд Трамп да ја преземе функцијата. Само …

Повеќе

Скотланд јард го испитува контактите на терористот од Лондон

Четворица од приведените под сомнение дека се вмешани во терористичкиот акт во Лондон, остануваат во притвор , пренесоа агенциите. Седуммина други се ослободени, едниот е со кауција. Се истражнува  дали сторителот на терористичкиот напад од 22 март Халид Масуд дејствувал самостојно или во група . Претходно вчера британската полиција за …

Повеќе

Понеделнички : И Вучиќ предизборно кај Путин

Претседателот на Русија, Владимир Путин во понеделник, 27 март во Москва ќе го прими српскиот премиер Александар Вучиќ, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.   Вучиќ вчера изјави дека за врема на средбата со Путин ќе разговара пред се за економската соработка меѓу двете држави. Тој истакна и дека е …

Повеќе

2 Берово, 5 6 Битола, Гевгелија, 7 Струмица, Тетово, 8 Дојран…

МИНИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ 2 Берово, 5 Лазарополе, 6 Битола, Гевгелија, Кр. Паланка, Маврово, 7 Струмица, Тетово, Д. Капија, Претор, 8 Дојран, Охрид, Штип, Прилеп, Дебар, 10 Куманово, Крушево, Скопје, Тополчани, 11 Виница, 12 Пожаране, Ѓуриште.   МОМЕНТАЛНА СОСТОЈБА Утринава во земјава преовладува сончево време со мала до умерена локална облачност , …

Повеќе

Тешко повреден мотоциклист при судар со полициско возило кое вртело неправилно

Тешка сообраќајна несреќа во која настрада мотоциклист се случи вчера на раскрсницата помеѓу улицата „Димитрија Чуповски“ и булеварот „Св. Климент Охридски“ во центарот на Скопје., откако олоцско возило нагло свртело полукружно на булеварот Во сообраќајката учествувале мотоцикл и полициско возило. Очевидци тврдат дека сообраќајната незгода се случила во моментот кога …

Повеќе

Груевски не му кажал на Вајгл дека не сака да оди во затвор!

  Европратеникот Иво Вајгл или нешто не разбрал или свесно се става на страна аболицираниот криминалец Зоран Заев и неговите сценаристи со пласирање на лаги и измислици, доколку воопшто дал таква изјава каква што е објавена, соопштува ВМРО ДПМНЕ Најостро демантираме дека Претседателот Никола Груевски дал изјава каква што Иво …

Повеќе

На овој ден пред 60 години е потпишан најважниот римски документ за ЕУ

Сојузот слави 60-годишен јубилеј од потпишувањето на Римските договори Рим Во саботата, 25 март, Европската унија ја слави 60-годишнината од потпишувањето на Римските договори со кои се става основата на организацијата. Договорите од Рим се два договори на Европската унија, потпишани на 25 март 1957 година во Рим. И 2-та …

Повеќе

1949.- Филмот „Хамлет“ на Лоренс Оливие добил пет Оскари

На денешен ден  25 март 1611.- Роден е Евлија Челебија, турски патописец. Од 1630 година, речиси без прекин патувал по Османлиското царство и надвор од него учествувајќи во воени походи. Водејќи воени белешки, низ разговори со стари луѓе за обичаите и настаните, копајќи по старите архиви, напишал патопис во 10 тома …

Повеќе