dragan

Владата го прифати текстот на Договорот за добрососедство со Бугарија, ја враќа евтината дневна струја на граѓаните, ќе ги заштити од финансиски штети од менаџерски договори, ќе покрие штети на земјодлеците

    Владата на Република Македонија доцна синоќа на посебна владина седница го прифати Извештајот за извршените преговори за текстот на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Република Бугарија и го прифати усогласениот текст на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Република …

Повеќе

Шоуто на Вивалдиано на 4 август на Охридско лето

  Концертниот 3Д спектакл, шоуто на Вивалдиано со повеќе од 60 музичари, танчери и наратори, прв пат ќе биде изведен во Македонија и тоа на 4 август на сцената на Античкиот театар во Охрид. Вивалдиано е безвременски музички проект составен од реномирани музичари од различни стилови со внимателно доделени улоги, кој e шарена мешавина …

Повеќе

Владата разреши и именуваше нови директори и функционери

  На вчерашната владина седница беа именувани неколку директори на јавни државни претпријатија и институции и избрани членови на управни и надзорни одбори. Владата вчера ги прифати оставките на Виктор Мизо, директор на Дирекцијата на технолошки индустриски развојни зони, како и на Цветко Грозданов, генералниот директор на АД за стопанисување со …

Повеќе

Стоп на кич патриотизмот под државна капа за Илинден

Новата влада и Министерството за култура треба да ја прекинат својата поддршка во рамките на научно-културните средби „Десет дена Крушевска република“ и во иднина да биде вклучено пристигнувањето на коњаниците „Илинденски марш 1978“ од Лисиче, бидејќи тоа претставува псевдо историски настан кој не се темели на научно поткрепени факти и …

Повеќе

Иванов и груевистичката пропаганда на стравот и овој пат мора да бидат победени

Иванов и Договорот со Бугарија Се сеќавате ли што се, не изнакажа Иванов за тнр. „Тиранска Платформа„. Се имаше ставено на чело на „пропагандата на стравот„ што ја покрена Груевски и која на крајот доведе до терористичкиот чин во Собранието на Македонија на 27ми април., На тој ден разулавени „патриоти„ …

Повеќе

Ќе се двои ли? Каталонија отвора „претставништво“ во Загреб!

  Владата на шпанската автономна покраина Каталонија следниот месец ќе отвори „амбасада“ во Хрватска, која ќе ги покрива земјите од Југоисточна Европа, изјави за хрватскиот неделник „Глобус“ висок претставник на властите во Барселона. – Во Хрватска сигурно ќе отвораме свое претставништво, како што направивме и во други делови на Европа, изјавил …

Повеќе

Редок феномен снимени „црвени молњи“ (видео)

 Австралискиот астроном Дејвид Финли (44) на небото над Нов Јужен Велс сними појава на повеќе т.н. „црвени молњи“, што претставува навистина редок феномен. – Ја  наместив камерата и буквално за неколку минути небото го опсипаа црвени молњи. Не можев да поверувам. Мислев, ќе имам среќа ако снимам барем една, а тие …

Повеќе

Шест македонски тенисери ќе настапат на фјучрс турнирот во Скопје

  Вкупно шест македонски тенисери ќе настапaт денеска на фјучрс турнирот што се одржува на терените на „Теннис парк“ во склоп на СЦ „Јане Сандански“ во Скопје. Сите тие ќе ги играат мечевите од првото коло. На теренот број 1 во 10 часот е стартот на мечот меѓу Бесир Дургути и …

Повеќе

Фатен е напаѓачот кој повреди луѓе со моторна пила во Швајцарија

Полицијата во Швајцарија го уапсила мажот кој  нападна со моторна пила луѓе во градот Шафхаузен , соопштија светските агенции. За напаѓач е дефиниран   51-годишниот Франц Врузис. Тој е бездомник и бил уапсен во Талвил, јужно од Цирих.  Потсетуваме дека  во нападот со моторна пила во Шафхаузен настрадаа 5 лица, од кои двајца …

Повеќе

Ставридис: Македонија треба да биде следна држава во НАТО

   Поранешниот командант на Северноатлантската алијанса, генералот Џејмс Ставридис, во изјава за Гласот на Америка истакна дека Македонија е следна држава која треба да се приклучи кон НАТО. – Се надевам дека Грција ќе биде во можност да работи со Македонија во решавање на спорот со името, со што ќе се отвори …

Повеќе