Почетна / Martina Spireva

Martina Spireva

Како да го забавиме стареењето (Втор дел)

Често сме им завидувале на мајките за тоа што се големи. Можат да одат каде сакаат, да седат колку време сакаат и секогаш се чини дека ги носат најправилните одлуки. Ако има нешто што доаѓа со возраста, тогаш дефинитивно е животното искуство и подмладувањето. За жал, не само тоа. Кон сето …

Повеќе

Седум трикови за соборување на стресот кои функционираат

Стресот е насекаде околу нас, но постојат начини да се справите дури и со него. Овие 7 стратегии се брзи, лесно-применувачки, оправдани од науката и може да се вршат на бирото. Можеме да се бориме со стресот уште во старт. 1. Пијте чај Веднаш станете и направете си чаша чај. …

Повеќе

20 златни совети од луѓе на 60-годишна возраст

Некои велат дека животот е навредливо краток, други пак сметаат дека е доволен за да се живее најубавото од него. Понекогаш губиме време во емоции и мисли, проблеми и задачи кои не носат вредност. Тоа се 20 непроценливи совети кои сигурно ќе ги запаметиме …   1. Луѓето велат “Најди …

Повеќе

Дејл Карнеги и 10 од неговите совети за подобар живот

Дејл Карнеги е американски писател, публицист и предавач. Специјалист по методи за личен развој, јавно говорење и меѓучовечки односи. Авторот на познатата фраза “Ако твојот живот ти даде лимон, направи си лимонада”, е роден во сиромашно земјоделско семејство во Мисури во 1888 година.   Патот на Карнеги кон академското знаење …

Повеќе

4 природни средства за здрави непца и бели заби

“Никогаш не си целосно облечен без насмевка.” – Мартин Чарнин А. кога насмевка ви е бела, сигурно ќе го привлечете вниманието кон себе. Омилените пијалоци и храна, секојдневно оставаат бледи флеки на забите. Насмевката губи шарм и ние чувствуваме грижа кога ќе се насмевнеме. Еве 4 природни средства за нега, кои …

Повеќе

Нозе отечени од топлина

Во лето има често проблеми со долните екстремитети. Проблемите кои се јавуваат се трнење, болка и чувство на тежина, а помога одење и ладна вода. Поради долго седење или стоење, особено во текот на летните месеци, кога температурата надминува 30 степени, често доведува до отекување на нозете, кои можат да …

Повеќе

Како да го забавиме стареењето? ( Прв дел)

Многу пати сме слушнале совети да се радуваме на младоста, бидејќи нема да почувствуваме кога ќе помине. Колку и да ни се чинело невозможно и не сме си се замислувале видливо остарени, овој момент навистина настапува порано или подоцна. Кога станува збор за кожата и надворешниот изглед, подобро да е доцна. …

Повеќе

На одмор не заминувајте без лекови

На патување може да се појават здравствени проблеми, затоа потребно е да се земат лекови. Промена на средината во текот на патувањето може да биде причина за различни здравствени проблеми, па лекарите советуваат да не се тргнува на пат без комплет за помош. На одмор може да се појави пролив, …

Повеќе

Заводливи костими за капење

Ако сакате да изгледате најдобаро што е можно, изберете костим за капење според обликот на телото. Ако не сте ја средиле линијата за на плажа, не заборавајте дека не постои совршен модел на костими за капење кој може да ги нагласи вашите атрибути како самоувереното одење и секси насмевка. Сепак, …

Повеќе