Почетна / Актуелно / Bild: Нова советничка на Трамп ќе го чува од восхитувањето кон Путин

Bild: Нова советничка на Трамп ќе го чува од восхитувањето кон Путин

Таа е поранешен новинар и офицер од американското разузнавање, одличен експерт за Европа и Русија.

Во Советот за национална безбедност на САД е поканета да работи познатата критичарка на шефот на Кремљ Фиона Хил, соопшти Bild во материјал на Петер Тиде. Таа е поранешен новинар и офицер на американското разузнавање, одличен експерт за Европа и Русија.

Таа е избрана за екипата на Трамп и тоа може да се оцени како сигнал дека е против Путиновите тајни служби. Експертите во Европа и МНР на САД не ги делат позициите на Трамп и неговите соработници во врска со Русија. Самата Хил не еднаш гоа критикува Трамп за неговите пишувања и изјави на пофалби на адреса на рускиот претседател, обвинувајќи го за недостаток на критичен пристап кон Москва.

Поранешната новинарка напиша книга за рускиот претседател под наслов “Мистер Путин: специјален агент во Кремљ”. Од 2002 до 2009 година таа работела како консултант за американските претседатели Џорџ Буш помладиот и Барак Обама. Своето назначување во владата на Трамп таа го одредила како “неочекуван пресврт”. “Хил живеела во Русија, а Меркел токму од неа учела.

Хил се сретнала со Путин, Хил – уште почесто. Сега Хил и Меркел ќе го учат Трамп како да комуницира со Русија. Меркел се попра со Путин. Хил – исто. Хил и Меркел знаат руски јазик. Хил, Меркел и Путин зборуваат германски. Единствено Путин не умее да се разбира добро со силни жени. Тука дури и духовитоста не му помага “- пишува Bild.
Еден од комплиментите на Хил на адреса на Путин е всушност предупредување: “Тој на никого не личи во меѓународната политика. Тој не е лесно да се разбере. “Таа вели директно:” Путин размислува и делува како агент на КГБ.

Тој знае како да се однесува со луѓето и со информациите. Основна цел на Путин се другите шефови на држави”. Според неа Путин се стреми кон силна држава, тој е специјалист за опстанок, подготвен за немирни и тешки времиња.” И чувствува дека “Путин е мајстор на манипулациите”. Сега Хил ќе треба да го спречи сопственик на Кремљ да го скара Берлин и Вашингтон, како што тој направил со одделни земји во ЕУ, појаснува Bild.
“Во Брисел и Берлин се надеваат дека штом таква како Фиона Хил работи во Белата куќа, тоа клика на Трамп дека нема да го сврте курсот на САД кон Русија” – резимира Тиде.