Почетна / TOP NEWS / Болт се повреди на последната трка во кариерата, Велика Британија со злато во штафетата

Болт се повреди на последната трка во кариерата, Велика Британија со злато во штафетата

Велика Британија го освои златото во штафетата на 4 x 100 метри на Светското првенство во Лондон, а последната трка во кариерата несреќно ја истрча Усеин Болт, најбрзиот човек на светот.


Бол, за жал, пред целта се повреди и не ја истрча трката за Јамајка.

Велика Британија го освои златото со време 37.47 што е британски рекорд. Второ место е за САД со време 37.52, а трето место е Јапонија 38.04.

Последен спринтер во трката за јамајка беше Болт кој на некои 80 метри пред целта се повреди и само падна на патеката. Ваков крај никој не очекуваше.

Светскиот рекорд на трката 4 x 100 метри изнесува 36.84, а го постави токму Јамајка на ОИ во Лондон 2012 година.