Почетна / Актуелно / Борбен Ф-18 од носачот авиони “Карл Винсон” се урна во море

Борбен Ф-18 од носачот авиони “Карл Винсон” се урна во море

Палубен борбен- ловец F / A-18E Super Hornet кој бил лоциран на носачот на авиони “Карл Винсон” се урна во морето близу Сулавеси во Југоисточна Азија, соопштија од прес-центарот на 7-ми флота на морнарицата на САД.

“Инцидентот се случил кога F / A-18E, влегува во составот на 2-а палубна ескадрила и се приближувал кон” Карл Винсон “. Инцидентот се истражува “, се вели во пораката.

Според податоците на војската, пилотот успеал да се катапултира во морето, по што бил спасен со хеликоптер. Тој не е повреден. Се забележува дека авионот имал “вообичаен лет”, додека на авионот минувал низ морето Сулавеси. Во моментов носачот на авиони се движи кон Корејскиот полуостров