Актуелно
Почетна / Актуелно

Актуелно

Итра стратегија на хрватската претседателка Колинда Еве зошто секогаш носи црвен тесен фустан

Истражувањата покажале дека црвената боја е нај доминантна и најтемпераментна боја во  спектарот. Таа кај луѓето предизвикува најинтензивни реакции, го забрзува дишењето, работата на срцето. Со изборот на црвени вратоврски политичарите на бирачите им порачуваат дека се одлучни, храбри и силни, пишува 100 посто. За црвена вратоврска не е потребна …

Повеќе

Започна распродажбата на имотот на Агрокор. Почететна цена за луксузната јахта е 2 милиони евра а за хеликоптерот милионче

Стечајната управа на Агрокор на чело со Антон Рамљак започна со продавањето на имотот на сопственикот на Агрокор,  ИвицаТодоровиќ , јави Јутарнји лист.  На службената интернет страница на фирмата, се повикуваат сите заинтересирани да го покажат својот интерес за купување на имотот, а сите заинтересирани можат да се јават на …

Повеќе

Ракување за кое се зборува: Макрон не сакаше да му ја пушти раката на Трамп

Трамп во текот на самитот на НАТО во Брисел, се сретна со новоизбраниот пртседател на Франција Емануел Макрон.  Трамп е познат по својот чуден агресивен стил на ракување, но по се изгледа дека овојпат Макрон сакаше да му покаже дека знае да ја игра таа игра. Макрон не сакаше да …

Повеќе

Лидерите на Г-7 се собраа во Сицилија. Се дискутира за тероризмот и климатските промени

Доналд Трамп учествува на првата средба на Г-7 во Сицилија која се одржува во хотел кој се наоѓа на врвот на амбисот, пишува ББС. По нападот во Манчестер тероризмот станува главна тема на форумот. Сепак, се очекува, најтешки да бидат преговорите за климата и трговијата заради различните позиции на европските …

Повеќе

Разбиена џихадистичката мрежа одговорна за нападот во Манчестер?

Поголемиот дел од џихадистичката мрежа одговорна за нападот во Манчестер, е разбиена соопшти британската полиција, цитирана од Франс прес. Се очекуваат нови апсења, соопштува телевизија Скај њуз. Осум лица се приведени досега во врска со атентатот извршен во понеделникот од Салман Абеди. Полицијата има постигнато огромен напредок во истрагата, но продолжува …

Повеќе

Наскоро: И во Германија парични казни за родителите кои нема да ги вакцинираат своите деца

Родителите на децата од градинките ќе бидат казнети со  2.500 евра ако ja откажат задолжителната консултација за вакцинирање. Како што пишува весникот “Билд”, ова се предвидува во новиот закон за кој ќе се разговара за идната недела во Бундестагот. Согласно законот, воспитувачите во градинките ќе бидат обврзани да ги информираат …

Повеќе

Бројот на продавачките на сексуални услуги во Грција расте

Околу 18.000 жени во Грција се проституираат по цена од 10 до 50 евра. Според шокантните податоци на годишна основа се реализираат меѓу 11 и 12 милиони изнајмувања на проститутки на територијата на Грција. Околу 18 илјади се жени , кои го практикуват најстариот древен занает. Според извештаите, сепак најново …

Повеќе

Фото: Жителите на Манчестер масовно си тетовираат пчели – симболот на градот

По нападите во Манчестер многу организации, поединци и групи во заедницата почнаа да собираат средства, за да им помогнат на семејствата на жртвите. Само за 24 часа собраните средства за жртвите се зголемила за 2 милиони фунти, пишува ББС. Прибирањето на средствата започна во вечерните часови по експлозијата и беа …

Повеќе

Судијката за која СЈО побара разрешување одлучувала за имотот на ВМРО-ДПМНЕ

Една од судиите кои ја донесоа одлуката да не се замрзне имотот на ВМРО-ДПМНЕ е Елена Илиевска Јосифовиќ, за која СЈО кон крајот на март поднесе барање за разрешување до Советот за утврдување на факти, дознава Макфакс. Освен неа, против одлуката за замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ бил и екс-претседателот …

Повеќе

Вработувања во ВМРО-ДПМНЕ, партијата ги згрижува истакнатите функционери

Долгогодишниот шеф на кабинетот на поранешниот премиер Мартин Протугер од април месец годинава е веќе вработен во партијата ВМРО-ДПМНЕ, објавија дел од медиумите. Тој веќе им се придружи на платниот список на поранешните министри Јанкуловска и Јанакиевски но и поранешниот портпарол на МВР Иво Котевски. Ова се само дел од …

Повеќе