Актуелно
Почетна / Актуелно

Актуелно

Извештај на Стејт департментот: Корупција има во сите сектори на власта во Албанија

Раширената корупција во сите сектори на власта, ограничувањата на слободата на изразување и медиумите, вклучувајќи ја и автоцензурата и заплашувањето на новинарите, предизвикани од финансиски и политички интереси, се само дел од забелешките на Стејт департментот во најновиот извештај за човековите права во Албанија во 2017 година. Во извештајот се …

Повеќе

Заев за Франс-прес: Никогаш поблиску до решение со Грција, неуспехот нема да значи крај на светот

Македонскиот премиер Зоран Заев изрази уверување дека земјата никогаш не била поблиску до постигнување решение за спорот со Грција околу името. Тој во изјава за агенцијата Франс прес, која ја пренесува МИА, додаде дека евентуалниот неуспех „не би значел крај на светот“. – Верувам дека никогаш не сме имале подобри …

Повеќе

Сенатори бараат од Ердогон ослободување на американскиот свештеник

Шеесет и шест американски сенатори потпишаа писмо, со кое се повикува турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган да го ослободи американскиот свештеник, кому му се суди во Турција под обвинение дека е поврзан со групата која извршила обид за преврат во 2016 година. Свештеникот Ендрју Бренсон е обвинет дека дејствувал од …

Повеќе

Достапни 12 милиони евра за општините

Останати се уште 12 милиони евра од европската инвестициона банка кои преку министерството за транспорт и врски општините може да ги искористат за подобрување на нивната комунална инфраструктура. Министерот Сугарески ги повика локалните самоуправи кои имаат пари да поднесат проекти за изградба на водоводна и канализациона  мрежа во министерството за …

Повеќе

Смрттна казна за силувачи на девојчиња во Индија

Индиската Влада денеска одобри смртна казна за осудените силувачи на девојчиња помлади од 12 години, откако премиерот Нарендра Моди свика вонредна седница како одговор на националното незадоволство, предизвикано од голем број сексуални насилства во земјата. На седницата е усвоена извршна наредба за измена на кривичниот закон, која ќе вклучува смртна …

Повеќе

Стејт департмент: Кина, Иран, Русија и Северна Кореја се „сили на нестабилност“

  Администрацијата на претседателот на САД смета дека Кина, Иран, Русија и Северна Кореја се „сили на нестабилност” поради кршење на човековите права на граѓаните во овие и други земји. Во годишниот извештај за човековите права во светот, Стејт департментот издвои четири земји поради сериозни повреди на човековите права, вклучувајќи ги …

Повеќе

Недостиг на судска независност, тортура и мешање во приватноста, нотира извештајот на Стејт департментот

Стејт департментот го објави извештајот за човековите права во кој за Република Македонија е нотирано дека најзначајни прашања се поврзани за извештаи за тортура од затворските чувари, мешање во приватноста, насилство врз новинари, недостиг на судска независност, корупција и насилство против лица од ЛГБТИ заедницата. – Владата презеде неколку чекори …

Повеќе

Моја Европа: Горкото изненадување на Макрон

 Пораката од говорот на Макрон во Стразбур има експлозивна моќ да ја заостри кризата на Балканот, смета Иван Крстев. Тоа ја ослабнува и позицијата на ЕУ во регионот. Говорот на Макрон во Европскиот парламен беше стартен истрел за изборната кампања за европските избори во 2019 година. Откако го слушнавме убавиот …

Повеќе

Политички насочени истраги од УЈП кон критички НВО за политиките на владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, нотира извештајот на Стејт департментот

   Во декември 2016 година даночните власти почнаа со истраги за работата на 20 граѓански организации, се нотира во извештајот за човековите права за 2017 година во Република Македонија на Стејт департментот, во делот за владиниот однос кон невладините организации кои работеле на истраги за кршења на човековите права. Извештајот заклучува …

Повеќе

Ребаланс на Буџетот кон средина на годината, нема да има корекција на стапките на раст

  Премиерот Зоран Заев очекува кон средината на годината да биде направен ребаланс на Буџетот, но, како што изјави, немa да има корекција на стапките за раст. Тој верува дека може да се постигне проектираниот раст од 3,2 проценти и покрај тоа што меѓународните финансиски институции ги намалија проекциите за растот …

Повеќе