Актуелно
Почетна / Анализи

Анализи

Анализа на “Билд”: Можни се напади со хемикалии во Берлин – ќе биде отруени водата или храната!

Реално сценарио е удар врз хемиска фабрика или камион кој превезува опасни хемикалии. Германската влада и федералната криминалистичка служба предупредија дека се можни напади со опасни хемикалии. Според доверлива анализа на ризиците исламистите биле во можност да се здобијат со големи количества опасни хемикалии и да ги користат како оружје. …

Повеќе

За очекуваните брзи потези на Трамп во енергетиката, животната средина и климата

Новоизбраниот претседател Доналд Трамп, е голем приврзаник на производството на нафта, гас и јаглен во САД и затоа даде барање со кое активно започне со работа, веднаш по положувањето на заклетва како претседател. Тоа ги зголеми јавните очекувања и грижи дека тој ќе потпише куп декрети со кои ќе промени …

Повеќе

Контроверзност изборен закон во Италија е во рацете на Уставниот суд

По бурниот прв месец на постот на италијанскиот премиер Паоло Џентилони веројатно ќе научи дека оваа недела колку долго постои службената влада. Уставниот суд ќе се произнесе за валидноста на италијанското изборно законодавство во следните денови. Ако излезе со јасно и категорично мислење што да понуди едноставно решение на изборната …

Повеќе

Птичјиот грип мутира: Откриен нов вирус на болеста во Германија!

Нов вид птичји грип е откриен кај домашни животни во северната германска покраина Шлезвиг-Холштајн, соопшти Министерството за земјоделство. “Ова откритие покажува колку динамичен е птичјиот грип”, истакна министерот за земјоделство на провинцијата Роберт Хабек. Новиот вирус е определен како H5N5. Според научниците од Институтот Фридрих-Лофлер кои го открика новиот вурусот, …

Повеќе

Wiener Zeitung: Санкциите на Западот ja направија Русија посилна

Москва нема намера да прави еднострани отстапки во укинување на трговските ограничувања. Антируски санкции се покажаа неефикасни: економијата на земјата демонстрира очигледни знаци на заздравување, а пазарите останале слободни откако западните фирми ja апуштија Русија, и се зафаќаат од домашните производители, пишува коментаторот на австрискиот весник Wiener Zeitung. Москва нема …

Повеќе

ДПА: Меркел била главна цел на лажните вести во Европа

Германскиот канцелар Ангела Меркел била главната цел на кампањите со лажни вести во Европа, вклучувајќи на лагата дека била соучесник во терористичките напади во Париз и Брисел. Ова го соопшти денеска извор, запознаен со работата на посебна работна група на ЕУ, пренесоа светските агенции. Групата, основана во 2015 година, за …

Повеќе

Врховен суд одлучи -Парламентот да одлучи за активирање на членот 50 и Брегзит

Британскиот Парламент мора да гласа дали Владата да го почне процесот за брегзит, соопшти денеска Врховниот суд. Одлуката значи дека премиерката Тереза Меј не може да почне разговори со Европската унија се додека членовите на Парламентот не и дадат дозвола. Судот одлучи дека шкотскиот Парламент како и велшкиот, северноирскиот не …

Повеќе

DW: ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ прават ладни проби преку медиумите

Освен разни шпекулации кои се демантирани или намерно оставени да „растат“, јавноста нема ниту еден релевантен податок за напредокот на преговорите околу составот на новата влада  анализира DW  Пет дена пред истекот на законскиот рок, 29 јануари, кога мандатарот Никола Груевски треба да се изјасни дали има мнозинство во парламентот …

Повеќе

Foreign Policy: Додека во светот ги следеа Трамп и Мелани, Русија доби бази во Сирија

Москва го користи конфликтот  како “пробен полигон” за своите најнови системи за  вооружување. Додека целиот свет “нервозно” ја  набљудуваше инаугурацијата на Доналд Трамп, Русија и Сирија потпишаа долгорочен договор за користење на воените бази во Латакија и Тартус, соопшти американското издание Foreign Policy. Според условите на “зделката која ги круниса напорите …

Повеќе

Десоросоизација, деѓуленизација и слични форми на егзорцизам

Начинот на кој ги перципираме („гледаме“ и осмислуваме) нештата, во голема мера го одредува нашето однесување. Медиумите контролираат што ќе гледа јавноста со димензионирање на јачината на дразбата, односно го фокусираат вниманието на еден дел од она за што се информира, со што го ограничуваат и обемот и квалитетот на перцепцијата. …

Повеќе