Почетна / Анализи / Размисли

Размисли

САД го осудиjа нападот врз пратениците, бараат истрага и одговорност!

САД силно ги осудуваат нападите врз членовите на македонскиот Парламент, изјави Марк Тонер, портпарол на Стејт департментот. – САД силно ги осудуваат насилните напади врз членови на парламентот на Македонија кои следеа по изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието. Во демократските процеси нема место за насилство. Ги изразуваме …

Повеќе

Вучиќ парадира: Насекиран за Македонија, тој борбената готовност ја подигнал таму каде што треба !?

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, вчеравечер по седницата на Бирото за координација на службите за безбедност на Србија, посветена на ситуацијата во Македонија, порача дека Србија е мирна и стабилна, но и дека е подготвена да одговори на секој предизвик. Тој појасни дека се направени некои тактички промени на безбедносните …

Повеќе

Членките на ЕУ денеска заседаваат за “Брекзит”

Влади на Европската унија заседаваат денеска во Брисел по прашањата на “Брекзит”.   Влади на Европската унија заседаваат денеска во Брисел по прашањата на “Брекзит”. Првата официјална средба на врвот без Велика Британија беше свикана од претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск веднаш по 29 март, кога британскиот премиер Тереза …

Повеќе

Рекс Тилeрсoн со откази !Се предлага да се скратат 2.300 работни места во Стејт департментот

Официјални извори велат дека државниот секретар на САД Рекс Тилерсон предлага да се намалат 2.300 работни места, во рамки на сериозните кратења во буџетот на Стејт департментот за следната финансиска година, пренесува БТА. Официјални извори, кои се запознати со предлогот, велат дека намалувањето на работните места ќе биде придружено со намалување …

Повеќе

Доналд Трамп ракетните проби на Северна Кореја ги оцени како “непочитување” спрема Кина

Американскиот претседател Доналд Трамп последната ракетна проба на Северна Кореја  ја одреди како манифестација на “непочитување” спрема Кина. “Северна Кореја не ги почитува желбите на Кина и на многоуважниот претседател преку лансирањето, иако неуспешно, на ракета денес. Тоа е  Лошо!”, Напиша Трамп на “Твитер” малку по пропаднатиот обид. Локално.мк потсетува дека …

Повеќе

Апатурај: Сојузниците се многу задоволни од влезот на Црна Гора во НАТО

  Скорешното членство на Црна Гора во НАТО ќе испрати силна порака до другите земји заинтересирани за придружување кон Алијансата дека напорната работа, реформите, промовирањето демократија, борбата против корупција се исплатуваат, изјави помошникот генерален секретар на НАТО Џејмс Апатурај. Тој истакна дека сојузниците силно веруваат оти еден од најголемите придонеси …

Повеќе

Питер Фејт: Македонија си “играат со оган”

Националистите во Македонија си “играат со оган”, преку одбивањето да ја  предадат власта, изјави Питер Фејт Националистите во Македонија си “играат со оган”, преку одбивањето да предадат власта, изјави Питер Фејт – посредник во преговорите за потпишувањето на Охридскиот рамковен договор во 2001 година Во интервјуто за “Ројтерс”, тој истакна …

Повеќе

Зекири: Дел од толпата имаше радиостаници и оружје

Беше очигледно дека луѓето кои упаднаа во парламентот се добро организирани, раскажува пратеникот Мухамед Зекири за Дојче веле, со детали за синоќешните инциденти во Собранието. Дел од оние кои во парламентот упаднаа маскирани со качулки, носеа радиостаници и оружје, вели пратеникот на СДСМ, Мухамед Зекири, кој за Дојче веле ги …

Повеќе

Рускиот опозиционер Алексеј Навални одново нападнат со боја

Рускиот опозициски политичар Алексеј Навални е префрлен во болница, откако врз неговото лице била фрлена антисептична боја. Инцидентот се случил во Москва, во непосредна близина на зградата каде се наоѓа седиштето на Фондот за борба со корупција , што тој го има формирано. Ова е вторпат, годинава, Навални да биде …

Повеќе

Ванхауте до Груевски: Прифати одговорност и чекај истрага-насилство против демократските процеси во Парламентот е неприфатливо!

Посредникот помеѓу политичките партии, експертот Питер Ванхауте во отворено писмо до лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски му порачува дека неговата партија е најодговорна за вчерашните случувања, бидејќи тие го иницирале насилството, пренесе НОВА. Во прилог ви го пренесува писмото на Ванхауте интегрално: Господине Груевски, вчерашните случувања во Скопје, за …

Повеќе