Почетна / Анализи / Размисли

Размисли

A зошто на Путин му подготвија “психолошко досие” за Трамп

Рускиот претседател подготвен за средбата со американскиот колега! Според податоци на телевизискиот канал “Ен-Би-Ес њуз” (NBC News), во Кремљ е подготвено за рускиот претседател Владимир Путин психолошко досие на американскиот колега Доналд Трамп. Во него се истакнува дека американскиот претседател е претежно “човек кој презема ризик и може да биде …

Повеќе

АНАЛИЗА: „Лов’’ на нови даночни обврзници или спроведување закон?

Регрутирање на нови даночни обврзници за да се полни буџетската каса или почитување и спроведување на законите – кој е целата на оданочувањето со ДДВ и на физички лица кои оставруваат промет над еден милион денари? Дел од економистите велат дека со регистрацијата за ДДВ овие граѓани ќе плаќаат два …

Повеќе

ОН: Бегалците и мигрантите со сериозни ризици на нивниот пат кон Европа

  Бегалците и мигрантите се соочуваат со сериозни опасности во обид да стигнат до Европа, се наведува во извештајот на Високиот комесаријат за бегалци на ОН (УНХЦР).  Во извештајот се разгледува влијанието на засилените ограничувања на границите за движењето на бегалците и мигрантите до и во Европа, што беа воведени …

Повеќе

Џорџ Буш контра Доналд Трамп за односот кон медиумите

  Поранешниот американски претседател Џорџ Буш денеска ги критикуваше изјавите на актуелниот американски претседател Доналд Трамп дека медиумите се „непријател на американскиот народ“. -Јас сметам дека медиумите се незаменливи за демократијата, рече Буш гостувајќи во емисијата „Денес“ на телевизијата Ен-Би-Си (НБЦ). Влијателниот советник на Трамп, Стив Бенон, медиумите ги смета …

Повеќе

Пазарите очекуваат голема говор на Доналд Трамп!

Во оваа недела, барем во моментот најважен  економско настан од меѓународно ниво ќе биде говорот на американскиот претседател Доналд Трамп денеска пред Конгресот , се наведува во анализата на “Капман Холдинг”. Според прелиминарните информации, говорот на Трамп ќе се однесува главно на  претстојната даночна реформа во САД, која предвидува значително намалување …

Повеќе

Албанија испраќа своја војска во Ирак за борба против ИД

  Албанската министерка за одбрана Мими Кодели изјави денеска дека нејзината земја планира да испрати пешадиска единица во Ирак, која ќе се бори против џихадистичката група Исламска држава. Таа истакна дека тоа се планира поради намерите на САД, да испратат единица од околу 30 пешадиски водови за воени операции во …

Повеќе

Тереза ​​Меј подготвува секира за граѓаните на ЕУ во Британија

Британскиот премиер Тереза ​​Меј изгледа се подготвува да ги  протресе  граѓаните на Европската унија  и нивното право на слободно движење, кого го  активира член 50 од Лисабонскиот договор од следниот месец, пишува “Индипендент”. Весникот се повикува на владин извор, кој изјавил дека ако премиерот не го стори тоа, половина Романија …

Повеќе

Рејтингот на Трамп на рекордно ниско ниво

  Помалку од половина Американци сметаат дека новиот американски претседател Доналд Трамп добро ја извршува неговата работа, покажува најновата анкета на дневникот „Волстрит журнал“.  Според истражувањето што е спроведено во периодот од 18 до 22 февруари, а објавено вчера, 44 проценти од испитаниците го одобруваат начинот на кој Трамп раководи …

Повеќе

Ако веќе се мешате,што мислите наместо 67, идната Влада да има поддршка од 100, но без двојазичност на целата територија, без бинационалност…?

Господине Хан, пред само десет дена во Скопје јавно кажавте дека нема да се мешате, а сега објавувате на твитер дека Претседателот Иванов треба да го даде мандатот на овој или оној… Дали тоа не е мешање? Кога веќе решивте на Претседателот на Република Македонија, избран од граѓаните, да му …

Повеќе

Intercept раскажа како американските медиуми подготвуваат антируски статии

“Руската карта” е обид да се префрли вината за длабоките проблеми на САД врз странска држава Американските медиуми постојано  ја сликаат Русија како “сеприсутниот суперзлосторник”, обидувајќи се да им  внесе на граѓаните страв од Москва и да ги одвлечат од внатрешните проблеми, пишува основачот на порталот The Intercept Глен Гријнвалд …

Повеќе