Стоп

Можен Самит Јужна Кореја и САД пред средбата Трамп – Ким

Пред средбата на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун со американскиот претседател Доналд Трамп, неименуван јужнокорејски претставник изјави дека најверојатно ќе има Самит на Јужна Кореја и САД во средината на мај. Јужнокорејската претседателска палата Сина куќа соопшти дека јужнокорејскиот претседател Мун Џае-ин и Трамп телефонски ќе разговараат по завршувањето на Самитот …

Повеќе

Дали турската “Железната дама” има шанса против Ердоган?

Тие ја нарекуваат железната дама: Мерал Акксенер koja се смета за најсилен конкурент на Ердоган на претседателските избори, кој ќе се одржaт на почетокот од јуни, пишува Дојче Веле.  Кој е Мерал Акхенер и дали постои шанса против Ердоган? “” Добрата партија “ги исполнува сите барања за учество во изборите. …

Повеќе

Кому уште му треба ваков Совет на Европа?

Ако одделни пратеници самите порадо примаат илегални пари и скапи подароци, како во случајот со Азербејџан, наместо да ја сузбиваат корупцијата, тогаш никому не му е потребен таков Совет на Европа, коментира Макс Хофман. Официјално, Советот на Европа застапува владеење на правна држава и демократија. Тоа што Русија и Турција …

Повеќе

Припадници на ИД обезглавија тројца браќа

  Припадници на Исламска држава обезглавија тројца браќа во источната авганистанска провинција Нанганхар, изјави авганистански функционер. Атаулај Когијани, портпарол на гувернерот на Нанганхар, главното упориште на ИД во Авганистан, рече дека браќата се убиени во дистриктот Чапархар, во сабота навечер, пренесе Ројтерс. Најстариот брат Нисар Тареливал (27) бил лекар во …

Повеќе

Нежната прегратка од Брисел ги задушува балканските надежи за членство

Кога комесарот Јоханес Хан, во вторникот објави дека земјите од Западен Балкан бележат “добар напредок” кон пристапувањето во ЕУ, може да ни биде простено зачуденоста  дали навистина тој зборува за овој регион, во кој и двајцата сме пораснале. Претставувајќи го пакетот за проширување на ЕУ за 2018 година и шестиот …

Повеќе

Моја Европа: Горкото изненадување на Макрон

 Пораката од говорот на Макрон во Стразбур има експлозивна моќ да ја заостри кризата на Балканот, смета Иван Крстев. Тоа ја ослабнува и позицијата на ЕУ во регионот. Говорот на Макрон во Европскиот парламен беше стартен истрел за изборната кампања за европските избори во 2019 година. Откако го слушнавме убавиот …

Повеќе

Годишен извештај на Стејт департмент за човековите права во светот

  Стејт департментот го објави извештајот за човековите права во кој за Република Македонија е нотирано дека најзначајни прашања се поврзани за извештаи за тортура од затворските чувари, мешање во приватноста, насилство врз новинари, недостиг на судска независност, корупција и насилство против лица од ЛГБТИ заедницата. Стејт департментот го објави …

Повеќе

Могерини во Скопје дојде и заминува како оптимист

По разговорите со државниот врв, шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини денеска ќе се обрати и во Парламентот. Таа и премиерот Заев синоќа организираа вечера за премиерите од Западен Балкан Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини, денеска во 9 часот и 30 минути треба да …

Повеќе

Ердоган ги објави предвремените парламентарни и претседателски избори на 24-ти јуни

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган објави дека предвремените парламентарни и претседателски избори ќе се одржат на 24-ти јуни , објави “Дејли Сабах”. Според Ердоган, Турција мора да ја елиминира неизвесноста , истакнувајќи дека земјата е управувана од “стар систем”.На прес-конференцијата во Анкара, тој истакна дека последните случувања во Турција, антитерористичките операции во Ирак и …

Повеќе

ЕК препорача почеток на преговорите за членство со ЕУ со Албанија и Македонија

Европската комисија препорачува започнување разговори за членство со Македонија и Албанија . Ова го изјави висок претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Федерика Могерини на прес-конференција. ” Рековме многу пати: Западен Балкан е Европа, а наскоро ќе бидат дел од Европската унија “, категорична е Могерини. ЕК ги признава позитивните активности …

Повеќе