Актуелно

Стоп

Анализа КАРНЕГИ: Кој разгорува и кој не допушти граѓанска војна во Македонија ?

Македонија е мала земја, дури според европските мерки. И колку и да им се сака на локалните аналитичари да се видат себеси во центарот на судирот на цивилизациите, македонската криза, дури и најдлабоките во најлош случај ги загрозуваат  само најблиските соседи во глувоиот балкански агол, но не и светската стабилност …

Повеќе

Како Косово ги труе односите на Америка со Русија

Вашингтон продолжи и  ги продлабочи балканските грешки неколку години и по интервенцијата во Босна, со интервенирањето  во Косово.Граѓанските конфликти во немирниата, претежно албанска покраина на Србија, врие и се распалија во средината и крајот на 90-тите години на минатиот век. Овој пат Вашингтон дури не направи гест за усогласување со …

Повеќе

Неоосманизмот во акција

Конгресот на АКП ќе помине под сенката на османизмот Претседателот Реџеп Таип Ердоган  денес ги преземе  уздите на владејачката Партија на правдата и развојот, комбинирајќи ја во едно извршната и партиската власт. Тоа ќе се случи на партискиот конгрес, на кој може да се види не само забрадени жени, но …

Повеќе

Kaĸo ce cтaнyвa милиjapдep: Πpиĸaзнaтa нa тpeтиoт нajбoгaт чoвeĸ вo cвeтoт

Ocнoвaчoт нa Аmаzоn e eднa oд нajвлиjaтeлнитe фигypи вo тexнoлoшĸaтa индycтpиja co нeтo бoгaтcтвo oд 82 милиjapди дoлapи. Heгoвиoт гигaнт вo oнлajн тpгoвиjaтa нa мaлo пpoдaвa cтoĸa зa пoвeќe oд 136 милиjapди дoлapи гoдишнo. Ho тeжoĸ ли e пaтoт дo пpвата милиjapдa и ĸaĸo ce тpyпa толкаво  бoгaтcтвo? Eвe ja …

Повеќе

Европа и САД да кажат на Грција дека Македонија сега ќе биде примена во НАТО!

АРМ се прегледува  и анализира од сите страни, во апликацијата. Европа и САД треба да кажат дека Македонија сега  ќе биде поканета да се приклучи на НАТО, откако во земјата повторно има транспарентно и демократско владеење. Ова го изјави американскиот професор Даниел Сруер, директор на Програмата за справување со конфликти и …

Повеќе

Орбан еруптира против Брисел и Сорос- кој ги влече конците на еврочиновниците?

Унгарскиот популистички премиер Виктор Орбан осуди заканата на Европската унија да воведе санкции против Унгарија поради влошената ситуација со човековите права во земјата и повторно го обвини роден во Будимпешта финансиер Џорџ Сорос дека ги  “влече конците” во Брисел , пренесува “Франс прес”. Милијардерот филантроп често е обвинуван од екстремниот …

Повеќе

Новите политички несогласувања во Европа- кои се бунтовниците?

Албанија, Македонија, Србија и други балкански земји кои се стремат кон членство во ЕУ. Дадената  перспектива е несфатлива за нив поради растечкиот список на можни несреќи, вклученост на судирот  на жестоки етнички тензии, политичка нестабилност, слаба државна администрација, ранлива економија, корупција и организиран криминал. Изборот на Мануел Макрон за претседател на Франција …

Повеќе

Фетхуллах Гулен: Турција е земја која веќе не можам да ја препознам

По неуспешниот обид за државен удар илјади Турци беа уапсени, а апсењата и не запираат. Денес во Белата куќа ќе се состанат претседателот на САД, каде што живеам од дваесет години и претседателот на мојата земја Турција. Меѓу САД и Турција има многу заеднички теми како борбата со ИДИЛ, иднината …

Повеќе

САД: Нема да има промена на границите на Западен Балкан

Заменик-амбасадорот на САД во ОН Мишел Сисон повика на продолжување на дијалогот меѓу властите во Србија и Косово и за намалување на тензиите меѓу двете земји. За време на редовниот дебата за состојбата во Косово, кој се одржува секои три месеци, се стигна до остри спорови меѓу претставниците на Русија, …

Повеќе

“Гардијан”: Во Европа се се менува!

Насекаде во Европа се вршат промени во политиката, Франција стана неодамнешен и, веројатно, најмногу импресивен пример во побарувачката на нови лица и платформи. Старите структури, се појавија во повоениот политички пејзаж на континентот, експлодираа и се распаѓаат. Континентот, кој започна да се приспособува кон идејата за технолошки и економски промени, …

Повеќе