Актуелно
Почетна / Бизнис

Бизнис

(ВИДЕО) Каде патувала тарифата на ЕЛЕМ – СЈО вели од Скопје, Прага кон Будимпешта итн.?

Од Скопје до Прага преку Будимпешта. Кон источниот дел од Европската Унија водат трагите за набавката на ЕРП системот за што СЈО ја отвори истрагата „Тарифа„ во која за злоупотреба се осомничени 7 активни и поранешни менаџери и вработени во ЕЛЕМ, информира Телма. СЈО смета дека зделката ја добил конзорциум …

Повеќе

За очекуваните брзи потези на Трамп во енергетиката, животната средина и климата

Новоизбраниот претседател Доналд Трамп, е голем приврзаник на производството на нафта, гас и јаглен во САД и затоа даде барање со кое активно започне со работа, веднаш по положувањето на заклетва како претседател. Тоа ги зголеми јавните очекувања и грижи дека тој ќе потпише куп декрети со кои ќе промени …

Повеќе

Птичјиот грип мутира: Откриен нов вирус на болеста во Германија!

Нов вид птичји грип е откриен кај домашни животни во северната германска покраина Шлезвиг-Холштајн, соопшти Министерството за земјоделство. “Ова откритие покажува колку динамичен е птичјиот грип”, истакна министерот за земјоделство на провинцијата Роберт Хабек. Новиот вирус е определен како H5N5. Според научниците од Институтот Фридрих-Лофлер кои го открика новиот вурусот, …

Повеќе

Wiener Zeitung: Санкциите на Западот ja направија Русија посилна

Москва нема намера да прави еднострани отстапки во укинување на трговските ограничувања. Антируски санкции се покажаа неефикасни: економијата на земјата демонстрира очигледни знаци на заздравување, а пазарите останале слободни откако западните фирми ja апуштија Русија, и се зафаќаат од домашните производители, пишува коментаторот на австрискиот весник Wiener Zeitung. Москва нема …

Повеќе

Албанија го намали внатрешниот јавен долг на сметка на надворешниот

Втора година по ред Албанија бележи пад на внатрешниот јавен долг,а Владата продолжува да се задолжува кон странските пазари. Во третото тромесечие од минатата година внатрешниот долг се намалил на 35,5 насто од БДП од 40,3 насто,колку што изнесувал на крајот на 2014 година. – Падот на внатрешниот е компензиран …

Повеќе

Просечната нето-плата во ноември била 22.380 денари

Просечната месечна нето-плата во ноември лани изнесувала 22.380 денари, додека просечната бруто-плата била 32.877 денари, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата во ноември 2016 година, во однос на ноември 2015 година за 1,8 отсто се должи, пред сè, на повисоката исплатена нето-плата по вработен …

Повеќе

Азески – Чадеж: Економијата да биде пред политиката помеѓу Македонија и Србија

Економската соработка помеѓу Македонија и Србија треба да биде пред политиката, истакнаа претседателот на Стопанската комора на Србија, Марко Чадеж, и претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески, во текот на последната работна средба, која се одржа во Скопје. Од Стопанска комора на Македонија информираа дека тие апелирале до владите …

Повеќе

Врховен суд одлучи -Парламентот да одлучи за активирање на членот 50 и Брегзит

Британскиот Парламент мора да гласа дали Владата да го почне процесот за брегзит, соопшти денеска Врховниот суд. Одлуката значи дека премиерката Тереза Меј не може да почне разговори со Европската унија се додека членовите на Парламентот не и дадат дозвола. Судот одлучи дека шкотскиот Парламент како и велшкиот, северноирскиот не …

Повеќе

Forbes: Русија се претвора во голем магнет за пари

Статистичките податоци за движњата во овој  месец демонстрира значително зголемен интерес на странските инвеститори при ориентирана кон руските средства на фондовите, пишува експертот на Forbes Кенет Рапоза. Според американската аналитичка компанија Emerging Portfolio Fund Research Global која неделно објавува извештаи за движењето на меѓународниот капитал, во текот на овој месец …

Повеќе

Албанија и се задолжува и бележи пад на внатрешниот јавен долг

Албанија го намали внатрешниот јавен долг на сметка на надворешниот Втора година по ред Албанија бележи пад на внатрешниот јавен долг,а Владата продолжува да се задолжува кон странските пазари. Во третото тромесечие од минатата година внатрешниот долг се намалил на 35,5 насто од БДП од 40,3 насто,колку што изнесувал на …

Повеќе