Почетна / Глобално

Глобално

Кели Конвеј без чевли на колена на каучот во Белата куќа

Советникот на американскиот претседател Доналд Трамп Кели Конвеј  ги разнесе социјалните медиуми со  една необична фотка,  на која таа е  на боса на колена  на троседот во Белата куќа. Сликата, е  распространета од светските агенции, покажува Конвеј, а таа е без ќевли  на каучот,  за да направи фотографии со мобилен …

Повеќе

Шок! Земјотрес до оштетената нуклеарна централа “Фукушима”, прогласена е тревога за цунами!

Информации за жртви и разурнувања не се пријавени Во АЕЦ “Фукушима” се е мирно, соопштува компанијата-оператор ТЕПКО  Земјотрес од 5,6 степен го потресе североисточниот дел на Јапонија . Според податоците на националната метеоролошка управува епицентарот бил во реонот на префектурата Мијаги на длабочина од 50 километри. За кратко беше прогласена …

Повеќе

A зошто на Путин му подготвија “психолошко досие” за Трамп

Рускиот претседател подготвен за средбата со американскиот колега! Според податоци на телевизискиот канал “Ен-Би-Ес њуз” (NBC News), во Кремљ е подготвено за рускиот претседател Владимир Путин психолошко досие на американскиот колега Доналд Трамп. Во него се истакнува дека американскиот претседател е претежно “човек кој презема ризик и може да биде …

Повеќе

Еврејски центри во САД соопштија за нов бран бомбашки закани

  Еврејски центри и училишта во најмалку 11 американски сојузни држави соопштија дека вчера добиле бомбашки закани, соопшти Асоцијацијата на еврејските центри во Северна Америка. Сите закани се покажале како лажни. Тие биле добиени во Алабама, Делавер, Флорида, Индијана, Мериленд, Мичиген, Њу Џерси, Њујорк, Северна Каролина, Пенсилванија и Вирџинија. За …

Повеќе

Бизнис светот денеска

Лондон – Фунтата падна откако Трамп објави дека со тоа британската премиерка Тереза Меј се подготвува за тоа Шкотска потенцијално да закаже нов референдум за независност. Фунтата која, како што оценува „Блумберг” е политички заложник на шкотскиот референдум во 2014 година и утринава падна за 0,6 отсто, откако весникот, повикувајќи …

Повеќе

Хан ја повика Турција да ги почитува нормите за добрососедски односи

  Еврокомесарот за проширување и добрососедски односи, Јоханес Хан ја повика Турција да ги почитува нормите за добрососедство, пишува грчкиот весник „Та неа“. Повикот на Хан е одговор на писмото на грчкиот европратеник Никос Андрулакис во врска со турските активности во Егејското Море и нарушувањето на територијалните води и воздушниот …

Повеќе

Камповите за мигранти треба да се постават во северна Африка

  Во северна Африка треба да се постават кампови за сместување мигранти, изјави вчера министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц, во разговор со германскиот колега, Зигмар Габриел, кој таа идеја ја отфрли како нереална. Курц наведе дека договорот меѓу Европската Унија и Турција за намалување на  приливот мигранти …

Повеќе

ОН: Бегалците и мигрантите со сериозни ризици на нивниот пат кон Европа

  Бегалците и мигрантите се соочуваат со сериозни опасности во обид да стигнат до Европа, се наведува во извештајот на Високиот комесаријат за бегалци на ОН (УНХЦР).  Во извештајот се разгледува влијанието на засилените ограничувања на границите за движењето на бегалците и мигрантите до и во Европа, што беа воведени …

Повеќе

Џорџ Буш контра Доналд Трамп за односот кон медиумите

  Поранешниот американски претседател Џорџ Буш денеска ги критикуваше изјавите на актуелниот американски претседател Доналд Трамп дека медиумите се „непријател на американскиот народ“. -Јас сметам дека медиумите се незаменливи за демократијата, рече Буш гостувајќи во емисијата „Денес“ на телевизијата Ен-Би-Си (НБЦ). Влијателниот советник на Трамп, Стив Бенон, медиумите ги смета …

Повеќе

Цела Европа се дигна! Уште една држава со војници против “Исламска држава”

Тоа сепак не е мисија на НАТО и има потреба од посебен закон, изјави министерот за одбрана на Албанија Мими Кодел Албанија ќе испрати војници во Ирак, за да помогне во светската коалиција во борбата против терористичката група “Исламска држава”, изјави пред парламентарната комисија министерот за одбрана Мими Кодели, пренесува …

Повеќе