Балкан

Рама води на изборите во Албанијa, гласањето мина со пукање, купување гласови и со слаб одѕив

Владејачката Социјалистичка партија, која ја предводи Еди Рама е победник на денешните парламентарни избори во Албанија, покажуваат анкетите од излезноста, според кои оваа партија ќе освои меѓу 45 и 49 отсто од гласовите. Опозициската Демократска партија ќе има до 34 отсто освоени гласови, покажуваат анкетите. Како што пренесува Ројтерс, се …

Повеќе

Двајца македонски државјани фатени во Косово со фалсификувани евра

Косовската полиција уапсила двајца македонски државјани на граничниот премин Хан Елези-Блаце, на косовско-македонската граница, поради поседување 4.190 фалсификувани евра. „Кај македонските државјани пронајдени и запленети се 75 банкноти од по 50 евра,19 банкноти од по 20 евра, три банкноти од по 10 евра и шест банкноти од по 5 евра, …

Повеќе

Невреме во Словенија и Хрватска: Бури и силни ветрови откорнуваа дрвја

Бури и силни ветрови предизвикаа проблеми во западна Словенија и во центарот на оваа земја, соопшти денеска Националниот информативен центар за транспорт. Како што се наведува некои патишта се блокирани од паднати дрвја и лизгање на земјиштето помеѓу Нова Горица, Толмин и Бовец, пренесува агенција СТА … Силна бура и …

Повеќе

Полицајци пукаа со гумени куршуми, за да ја спречат геј-парадата во Истанбул

Турската полиција денеска пукаше со гумени куршуми за да го спречи одржувањето геј-парада на плоштадот “Таксим” во Истанбул, пренесува AFP. Органите на редот стрелале со гумени куршуми против група од околу 40 активисти. Вчера локалните власти го забранија одржувањето на парадата поради загриженоста во врска со безбедноста и јавниот ред.

Повеќе

ЦИК на Албанија: До 16 часот одѕивот во земјата бил 34,72%

Централната изборна комисија (ЦИК) на Албанија соопшти дека до 16 часот по локално време излезноста во земјата била 34,72%, пренесува Balkan Insight. Според податоците на ЦИК вкупно 1.198,624 Албанци гласеле. На денешните предвремени парламентарни избори право на глас имаат 3.452,260 лица. Во моментов највисок одѕив има во Дибр: 53,74%, а …

Повеќе

На Грабар-Китаровиќ и се слоши за време на мисата по повод Денот на државноста

На претседателката на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ денеска и се слоши за време на мисата во Загрепската катедрала по повод Денот на државноста. Нејзе и се слошило за време на мисата и морала да излезе од катедралата и повеќе не се вратила. Портпаролот на претседатлката Лука Ѓуриќ изјави дека се е …

Повеќе

На пат кон Халкидики: Се запали македонски автобус, патниците се безбедни

Автобус на македонска туристичка агенција се запалил утринава на пат кон Грција. Во инцидентот нема повредени. Грчките медиуми објавија дека автобусот патувал кон Халкидики. Патниците навреме и безбедно го напуштиле автобусот.Засега не е позната причината за пожарот ниту за која туристичка агенција станува збор.

Повеќе

Захариева: Со признавањето на македонската држава, Бугарија го признава и македонскиот јазик

Бугарија со признавањето на македонската држава, го признава и македонскиот јазик во согласност со Уставот на Република Македонија, изјави шефицата на бугарската дипломатија и вицепремиерка, Екатерина Захариева, додавајќи дека не гледа ништо спорно со признавањето на македонскиот јазик. Таа во интервјуто за бугарската национална телевизија БТВ вели дека посетата на …

Повеќе

Тој не се помирил, кога му рекле дека наскоро ќе умре! 30 години подоцна сакал да им се пофали на лекарите, но нив веќе ги немало

Прекрасна приказна за еден човечки живот е само уште еден доказ дека болните пациенти никогаш не треба да губат надеж и да продолжат да се борат. Имено, кога во 1976 година лекарите му дијагностициралерак на белите дробови, Стаматис Мораитис не се помирил со фактот дека наскоро ќе умре. Тогаш, девет …

Повеќе

Ердоган се онесвести за време на молитва во Аташехир

Турскиот претседател Реџеп Ердоган  се онесвести за време на празнична молитва во Аташехир. Турскиот претседател Реџеп Ердоган се  онесвести за време на празнична молитва по повод последниот ден од светиот месец Рамадан, јави извор на CNN. Според него, за време на молитва во џамијата “Мимар Синан” во Аташехир, провинција Истанбул, …

Повеќе