Актуелно

Балкан

Албанија го намали внатрешниот јавен долг на сметка на надворешниот

Втора година по ред Албанија бележи пад на внатрешниот јавен долг,а Владата продолжува да се задолжува кон странските пазари. Во третото тромесечие од минатата година внатрешниот долг се намалил на 35,5 насто од БДП од 40,3 насто,колку што изнесувал на крајот на 2014 година. – Падот на внатрешниот е компензиран …

Повеќе

Почеток на последната фаза од дијалогот Приштина- Белград

Косовскиот премиер Иса Мустафа очекува, како и претседателот Хашим Тачи дека денешната рунда од преговорите во Брисел ќе биде почеток на конечната фаза во дијалогот и најави дека Приштина ќе побара укинување на српските политички потерници и расветлување на судбината на исчезнатите.  Мустафа за Радио Слободна Европа изрази надеж дека …

Повеќе

„Хуриет“: Турски воени лица обвинети за обидот за преврат, учествуваат во борбите против ИД

  Воени лица, кои вчера требаше да се јават на суд по обвиненијата за учеството во обидот за преврат во Турција во јули, се дел од операцијата на турската Армија против Исламска држава во сирискиот град Ал Баб, објави денеска турски „Хуриет”. Вкупно 28 офицери и 34 војници требаше вчера да …

Повеќе

Албанија и се задолжува и бележи пад на внатрешниот јавен долг

Албанија го намали внатрешниот јавен долг на сметка на надворешниот Втора година по ред Албанија бележи пад на внатрешниот јавен долг,а Владата продолжува да се задолжува кон странските пазари. Во третото тромесечие од минатата година внатрешниот долг се намалил на 35,5 насто од БДП од 40,3 насто,колку што изнесувал на …

Повеќе

Во Брисел денеска нова рунда дијалог меѓу Белград и Приштина

Брисел го поздравува продолжувањето на дијалогот меѓу Белград и Приштина на највисоко ниво Во Брисел денеска ќе биде одржана нова рунда дијалог меѓу Белград и Приштина, на која освен премиерот на Србија Александар Вучиќ и косовскиот премиер Иса Мустафа ќе присуствува и претседателите на двете страни, Томислав Николиќ и Хашим …

Повеќе

Градоначалници на пет грчки острови имаа состанок со Ципрас за мигрантската криза

  Грчкиот премиер Алексис Ципрас вчера имаше состанок со градоначалниците на Лезбос, Хиос, Самос, Кос и Лерос на кој островските власти не добија никакви гаранции од Атина за решавање на проблемот со бегалската криза. Ципрас ја повторил намерата на Владата да подготви план за програма за развој и социјална поддршка …

Повеќе

Еврозоната ја деблокира помошта за Грција

Еврозоната денеска објави дека го деблокира олеснувањето на грчкиот долг, откако беше привремено блокирано под притисок на Германија. Европскиот стабилизациски механизам, орган на еврозоната задолжен за контрола на грчкиот долг, даде зелено светло за краткорочни мерки што значи дека истите брзо ќе бидат преземени. Еврозоната даде согласност за мерките за …

Повеќе

Трендафилова од денес е шеф на Специјалниот суд за воени злосторства во Косово

Бугарката Екатерина Трендафилова, која беше избрана меѓу 148 кандидати за претседател на Специјалниот суд за воени злосторства на Косово, официјално ја започна работата со формирање на тим кој ќе ги разгледува злосторствата на „Ослободителната војска на Косово“, пишува денеска приштинскиот весник „Зери“. – Назначувањето на судиите кои ќе ги разгледуваат …

Повеќе

“Блумберг”: Русија ја продолжува “големата игра” на Балканот – целта на Путин е Москва да учествува во делата на секоја балканска нација

Активностите на Русија во Украина и во Сирија ја оставија во позадина долготрајната игра на Москва на Балканот, пишува “Блумберг” (Bloomberg) во статија, цитирана од inosmi.ru. Според изданието чекорите на Русија во оваа насока не се толку напорини, како и обично, но тие не се неважни за распределбата на силите …

Повеќе

Самит Србија-Косово во Брисел

Претседателот Николиќ и премиерот Вучиќ ќе треба да преговараат со колегите од непризнаенoто од Белград Косово. Дијалогот на Белград со Приштина ќе продолжи во вторник на највисоко можно ниво, пишува српскиот весник “Политика”. Средбата ќе биде во Брисел, а  кон белгиската престолнина ќе отпатуваат премиерот Александар Вучиќ и претседателот Томислав Николиќ. …

Повеќе