Европа

Силен земјотрес ја погоди околината на Атина

Земјотрес со интензитет од 4,5 е регистриран во јужниот дел на Грција во 06:24 часот денеска наутро. Тој бил на длабочина 158 километри . Епицентарот е на 47 километри јужно од Атина. Земјотресот е со поголема длабочина и тоа го намалува појавувањето на површината. Нема информации за штета. Оваа ноќ …

Повеќе

ЕУ бара од Бразил или доброволно да го запре извозот на месо или забрана!

Европската унија побара од Бразил доброволно да го запре извозот на месо кон 28-те земји-членки, за да се избегне воведувањето забрана, која потоа ќе одземе време да биде укината. Бразилската Влада сепак не се согласила со тоа барање, соопштија вчера европски дипломати во главниот град на Бразил, Бразилија. На 17 …

Повеќе

60 години по Римските договори: ЕУ – единство или распаѓање

На 25 март 1957 година во италијанската престолнина се потпишани договорите за Европската економска заедница и за Евроатом Во време кога беснее политичка бура Европа, за време на викендов во Рим ќе се лави 60-годишнината од потпишувањето на договорот, со кој се положија нејзините основи. Таа ќе ја одбележи годишнината, …

Повеќе

Тимерманс: Границите на Западен Балкан треба да исчезнат за да се избегне иден конфликт

Потпретседателот на Европската комисија, Франс Тимерманс, изјави дека границите на Западен Балкан не треба да постојат и оти со нивно бришење ќе се избегнат идни конфликти во овој регион. – Границите можат да бидат есенцијални, тие може да бидат важни, тие можат да бидат релативно важни, тие можат да бидат …

Повеќе

Со кого се скара Турција во последниов месец

Последниве недели, дипломатските несогласувања им создаваат доста работа на турското Министерство за надворешни работи, забележува ДПА. Агенцијата забелува седум случаи: 1. Германија Германскиот вршител на должноста амбасадор беше повикан во турското Министерство за надворешни работи оваа недела, откако шефот на германското разузнавање ги стави под сомнение тврдењата на Анкара дека …

Повеќе

Убиецот на пратеникот Вороненков има соучесник, кој е на слобода!

Прес секретарот на украинското Министерство за внатрешни работи Артом Шевченко соопшти дека убиецот на поранешниот руски пратеник Денис Вороненков најверојатно имал соучесници, пренесува РИА Новости. Малку подоцна Антон Геращенко кој е советник на министерот за внатрешни работи изјави дека се бара второ лице вмешано во убиството. “Во моментов се прават …

Повеќе

Холандија: Руте ги почна преговорите за коалициска влада

  Народната партија за слобода и демократија (ВВД) на холандскиот премиер Марк Руте и уште три партии се согласија да почнат преговори за составување на коалициска влада, но предупредија дека меѓу нив има сериозни разлики, што е неопходно да се надминат со цел да се постигне договор.  Претставниците на ВВД, …

Повеќе

Фалон: Полицијата проверува дали напаѓачот во Лондон бил сам

Британската полиција смета дека нападот во Лондон, во кој загинаа четири лица, а околу 40 се повредени, е поврзан со исламиски тероризам, а се проверува и дали напаѓачот имал помош од некој друг, изјави денеска министерот за одбрана Мајкл Фалон. – Полицијата врши истрага за тој човек, неговите соучесници и …

Повеќе

Лондон: познати идентитетите на две од жртвите на вчерашните напади

Полицаецот кој загинал во лондонскиот терористички напад е 48-годишен маж кој во полицијата минал 15 години. Оженете е и има дете. Втората идентификувана жртва е 43-годишната наставничка Аиша Фраде, која настрадала кога одела по своите деца. Кит Палмер е 48-годишен полицаец кој бил избоден до смрт од терористот пред британскиот …

Повеќе

Богатството на кандидатите за претседател на Франција

Францускиот Висок орган за транспарентност во јавниот живот (ХАТВП) објави податоци за имотната состојба на 11-те кандидати за претседател на Франција. Францускиот Висок орган за транспарентност во јавниот живот (ХАТВП) објави податоци за имотната состојба на 11-те кандидати за претседател на Франција, кои укажуваат на големи разлики во имотот меѓу …

Повеќе