Европа

(ВИДЕО) Одличен спектакл започнува во Сочи

Вечерва во Сочи ќе се одржи церемонијата на отворање на III зимски Меѓународни воени игри-2017, соопшти РИА “Новости”. На отворањето ќе присуствува рускиот премиер Дмитриј Медведев. Во Сочи веќе пристигна олимпискиот факел. Натпреварите во рамките на игрите ќе се одржат од 23 до 27 февруари. Иницијатор на воената олимпијада е …

Повеќе

Синот на Хелмут Кол упати сериозно обвинување против Меркел: Таа одигра немала улога во смртта на мајка ми!

“За мене фрау Меркел одигра немал дел од смртта на мајка ми”, коментира Валтер Кол, синот на поранешниот германски канцелар Хелмут Кол, соживувајќи се со горчливаата политичка сага, пренесува Deutsche Welle. Синот се чини дека бара одмазда. Одмазда за својот татко, сопруг, кого сегашниот канцелар на Сојузна Република Германија Ангела …

Повеќе

Исчезнатиот украински пратеник: Тајните служби ме сокрија во скриена соба од сепаратистите

– Мило ми е што го гледам Сонцето, изјави украинскиот пратеник Алексеј Гончаренко, пренесоа руски медиуми. Законодавецот од парламентарната група на партијата на шефот на државата на источноевропската земја Петро Порошенко “Блок на Петро Порошенко” вчера беше пронајден жив и здрав. Претходно медиуми раширија веста за неговото киднапирање. “Јас не …

Повеќе

136 турски дипломати побараа азил во Германија

Бранденбуршката порта свети во боите на турското знаме. 136 турски државјани со дипломатски статус побарале азил во Федералната република, соопштија од Министерството за надворешни работи во Берлин. Атинскиот весник “Катимерини” вчера соопшти дека уште двајца турски војници, обвинети за директна подготовка за убиството на турскиот претседател Реџеп Ердоган, избегале во …

Повеќе

Состојбата на Западниот Балкан тема на претстојниот Самит на ЕУ

  Шефовите на држави или влади на членките на Европската унија на претстојниот Самит на Европскиот совет, што ќе се одржи на 9 и 10 март во Брисел, ќе разговараат и за „затегнатата состојба на Западниот Балкан“. Како што јави дописникот на МИА од Брисел, иако пролетниот Самит на Евросоветот редовно е посветен …

Повеќе

Почнува судењето за „најголемиот корупциски скандал“ во историјата на Грција

  Пред Аплелацискиот суд во Атина денеска почнува судскиот процес за зделката меѓу грчкиот телеком ОТЕ и германската компанија „Сименс“ од 1997 година, која во Грција се оценува како „најголем корупциски скандал“ во историјата на земјата. Обвинетите во процесот се товарат за исплата на мито во висина од „милиони евра“ …

Повеќе

Ципрас телефонски разговарал со Лагард

  Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа телефонски разговаал со шефицата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагард, во пресрет на нејзината посета на Германија и средбата со канцеларката Ангела Меркел. Како што јави дописникот на МИА од Атина, грчки владини извори соопштија дека Ципрас и Лагард разговарале за напредокот на …

Повеќе

Шести редовни предвремените парламентарни избори во Бугарија

Во Бугарија денеска официјална почнува изборната кампањата за предвремените парламентарни избори закажани за 26 март. Кампањата официјално завршува на полноќ на 24 март, кога започнува предизборниот молк. Како што јави БТА, новина на овие избори е задолжителното машинско гласање, за што одлука донесе Врховниот административен суд на Бугарија. За спорведување …

Повеќе

Украинскиот пратеник Хончаренко неповреден ослободен од киднаперите

Украинскиот пратеник Олексиј Хончаренко, кој беше киднапиран денеска во јужниот град Одеса, е пронајден неповреден, а киднаперите се уапсени. Претходно, претседателот на парламентарната група на „Блокот на Петро Порошенко“, Игор Хринив, во украинскиот Парламент изјави дека „Олексиј Хончаренко беше грабнат од непознати луѓе во Одеса среде бел ден“. Според соопштението …

Повеќе

(ВИДЕО) Во Донбас станува опасно – Захарченко: Украинските војници се подготвуваат за провокација или офанзива

Украинските војници се обидуваат да ја пробијат одбрана на бунтовниците во Донбас, за да нанесат масовен удар. Ова го изјави во текот на прес-конференција, емитувана од “Росија 24”, лидерот на самопрогласената Доњецка народна република Александар Захарченко. “Следната фаза на влошување сепак почна. Прочитајте што пишуваат луѓето на Twitter кои живеат …

Повеќе