Актуелно

Свет

Анализа на “Билд”: Можни се напади со хемикалии во Берлин – ќе биде отруени водата или храната!

Реално сценарио е удар врз хемиска фабрика или камион кој превезува опасни хемикалии. Германската влада и федералната криминалистичка служба предупредија дека се можни напади со опасни хемикалии. Според доверлива анализа на ризиците исламистите биле во можност да се здобијат со големи количества опасни хемикалии и да ги користат како оружје. …

Повеќе

Кремљ реагира на распоредувањето на балистички ракети на Кина крај руските граници

Според регионите на базираните ракети нивните цели се во САД. Распоредувањето на кинески интерконтинентални балистички проектили “Дунфон-41” (DF-41) не претставува закана за Русија, бидејќи нивните приоритетни цели се наоѓаат на територијата на САД, а Источен Сибир и Далечниот Исток се наоѓаат во “мртва зона”, недостапна за пораз, велат експерти за …

Повеќе

За очекуваните брзи потези на Трамп во енергетиката, животната средина и климата

Новоизбраниот претседател Доналд Трамп, е голем приврзаник на производството на нафта, гас и јаглен во САД и затоа даде барање со кое активно започне со работа, веднаш по положувањето на заклетва како претседател. Тоа ги зголеми јавните очекувања и грижи дека тој ќе потпише куп декрети со кои ќе промени …

Повеќе

Контроверзност изборен закон во Италија е во рацете на Уставниот суд

По бурниот прв месец на постот на италијанскиот премиер Паоло Џентилони веројатно ќе научи дека оваа недела колку долго постои службената влада. Уставниот суд ќе се произнесе за валидноста на италијанското изборно законодавство во следните денови. Ако излезе со јасно и категорично мислење што да понуди едноставно решение на изборната …

Повеќе

Кривичното дело против синот на Ердоган покренато во Италија е испратено во архива

Случајот покренат во Италија против синот на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган под сомневање за перење пари, е предадено во архивата, што практично значи дека е затворен, пренесе ТАСС, повикувајќи се на италијанската агенција АНСА. Случајот против Билјал Ердоган е покренато пред повеќе од една година во Болоња, каде што …

Повеќе

Завршија преговорите во Астана, во план трилатерален механизам

Сириската криза може да биде решена само по политички пат, без воени средства, се вели во заедничката изјава на Русија, Иран и Турција по завршувањето на преговорите во Астана. Иран, Русија и Турција ќе воспостават трилатерален механизам за набљудување и обезбедување на целосно почитување на примирјето во Сирија, спречување на …

Повеќе

The Wall Street Journal: Американска оклопна техника се потроши на пат од Германија за Полска

Генерал Ходжис призна дека многу акумулатори откажале поради небрежност. Весникот The Wall Street Journal изјави дека дел од воената оклопна техника на САД, која во рамките на операција Atlantic Resol е сместена во ЕУ во ротацијата, пристигнала во Полска оштетена. Според изданието, американските војници не очекувале дека ќе се соочат …

Повеќе

Foreign Policy: Додека во светот ги следеа Трамп и Мелани, Русија доби бази во Сирија

Москва го користи конфликтот  како “пробен полигон” за своите најнови системи за  вооружување. Додека целиот свет “нервозно” ја  набљудуваше инаугурацијата на Доналд Трамп, Русија и Сирија потпишаа долгорочен договор за користење на воените бази во Латакија и Тартус, соопшти американското издание Foreign Policy. Според условите на “зделката која ги круниса напорите …

Повеќе

Кој е новит државен секретар на Трамп?

 Добар пријател на Русија стана државен секретар на САД, дури Џон Меккејн гласа за него! Надворешна комисија на Сенатот ја одобри кандидатурата на Рекс Тилерсон, покрај очајничкиот отпор на демократите.  Надворешна комисија на Сенатот на САД  ја  одобри, со минимална предност од еден глас, кандидатурата на поранешниот шеф на “Ексон …

Повеќе

Анализа: Зголемени нападите на вооружените групи во 2016 година

  Бројот на напади во светот од страна на терористите и вооружени борци се зголемил за 26 проценти во 2016 година и регистрирани се над 24.000 атаци. Причината за зголемувањето е ескалацијата на насилство во Украина, во Турција и во Јемен, се наведува во извештајот на Центарот за истрага на …

Повеќе