Свет

Синот на Хелмут Кол упати сериозно обвинување против Меркел: Таа одигра немала улога во смртта на мајка ми!

“За мене фрау Меркел одигра немал дел од смртта на мајка ми”, коментира Валтер Кол, синот на поранешниот германски канцелар Хелмут Кол, соживувајќи се со горчливаата политичка сага, пренесува Deutsche Welle. Синот се чини дека бара одмазда. Одмазда за својот татко, сопруг, кого сегашниот канцелар на Сојузна Република Германија Ангела …

Повеќе

Исчезнатиот украински пратеник: Тајните служби ме сокрија во скриена соба од сепаратистите

– Мило ми е што го гледам Сонцето, изјави украинскиот пратеник Алексеј Гончаренко, пренесоа руски медиуми. Законодавецот од парламентарната група на партијата на шефот на државата на источноевропската земја Петро Порошенко “Блок на Петро Порошенко” вчера беше пронајден жив и здрав. Претходно медиуми раширија веста за неговото киднапирање. “Јас не …

Повеќе

Бројот на загинатите кај Ал Баб се зголеми на 60 лица

Најмалку 60 загинати и околу 100 повредени е последниот биланс од експлозијата на авомобил бомба во близина на северниот сириски град Ал Баб. Меѓу загинатите има опозициски сириски борци. Експлозијата се случила во селото Сусијан, северно од Ал Баб, кое неодамна го ослободија турските сили, со поддршка на сириските сојузни борци. …

Повеќе

Демократите подготвиле план за смена на Трамп

Претставниците на Демократската партија на САД подготвиле план за смена на американскиот претседател Доналд Трамп, јавува „Раша тудеј“. По состанокот на демократите со инвеститорите на Флорида е изработен план. Документот кој го подготвил Дејвид Брок, содржи план за отстранување на Трамп од власта. Авторите на иницијативата се сигурни дека импичментот …

Повеќе

Најмалку 42 загинати во терористички напад во близина на сирискиот град Ал Баб

  Најмалку 42 лица загинаа во самоубиствен напад со автомобил-бомба во близина на сирискиот град Ал Баб што се наоѓа во северниот дел од државата. Нападот е извршен само еден ден откако бунтовниците поддржани од Турција соопштија за целосна контрола врз градот по борбите со екстремисти. Меѓу загинатите 36 се …

Повеќе

“Шпигел” потресен: Кремљ вежба освојувањето на Рајхстагот (ФОТО )

Во паркот “патриот” во југоисточна Москва ќе бидат  изграден макети на берлинскиот Рајхстаг , за да можат членовите на младинската организација “Јунармија” да  го тренираат заземањето, соопшти Ино.TV во четвртокот (23-ти февруари), повикувајќи се на списанието. “Шпигел “. “Патриотизам, дружба и интернационализам – звучат како добро познати мотоа. Во името …

Повеќе

Ким Џонг-нам бил убиен со отров за масовно уништување

Полубратот на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-нам бил убиен со силни отровни материи, дефинирани  од ОН како оружје за масовно уништување. Ова се заклучоците во прелиминарниот извештај на малезиската полиција врз основа на истражувања на материја, запленети од лицето и очите на 45-годишниот маж. Ким Џонг-нам, кој иако во егзил, беше …

Повеќе

Трамп сака да го зголеми нуклеарниот арсенал на САД

  Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека сака да го зајакне нуклеарниот арсенал на САД за да ја гарантира водечката позиција на земјата во светот.  Во првиот коментар за американскиот нуклеарен арсенал, откако стапи на должност на 20 јануари, Трамп изјави дека САД „заостануваат во нуклеарниот вооружен потенцијал“. – Јас …

Повеќе

(ВИДЕО+ФОТО 18+) Ги покажаа секс затворите на “Исламска држава”!

Жените биле држени од терористите како животни, се подбивале и биле директно со часови силувани. Шокантно кадри кружат на мрежата. На нив се гледаат малите затворски ќелии, во кои исламистите од “Исламска држава” ги држеле своите десетици секс робинки и ги подложувале на тортура. Затворенички биле држвни во одаи со …

Повеќе

САД за протерувањето на имигрантите ќе потрошат над 400 милијарди долари

САД би можеле да потрошат повеќе од 400 милијарди долари на акцијата протерување на околу 11 милиони илегални имигранти, објави „Њузвик“. Весникот наведува дека почетната цена на изградба на ѕидот на границата со Мексико е проценета на 21 милијарди долари, а сумата ќе биде повеќекратно зголемена кога ќе се додадат …

Повеќе