Актуелно
Почетна / Граѓански

Граѓански

Би замолил за барем еден доказ за мојата наводна вклученост во српските протести против Вучиќ

Малку познато за мене, јас сум четвртина Србин. Баба ми е родена во прешевскиот крај, имам роднини и често одам таму. Најмногу поради тоа, би сакал да одговорам на вчерашната изјава на Министерот за надворешни работи на Р.Србија Ивица Дачиќ, за моја наводна вклученост во протестите против Претседателот на Р.Србија …

Повеќе

Спасовски: Новата Влада ќе ги заштити работничките права, решенијата ќе се носат преку дијалог

  Денеска е значаен ден заради тоа што на повик на неколку синдикати сме тука за да поразговараме околу идните ставови на новата Влада предовдена од Социјалдемократскиот сојуз и во тој дух ние се залагаме да го вратиме дијалогот помеѓу работниците, работодавачите и Владата на Р.Македонија, нешто што беше уништено …

Повеќе

БАН го „поправа“ Путин: Јазикот на Охридската школа е бугарски

Откако вчера бугарскиот премиер Бојко Борисов, но и историчарот Божидар Димитров и претседателот на ВМРО-БНД реагираа на изјавата на рускиот претседател Владимир Путин дека словенската писменост излегла од „македонската земја“, се огласи и Бугарската академија на науките (БАН) со свое толкување за словенската писменост. Во него воопшто не се споменуваат …

Повеќе

Гери Мартин за роденденот на кафулето „Излет“ во Скопје

Познатиот диџеј од Детроит Гери Мартин утре ќе настапува во „Излет“ по повод прославата на роденденот на ова скопско кафуле. Гери Мартин е еден од хероите на детроитското техно. Уште од 1993 година е сопственик на издавачка куќа „Технотика рекордс“. Неговите испродуцирани музички траки изобилуваат со длабоко емотивна мелодија. Забавата, …

Повеќе

Швајцарска стратегија за поддршка, предвидува 76 милиони франци за Македонија

Швајцарија е еден од најголемите билатерални партнери на Македонија и со новата стратегија за соработка од 2017 до 2020 година, се предвидени финансиски обврски во висина од 76 милиони швајцарски франци, соопшти амбасадата на Швајцарија во Македонија. „Целта на новата стратегија е да ја поддржи Македонија во нејзините реформи да ги …

Повеќе

Сите информации за спортот во Република Македонија на едно место

Агенцијата за млади и спорт го промовираше новиот лик на веб-сајтот – Информатички спортски систем (iss.mk), кој има за цел на пошироката јавност да и ги презентира сите информации поврзани со македонскиот спорт, спортските федерации и клубови, стручните лица, спортските објекти, спортските стипендии, награди и признанија кои ги доделува АМС, …

Повеќе

Смртта на осудениците Реџепов и Јусинов заглави во институционалните лавиринти!

И ако поминаа неколку месеци, надлежните институции сѐ уште официјално не се огласија за двата контроверзни смртни случаи на осудените лица – Роми, во кус период: Андриас Реџепов, 21-годишно момче од Шуто Оризари, кој почина во затворот во Идризово и 25-годишниот Ердал Јусинов од Штип, кој почина во затворот во …

Повеќе

Над 17.000 основци учествуваа во проектот на Пиварница Скопје за безбедни и здрави школски денови

Веќе четврта година по ред Пиварница Скопје, во соработка со општините, го реализира едукативниот проект на теми поврзaни со здравјето и безбедноста, наменет за учениците од четврто одделение. Оваа година со едукацијата беа опфатени над 8.000 ученици во 114 основни училишта во 11 општини и градови ширум земјата. Со ова, …

Повеќе

Александар Димитриевски со најдобра истражувачка сторија во 2016 година

   Александар Димитриевски е добитник на првата награда за истражувачко новинарство во 2016 година што ја доделува Европската унија. Димитриевски е награден за истражувањето за субвенциите за растителното и сточарското производство, објавено на интернет-страницата „Призма“. Второнаграден е Зоран Јовановски за сторијата „Пеплиште на смртта“, емитувана на „360 степени“ на Алсат …

Повеќе

Швајцарија со нова тригодишна стратегија за поддршка на Македонија

Швајцарија најавува продолжување на поддршката за Македонија со нова тригодишна стратегија. – Денес Швајцарија е еден од најголемите билатерални партнери на Македонија и со новата швајцарска стратегија за соработка 2017 – 2020 се предвидени финансиски обврски во висина од 76 милиони швајцарски франци, соопшти амбасадата на Швајцарија во Македонија. Целта …

Повеќе