Почетна / Граѓански

Граѓански

Десет лица полесно повредени во сообраќајки во Скопје

  Десет лица се полесно повредени во девет од вкупно 13 сообраќајни несреќи што се случиле во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во четири е причинета материјална штета. Во текот на изминатиот ден полицијата презела казнени мерки поради поголем број прекршоци кај двајца возачи кои ги управувале своите возила под …

Повеќе

Претседателот на Врховниот суд, Вангеловски, спрема терен во Кривичниот совет за да го блокира СЈО

Претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски во петокот по третпат го изменил Годишниот распоред за работа на врховните судии, за само еден месец откако е дојден на функцијата. Вакво своеволно разместување на врховните судии е забрането. Законот за судови вели дека интервенции во Годишниот распоред се прават само ако се …

Повеќе

Протестен марш на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ во Скопје

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и денеска во Скопје одржа протестен марш на кој побара отфрлање на тиранската платформа и одржување на предвремени парламентарни избори. Маршот започна од пред Владата на Република Македонија, продолжи пред Народната канцеларија на претседателот на Република Македонија и пред македонското Собрание, а заврши на улицата …

Повеќе

Струмички земјоделци еден час го блокираа патот Радовиш – Струмица

Струмички земјоделци денеска еден час, од 12 до 13 часот, го блокираа регионалниот пат Радовиш – Струмица. Тие бараат итна средба со надлежните институции на која, како што истакнаа, ќе разговараат за темите кои ги засегаат производителите. – До петок бараме итна средба со министерите за земјоделство и за финансии …

Повеќе

Општина Центар се вклучи во програмата за (само)вработување на самохрани мајки

Општина Центар денеска потпиша меморандум за соработка со Бизнис конфедерацијата на Македонија, Институтот за менаџмент и поддршка и Здружението на бизнис жени на Македонија во рамките на проектот “Програма за (само)вработување на самохрани мајки“. Проектот е поддржан од Европската унија и се спроведува во наредните 12 месеци. Обраќајќи им се …

Повеќе

Градот Скопје ги откорнаа и фрлија исушените палми- половина милион евра пари фрлени на депонија

Кој ќе ја плати ескурзијата  со нечии желби и отштетата- половина милион евра завршија  на буниште! Првата се спасија, втората зима не ја преживеаја. Се корнат  палмите во паркот долж булеварот Митрополит Тедосиј Гологонанов потоа а камиион и се  фрлаат  во депонија. Ниту покривањето со најлон и јута, не успеало да ги …

Повеќе

За уставните празнини и претседателската злоупотреба на јавното право

  Уставотворецот стреми да се обезбеди пренос на власта и нормално функционирање на највисоките централни институции на системот, а не да им се удоволи на „правото на процедурално“ и „правото на [контра]реплика“ на одредени пратеници со веќе напишани говори. Собранието – кое, во било кое време, може да ја разреши …

Повеќе

Промоција на книгата „Ар ју шизоид“ од Кирчо Арсовски

На 26 април (среда), во кафе барот „Агора“ во Куманово, со почеток во 20 часот ќе се одржи промоција на книгата цртежи „Ар ју шизоид“ од Кирчо Арсовски, која неодамна ја објави издавачката куќа Темплум од Скопје. Кирчо Арсовски е култна фигура на македонската независна културна сцена. Најмногу е познат …

Повеќе

Калинката го забавува стареењето

Швајцарски научници открија дека состојките коишто ги има во калинките не штитат од стареење, соопштува Ројтерс. Чудесните ефект се должат на елагитанинот којшто го има во калинките. Специјалисти од Федералното политехничкиот училиште во Лозана веќе работат со биотехнолошка компанија, за да создадат додаток во исхраната кој ќе ја зголемува мускулната …

Повеќе

ВИДЕО: Со свирежи Талат Џафери спречен да помине од демонстрантите на „За заедничка Македонија“

Пратеникот на ДУИ Талат Џафери синоќа за време на протестите случајно се сретна и не успеа да ги избегне со своето возило демонстрантите од „За заедничка Македонија“ кои се нафрлија на него со навреди, пцости и свирежи по што тој поради блокираноста на улицата од демонстрантите мораше се врати назад. …

Повеќе