Почетна / Хроника

Хроника

СЈО: Не е отворена истрага против медиуми,ниту правиме притисоци

Вчера СЈО отвор четири нови случаи за финсиски криминал и тоа „Табла “, „ Триста“, „Тотал“ и  „Тифани“.  Кривичните дела се злоупотреба на службена положба, а последните два се затајување на данок.  Сопственици на фирмите  според ЦРМ, кои се обвинуваат  за  затајување на данок  се уреднокот Драган Павлоивиќ Латас и …

Повеќе

Фетаи: Осомничената купувала долна облека за 500 евра

Специјалното јавно обвинителство презентираше четири нови истраги, сите за финансиски крминал. – Четвртата отворена истрага, која ќе ја препознавате под името „Тифани“ опфаќа дејствие на извршување на едно продолжено кривично дело – Даночно затајување од член 279 став 2 в.в. со став 1 од Кривичниот законик, а постои основано сомнение …

Повеќе

Албанската полиција заплени тон марихуана

  Албанската полиција заплени ново рекордно количество марихуана, при акција во реонот на градот Скрапар . Според полициското соопштение, вчера во доцните попладневни часови во магацин во селото Лепан во близина на Скрапар, по подолга истрага полицијата од Комесаријатот на Берат открила и запленила еден тон марихуана. Магацинскиот простор бил …

Повеќе

Возачот на турскиот амбасадор удрен со тупаница поради знамето на службеното возило

Орхан Салих, возач на турскиот амбасадор во Македонија, пријавил дека додека бил паркиран со службеното возило „Мерцедес“ со дипломатски таблици,  на кое имало истакнато знаме на Р.Турција, пред Министерство за Култура дошло непознато лице кое сакало да го откорне знамето од возилото велејќи дека ова е Македонија, но не успеало …

Повеќе

Возачот на турскиот амбасадор, нападнат пред Министерството за култура

Oрхан Салих, возач на турскиот амбасадор во Mакедонија, пријавил дека додека бил паркиран со службеното возило „мерцедес“ со дипломатски таблици, на кое имало истакнато знаме на Р. Tурција, пред министерство за култура дошло непознато лице кое сакало да го откорне знамето од возилото велејќи дека ова е Македонија, но не …

Повеќе

За килограм бакар, онеспособиле 5 канделабри во Кавадарци

За килограм бакар, непознати лица онеспособиле пет канделабри од уличното осветлување во Кавадарци. За оваа кражба од синоќа, денеска информираа од Службата за односи со јавноста при кавадаречката општина. Оштетувањето и кражбата на главен доводен кабел биле извршени на улицата „Страшо Пинџур„ кај таканаречените „Ваташки згради”. Оштетен бил и подземниот …

Повеќе

Почина 29-годишен затворник во Штип

Затвореник од Штип, на возраст од 29 години, починал во келијата, каде бил пренесен откако му се слошило во текот на постројувањето во дворот. Полицијата соопшти дека Ердал Јусинов починал вчера околу 14.15 часот во Казнено поправниот дом – Штип во креветот од собата. По наредба на јавен обвинител, телото …

Повеќе

Според КЗ: Затвор од најмалку 4 години и високи глоби за затајување данок

Специјалното јавно обвинителство денеска отвори четири нови истраги – „Табла“, „Тристa“, „Тотал“ и „Тифани“, од кои во последните две, осомничените физички лица се товарат за кривичното дело затајување данок. Според Кривичниот законик (КЗ) за ова дело е предвидена затворска казна од шест месеци до пет години и парична казна, а …

Повеќе

Белгија: Во Антверпен е извршен неуспешен обид за напад со автомобил

  Во вториот по големина белгиски град Антверпен денеска возач го насочил неговиот автомобил кон пешаци на прометна улица, а лицата што се наоѓале таму успеале да избегаат, соопшти локалната полиција.  Обидот за напад бил забележан од страна на патролните војници, при што е уапсен еден маж. Засега е јавено …

Повеќе

Курир: Латас е газда на една од фирмите за кои СЈО отвори истрага

Сопственик на и управител на компаниите „Тотал маркетинг“ ДООЕЛ и „Тотал медиа центар“ ДООЕЛ е уредникот на телевизија Сител Сопственик и управител на компаниите „Тотал маркетинг“ ДООЕЛ и „Тотал медиа центар“ ДООЕЛ, за кои е и една од новоотворените истрага на Специјалното јавно обвинителство, бил новинарот и уредник на телевизија Сител, …

Повеќе