Почетна / Хроника

Хроника

Двајца македонски државјани фатени во Косово со фалсификувани евра

Косовската полиција уапсила двајца македонски државјани на граничниот премин Хан Елези-Блаце, на косовско-македонската граница, поради поседување 4.190 фалсификувани евра. „Кај македонските државјани пронајдени и запленети се 75 банкноти од по 50 евра,19 банкноти од по 20 евра, три банкноти од по 10 евра и шест банкноти од по 5 евра, …

Повеќе

Скопјанец осуден на 20 месеци затвор во Грција за напад на полицајци

Триесетгодишен скопјанец е осуден на 20 месеци затвор во Грција бидејќи алкохолизиран нападнал тројца полицајци на островот Родос. Како што јавува грчкиот весник „Прототема“, откако се опијанил, скопјанецот се соблекол гол и легнал на маса во ресторан. Полициските службеници побарале македонскиот турист да се облече, по што тој почнал да …

Повеќе

Давеник спасен во Пештани – лекарите се борат за неговиот живот

Едно лице кое се давело во водите на Охридско Езеро на плажата во селото Пештани, извлечено е од вода и со Брза помош пренесено во ЈЗУ Општа Болница Охрид каде лекарите се борат за неговиот живот. Неофицијално се работи за машко лице кај кое е констатирано дека белите дробови се …

Повеќе

(ФОТО) Коњ пропадна во шахта без решетка на скопската обиколница, спасен со багер

Утрово, неколкумина скопјани спасија коњ пропаднат во отворена шахта за атмосферска канализација од обиколницата кај Кучевачка Бара, информир sdk.mk Во спасувачката мисија учествувале багерист и велосипедисти кои случајно го забележале пропаднатиот коњ, кому над земја му се гледала само главата. „Застанавме да помогнеме. Животното беше преплашено ама мирно. Мештаните веќе …

Повеќе

(ВИДЕО) Тројца убиени – семејна трагедија во скопско Глумово на Рамазан Бајрам

Она што требаше да биде убав и празничен ден за жителите од скопско Глумово, се претвори во вистински кошмар, информира ТВ24. Жителите жалат што токму на Бајрам, пукотници и убиства го одбележаа овој голем празник. Грозоморниот чин се случил околу 10 часот утринава кога лицето Ш.С. дошол на гости кај …

Повеќе

(ВИДЕО+ФОТО) Автомобил удри во муслимани во Њукасл, додека славеле Рамазан Бајрам

Автомобил удри во луѓе додека го славеле Рамазан Бајрам. Инцидентот се случил околу колеџот во британскиот град Њукасл, информира Дејли стар, кој додава дека има петмина повредени. Меѓу настраданите може да има и деца. Инцидентот се случил набргу по 9 часот по локално време, соопштуваат од полицијата. Според зборовите на …

Повеќе

Скопјанка насилно внесена во возило, успеала да побегне во Пинтија

Скопјанката М.С. (41) ноќеска побарала помош од МВР тврдејќи дека била грабната од непознат маж. МВР денеска извести дека додека М.С. била во дневната соба, забележала непознат маж како стои на балконот од нејзината куќа. Кога излегла да види кој е, тој ја фатил за коса, насилно ја одвлечкал и …

Повеќе

ОЈО врши увид на две локации каде се пронајдени 4 починати лица

Увидни екипи раководени од дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје вршат увид во куќа во Ѓорче Петров, каде што претпладнево биле пронајдени тела на две починати лица, соопштија од ОЈО. „Веднаш по завршувањето на увидот, екипите ќе се упатат кон селото Глумово, каде што се пронајдени телата …

Повеќе

Пукање во “Моленбек”, полицијата трага по возачот

Белгиски полицајци отвориле оган врз автомобил , кој се обидел да ги прегази. Инцидентот се случува во предградието “Моленбек” , прочуен како гнездо на џихадисти. Според податоците на локалните медиуми, полицајците се обиделе да го запрат возачот на Mercedes. Тој, сепак, одбил да се покори на наредбите  , нагазил  гас изакачил …

Повеќе

На граничните премини задржувања од околу 30-тина минути

  На граничните премини од утрово нема задржувања подолги од 30-тина минути за  влез и излез од државата, соопшти АМСМ. Интензитетот на сообраќајот на патнитеправци надвор од градските средини е зголемен. Сообраќајот се одвива без забрани по суви колоози

Повеќе