IN/OUT

МЗТ Скопје домаќин на Работнички во вечното кошаркарско дерби

  – Викендов ќе се одиграат пет натпревари на кошаркарските натпревари во Македонија, три во Супер лигата каде шест екипи се борат за шампионската титула, а два во Плејаут лигата каде четири екипи се борат за опстанок во кошаркарската елита. Третото коло во тековната натпреварувачка сезона во Супер лигата вечер …

Повеќе

Букер со 70 поени ја одбележа ноќта во НБА лигата

  Девин Букер постигна неверојатни 70 поени за Феникс на гостувањето кај Бостон, но и тоа не беше доволно неговиот тим да го избегне поразот од второпласираниот тим на Истокот. Воедно, 20-годишниот Букер не најмладиот НБА играч со толку постигнати поени и само шести кошаркар во лигата со дадени 70 …

Повеќе

2 Берово, 5 6 Битола, Гевгелија, 7 Струмица, Тетово, 8 Дојран…

МИНИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ 2 Берово, 5 Лазарополе, 6 Битола, Гевгелија, Кр. Паланка, Маврово, 7 Струмица, Тетово, Д. Капија, Претор, 8 Дојран, Охрид, Штип, Прилеп, Дебар, 10 Куманово, Крушево, Скопје, Тополчани, 11 Виница, 12 Пожаране, Ѓуриште.   МОМЕНТАЛНА СОСТОЈБА Утринава во земјава преовладува сончево време со мала до умерена локална облачност , …

Повеќе

Тешко повреден мотоциклист при судар со полициско возило кое вртело неправилно

Тешка сообраќајна несреќа во која настрада мотоциклист се случи вчера на раскрсницата помеѓу улицата „Димитрија Чуповски“ и булеварот „Св. Климент Охридски“ во центарот на Скопје., откако олоцско возило нагло свртело полукружно на булеварот Во сообраќајката учествувале мотоцикл и полициско возило. Очевидци тврдат дека сообраќајната незгода се случила во моментот кога …

Повеќе

Шекиот на Дубаи формира светски совет на среќата

Еден од најбогатите шеици во светот, шеикот на Дубаи Мохамед бин Рашид Ал Мактум, формира Светски Совет на Среќата (World Happiness Council). Според шеикот Мохамед, кој е еден од најбогатите шеици во светот, светот денес има очајна потреба за нов пристап кон постигнувањето на човековата среќа, која треба да се …

Повеќе

Објавија листа на бактерии кои претставуваат најголема закана за човековото здравје

Светската здравствена организација (СЗО) објави листа со бактерии кои претставуваат “најголема закана за човековото здравје”, бидејќи се резистентни на антибиотици, пишува британскиот весник The Times Во листата на СЗО фигурираат семејствата бактерии кои предизвикуваат сепса, пневмонија, салмонела. Експертите во областа на јавното здравство предупредуваат дека отпорноста кон антибиотици може да …

Повеќе

Викендов почнува летното сметање на времето

  Од сабота кон недела со поместување на стрелките на часовникот за еден час нанапред, односно од 2 на 3 часот по полноќ почнува летното сметање на времето. Преминувањето од зимско на летно сметање на времето е воведено со образложение дека се „продолжува“ денот, се овозможува заштеда на електрична енергија, …

Повеќе

13 сообраќајки, пијани возачи и повредени пешаци во поседните 24 часа во Скопје

Тринаесет сообраќајни несреќи се случиле во изминатите 24 часа на територијата на градот Скопје на кои увид извршила сообраќајната полиција. Од нив  10 се со последицa материјална штета,   3 се со последица телесни повреди во кои со полесни повреди се здобиле четири лица. Во текот на изминатот ден полицијата открила …

Повеќе

2 Берово, 4 Маврово, 5 Скопје, Струмица, 6 Прилеп, Охрид..

МИНИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ 2 Берово, 4 Маврово, 5 Скопје-Петровец, Струмица, Гевгелија, Кр. Паланка, Лазарополе, 6 Прилеп, Охрид, Претор, Тетово, Битола, 7 Дебар, 8 Скопје-З.Рид, Дојран, Крушево, Д. Капија, Штип, Куманово, 9 Тополчани, Виница, Пожаране, 10 Ѓуриште.   МОМЕНТАЛНА СОСТОЈБА Изутринава во земјава времето е сончево и претежно тивко, само во Осоговскиот …

Повеќе

ФОКУС: Груевски прифати двојазични униформи на полицијата

Во најновниот број на неделникот Фокус ќе читате: ДРЖАВАТА ЌЕ ПРОПАДНЕ АКО КРИМИНАЛЦИТЕ НЕ СЕ ВО ВЛАДА! Кога ТИЕ се во екстаза што Иванов удрил корпа за средба со Хан, НИЕ се срамиме од нивната глупоштина. Кога ТИЕ се во хистерија дека Ѓорге бил цар, НИЕ се исмеваме со Хорхе …

Повеќе