Актуелно
Почетна / Култура

Култура

„Нонча Камишова – нејзината борба“ – премиера на Младинско драмско студио „Словото“ од Велес

  Младинското драмско студио „Словото“ од Велес под водство  на Весна Димитрова-Бобевски, која воедно е и режисер, и по текст на Љупчо Данов, на 30-ти и 31 мај ќе ја изведе својата нова претстава „Нонча Камишова – нејзината борба“.  Во претставата играат десетина млади актери – средношколци од Велес, а …

Повеќе

Иванов по средбата со папата Франциско: Унапредување на соработката меѓу Македонија и Ватикан

Унапредување на соработката меѓу Република Македонија и Ватикан, предизвиците од мигрантската криза и предизвиците со кои се соочува христијанството во светот биле темите на разговор на денешните средби на Ѓорге Иванов со поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско и со државниот секретар на Ватикан, кардиналот Пјетро Паролин. – Папата Франциско …

Повеќе

Почина дизајнерката Лаура Биаџоти

Италијанската дизајнерка Лаура Биаџоти почина на 73-годишна возраст во римска болница. Светските медиуми ја нарекуваа “Кралицата на Кашмирот”. Дизајнерката се почувствувала лошо во средата вечерта, по што била примена во градската болница со срцев удар. Лаура Биаџоти е родена на 4 август 1943 година и ја започна својата кариера во 60-тите …

Повеќе

„Бакнати од сонцето“ мултимедијален проект за лицата со попреченост

– Во Националната галерија на Македонија, објект Мала станица, вечер ќе биде прикажан мултимедијалниот проект „Бакнати од Сонцето“. Проектот е резултат на работата на членовите на „Театар Пи“ Златко Митрески и Македонка Илиевска со лица со интелектуална попреченост од дневниот центар „Порака“. Низ ситуации и театарски игри, со лицата со интелектуална …

Повеќе

Промоција на стрип-сликовницата „Девојче на Месечината“

– Во Универзитетската библиотека „Гоце Делчев“ во Штип денеска ќе промовирана стрип-сликовницата „Девојче на Месечината“, комплетно дело на авторот Александар Стеванов, која е  најново издание на издавачката куќа „Стрип квадрат“ од Скопје. – „Девојче на Месечината“ е патешествие на едно мало девојче низ Галаксијата, разните созвездија на небото, и патот …

Повеќе

Уникатно откритие во Перу – пресврт во историјата на Новиот свет

Американски археолози открија на тихоокеанското крајбрежје во северниот дел на Перу артефакти од многу древна цивилизација, која датира од 13 до 8-от милениум пред Христа, пренесоа светските агенции. За направените наоди беше објавено на сајтот на Атлантскиот универзитет во државата Флорида. Меѓу пронајдените предмети фигурираат камени алатки, украсени со орнаменти …

Повеќе

Почина великанот на македонското сликарство Владимир Георгиевски

Великанот на македонското сликарство Владимир Георгиевски почина утринава во Скопје. Имаше 74 години. Во целокупното творештво на Владимир Георгиевски, човекот и неговата судбина се постојана тема, естетска провокација и креативна преокупација. Георгиевски има поминато низ неколку фази на уметничко изразување, но секогаш успешно сочувувајќи ја нагласената оригиналност. Во неговите слики, …

Повеќе

Сонувате да имате замок? Италија ќе ви го подари!

Ако некогаш сте сонувале да имате свој замок, сега овој сон може да стане реалност. Италија раздава бесплатно 103 неповратни имоти, вклучувајќи вили, меани и замоци. Тоа значи дека секој може да започне изградба на своја верзија на Карпата на Кастерли или Зимски срт пример. Како што веројатно ќе го претпоставите, има …

Повеќе

По повод дентот на св Кирил, Иванов на традиционалната средба со папата Франциск

Претседателот Ѓорге Иванов, денеска и утре ќе престојува во посета на Италија и на Ватикан, по повод манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“. Денеска Иванов ќе ја посети базиликата „Свети Климент“, каде ќе биде положен венец на гробот на Св. Кирил. Иванов ќе ја посети и базиликата „Санта Марија …

Повеќе

Почнува 16. ОФФест – девет концерти до 28 мај

  Четиридневниот 16. ОФФест вечер ќе почне со два концерта во Македонскиот народен театар – соло-настап на Дамир Имамовиќ од Босна, најпознатиот изведувач на севдах кој е и интернационално афирмиран, а потоа е концертот на македонскиот етносостав „Љубојна“ кои ќе го промовираат новиот, деветти албум „Радио Љубојна“. Дамир Имамовиќ е …

Повеќе