Почетна / Култура

Култура

Битка за „неваљашките“ – традиција и додадена вредност

      Во времето на СССР, воениот научен институт специјално разработи играчка за ТПЗ – Тамбовскиот завод за барут во градот Котовск, која ќе го замени своето основно производство. Во 1958 година започнуваат да се произведуваат „неваљашките“ (кукла која се клати, позната и како Roly-poly) кои стануваат едни од …

Повеќе

1949.- Филмот „Хамлет“ на Лоренс Оливие добил пет Оскари

На денешен ден  25 март 1611.- Роден е Евлија Челебија, турски патописец. Од 1630 година, речиси без прекин патувал по Османлиското царство и надвор од него учествувајќи во воени походи. Водејќи воени белешки, низ разговори со стари луѓе за обичаите и настаните, копајќи по старите архиви, напишал патопис во 10 тома …

Повеќе

Премиера на мјузиклот „Тајно моја“

  Мјузиклот „Тајно моја“ посветен на Тоше Проески вечер премиерно ќе биде изведен во Македонската опера и балет. Проектот е дел од Годишната програма на Министерството за култура и копродукција со фондацијата „Тоше Проески“ во чест на најголемата македонска музичка ѕвезда по повод 10 години од неговата прерана смрт. „Тајно моја“ …

Повеќе

Замина Кирил Пејчиновиќ, почна бомбардирањето на НАТО врз СР Југославија …

На денешен ден 24 март –  1603.- Во Лондон умрела англиската кралица Елизабета, а на престолот дошол шкотскиот крал Џемс Шести, со што Англија и Шкотска создале персонална унија. За време на нејзиното владеење (1558 до 1603), Англија доживеала голем напредок во целокупниот развој. Родена била во 1533 година. 1783.- Шпанија ја признала …

Повеќе

Со премиера на „Театар љубов моја“, Велешкиот театар ќе го одбележи Светскиот ден на театарот

Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“ од Велес в понеделник со премиерата на претставата „Театар љубов моја“ на малата сцена ќе го одбележи Светскиот ден на театарот – 27 Март. Како што информира на денешната прес-конференција уметничкиот директор на театарот Васил Зафирчев претставата е работена по текст на бугарскиот автор Валери Нисимов …

Повеќе

Кој го симна „Хихирику“ на Радио Скопје од програма?, па тоа е единствен бренд на МРТВ !

Кој ли ја симнува  радио емисјата  „ Хихирику “,по повеќе од 40 годишно постоење и ја распушта актерската екипа на Карадак, прашува актерот Благоја Чоревски-Чоре на својот Фејсбук статус. Реакцијата ви ја пренесуваме во целост:   ПРЕД ПОЛОВИНА ЧАС МИ СЕ ЈАВУВА СОЗДАТЕЛОТ НА ”ХИХИРИКУ” ИВАН КАРАДАК И МЕ ИЗВЕСТИ ДЕКА …

Повеќе

Лејди Гага и Бредли Купер ќе снимат римејк на „Ѕвездата е родена“

Американскиот актер Бредли Купер и пејачката Лејди Гага ќе играат во римејк на филмот „Ѕвездата е родена“, пишува „Варајети“. Овој трет римејк на филмот воедно ќе биде и режисерско деби на Купер. Во првата верзија на филмот од 1937 година играа Џенет Гејнор и Фредерик Мариќ. Во првиот римејк на холивускиот …

Повеќе

Ливерпул ја слави 50 годишнината од издавањето албум на Битлси со цел фестивал

Ливерпул го организира целиот уметнички фестивал, со кој ќе се одбележи 50-годишнината од издавањето на еден од највлијателните албуми на легендите “Битлси” – Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band. Денес беше соопштено дека кон фестивалот биле привлечени 13 уметници кои ќе создадат уметнички дела инспирирани од 13-те песни во албумот. …

Повеќе

Соланж ќе се претстави во “Гугенхајм“

Пејачката Соланж Ноус планира да се претстави во њујоршкиот музеј “Гугенхајм” во локација за уникатен тип перформанси. Тоа ќе биде дел од овогодинешниот фестивал “Ред Бул Мјузик академија” на 18 мај. Сестрата на Бијонсе има намера да стане ротондата на светски познатиот музеј во сцена на која ќе ги претстави темите …

Повеќе

Роден е Ристо Шишков, замина Борис Дворник, пристигна Кристофер Хил…

На денешен ден 23 март  1309.- Папата Клемент Петти ја преместил папската престолнина во Авињон, во југоисточна Франција, каде што папската резиденција останала се до 1377 година. Овој престој на папата надвор од Рим е наречен „авињонско папско ропство“. 1616.- Во Стратфорд на Ејвон умрел Вилијам Шекспир, англиски драмски поет и артист. Се …

Повеќе