Почетна / Локално

Локално

Ноќеска започнува летното сметање на времето

Викендов започнува летното сметање на времето така што вечерва во 2 часот часовникот ќе се помести за еден час понапред и ќе биде 3 часот. Летното сметање на времето ќе заврши на 30 октомври во 3 часот, со поместување за еден час наназад кога започнува зимското сметање на времето. Одлуката …

Повеќе

2 Берово, 5 6 Битола, Гевгелија, 7 Струмица, Тетово, 8 Дојран…

МИНИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ 2 Берово, 5 Лазарополе, 6 Битола, Гевгелија, Кр. Паланка, Маврово, 7 Струмица, Тетово, Д. Капија, Претор, 8 Дојран, Охрид, Штип, Прилеп, Дебар, 10 Куманово, Крушево, Скопје, Тополчани, 11 Виница, 12 Пожаране, Ѓуриште.   МОМЕНТАЛНА СОСТОЈБА Утринава во земјава преовладува сончево време со мала до умерена локална облачност , …

Повеќе

Од верските календари

25 март 2017  ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 12 март. Денеска е Преподобен Теофан Исповедник. Теофан се родил во осмиот век. Потекнувал од аристократско византиско семејство, кое било некаков род со имераторот Константин Копроним. Татко му умрел рано, па Теофан бил оставен на …

Повеќе

Астрономски календар: 25 март 2017 година, 84-иот ден во годината

 Денеска е сабота, 25 март 2017 година, 84-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 281 ден. Сонцето во Скопје изгреа во 5 часот и 31 минута,  а ќе зајде во 17 часот и 50 минути. Денов трае 12 часа и 19 минути. Месечината, која е во фаза …

Повеќе

Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а во попладневните часови ќе има локален дожд, кој повремено ќе биде пороен со ретки грмежи, особено во планинските подрачја. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се движи од три до девет, а дневната од …

Повеќе

Град Скопје ќе се вклучи во акцијата „Часот на планетата земја“

Градот Скопје утре во периодот од 20.30 до 21.30 часот ќе се вклучи во глобалната акција „Часот на планетата Земја“ и ќе го исклучи осветлувањето на неколку објекти во центарот на градот. Осветлувањето ќе биде исклучено на плоштад „Македонија“ со спомениците, Камениот мост, Скопската тврдина Кале, мостот „Око“ и мостот …

Повеќе

ЕВН Македонија се приклучува на акцијата „Час на планетата Земја“

  ЕВН Македонија соопшти дека со симболично исклучување на електричната енергија од логото на зградата во Скопје и во сите корисничко-енергетски центри низ државата утре од 20:30 до 21:30 часот ќе се приклучи кон глобалната акција „Час на планетата Земја“. – Годинава, „Час на планетата Земја“ се одржува под мотото …

Повеќе

Во некои тетовски населби нема капка вода, таму каде што ја има е заматена

Граѓаните кои живеат во горниот дел на Тетово, втор ден се соочуваат со целодневни рестрикции во водоснабдувањето. Во останатиот дел на градот вода има по неколку часа, но таа според последните анализи на Центарот за јавно здравје Тетово, е заматена. -Немаме капка вода цел ден, ова е ужас, ама сме …

Повеќе

Бројот на заболени од туберколоза се намалува, регистрирани 267 случаи

Во Македонија се намалува бројот на заболени од туберколоза. Од 628 случаи во 2000 година минатата година се регистрирани 267 случаи што е за 17 случаи помалку во однос на претходната година. Иако бројот рапидно опаѓа надлежните на Светскиот ден за борба против туберколозата порачуваат дека активностите треба да продоложат …

Повеќе

Ограбена куќа во тетовско Стримница, штета 600 илјади денари

Шестотини илјади денари штета претрпела Н.И.(45) од тетовското село Стримница откако вчера помеѓу 16 и 17 часот засега непознати сторители го искористеле отсуството на домашните и извршиле кражба во нејзината куќа, информираше портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифовски. – На засега неутврден начин без траги на насилство сторителите влегле во …

Повеќе