Почетна / Локално

Локално

Заев: Проектот „Чебрен“ и „Галиште“ ќе биде 220 милиони евра, банките да дадат поволни камати

Чебрен и Галиште ќе биде помала инвестиција од околу 220 милиони евра, а не мегаломански зафат. Македонија сама ќе ја реализира зашто е финансики стабилна, ликивидноста и солвентноста се зголемени, а има и многу средства во домашните банки, рече денеска премиерот Зоран Заев. Заев очекува банките да понудат поволни кредити. …

Повеќе

Тимоние: Ја молбилизираме француско-македонската поддршка

Пратениците во Собранието на Република Франција Бертран Сор и Грегори Галбадон, кои ја предводат групата за франуско-македонско пријателство и францускиот амбасадор во Република Македонија Кристиан Тимоние ја посетија општина Битола и остварија средба со градоначалничката Наташа Петровска. Битола наскоро ќе ја посетат високи француски делегации, а очекуваме и влез на …

Повеќе

Пакомак ќе донира мрежа за зафаќање на пластичен отпад на сливот на Треска во Козјак

Пакомак одговори позитивно на иницијативата за одржување на еко-системот на езерото Козјак и реката Треска, со набавка и поставување на мрежа за зафаќање на пластичниот отпад што се слева по течението. Оваа поддршка од страна на Пакомак, е врз основа на предходно упатеното барање од страна на Општина Македонски Брод. …

Повеќе

Нов филтер на печката за согорување медицински отпад во „Дрисла“

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов изјави дека од денеска во функција е новиот филтер на печката за согорување медицински отпад (инсенератор) на депонијата „Дрисла“. – Станува збор за филтер којшто е поставен на инсенераторот за согорување на медицински отпад и кој ги апсорбира ПМ10 честичките, јаглерод моноксид и други честички кои …

Повеќе

Пехчево подготвено за првата велосипедска тура „Пехчево на точак“

Пехчево подготвено за првата велосипедска OFF-ROAD тура „Пехчево на точак“ која е во организација на Општината и хотел „Гогов“. Патеката е долга 30 км, а вело-туратаќе се одржи на 19 мај. – Скоро сѐ е подготвено за големата велосипедската тура „Пехчево на точак 2018-та. Оваа исцрпувачка и авантуристичка тура за …

Повеќе

Владата ќе ја промовира Програмата за вработување 2018

  Министерството за труд и социјална политика, УНДП и Агенцијата за вработување денеска во Владата на Република Македонија ќе ја промовираат Програмата за вработување за 2018 година. На настанот најавено е обраќање на премиерот Зоран Заев, министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, постојаната амбасадорка на ОН во Македонија, Луиза …

Повеќе

Седма „Ролер трка“ во Скопје

  Ученици од 30 и повеќе основни училишта од Скопје и од околината денеска ќе учествуваат на седмата „Ролер трка“. Годинава мотото на манифестацијата е „Возиме кон иднината“. Стартот ќе биде на пладне на булеварот „Илинден“, од пред фонтаната „Лотосов цвет“ се до крстосницата на булеварот „Илинден“ со улицата „Никола Тесла“, кај ЈП „Паркови и зеленило“. …

Повеќе

Временска прогноза

   Времето во Македонија ќе биде сончево со мала, попладне со умерена облачност. Локално ќе има услови за краткотраен дожд, особено на крајниот исток. Утринската температура ќе се движи од три до девет, а највисоката дневна температура ќе биде од 23 до 30 степени. УВ-индексот ќе изнесува 6. Во Скопје слично време, …

Повеќе

Тензии меѓу Алијансата за Албанците и градоначалникот на Струга

Инцидент денес се случи во партиските простории за кои од Алијанса на Албанците тврдат дека се нивни, а се сместени во зградата на општина Струга. Работници кои ги повикала општината го пробиле влезот, при што има и оштетувања. Од Алијанса тврдат дека ова е обид на локалната власт на чело …

Повеќе

Со кредитна линија од ЕБОР до подобра енергетска ефикасност на домаќинствата

Секое евро инвестирано во енергетска ефикасност штеди 2,2 евра во производството на електрична енергија. Токму оттука тргнува целата логика на стимулацијата на енергетската ефикасност, порача вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев на конференција за промоција на „Програмата за финансирање на зелената економија (GEFF) во Македонија“ што денеска се одржа во …

Повеќе