Почетна / Магазин

Магазин

Пролетна суперхрана

Храната е исклучително важен дел од нашите животи. Правилната исхрана изгледа како “невозможна” мисија во напнатото секојдневие. Освен тоа настапуваат и потоплите пролетни и летни месеци, во кои секој копнее по посакуваното оформено тело. Не треба да го игнорираме и пролетниот замор, која ја пие виталноста на организмот. Како да …

Повеќе

Дождот и студот ја зголемуваат продуктивноста

Иако лошото време нè прави депресивни понекогаш и ја зголемува желбата да останеме во кревет, една нова студија покажа дека мрачната прогноза носи предност за продуктивноста. Со други зборови благодарение на лошото време за вашите успеси. Заедничка студија на универзитетите Харвард и Северна Каролина, открива дека лошото време ги прави …

Повеќе

Мажите скришно ронат солзи …

Мажите потешко ја преживуваат разделбата, покажува новото истражување. Причината – генетски кодирано е во господата да се оддалечуваат од нивните пријатели, наместо да ги користат како рамо за поддршка. Од друга страна пак, кај дамите е токму спротивното. Жените умеат да ги споделат, поотворени се една до друга. Однесувањето при …

Повеќе

Парацетамолот не ја инхибира само болката, туку и емоциите

Излегува дека едниот од најпопуларните лекови против болки ја намалува не само физичката болка, но и чувството на тага и среќа, се тврди во новата студија. Истражувачите откриле дека ацетаминофенот (парацетамол / тиленол) ги потиснува или поточно затапува екстремните емоции кај луѓето, како позитивните така и негативните. Според истражувањето ова е еден од …

Повеќе

Koрисни пролетни маски за коса

Без разлика дали вашата коса е здрава или оштетена од суровите зимски услови, негата и ревитализацијата  никогаш не се излишни. Со доаѓањето на пролетта настапува и моментот за комплетно реновирање и детоксикација на организмот. Знаеме дека во косата полагаме бројни состојки кои циркулираат во телото. Тие можат да ги оштетат …

Повеќе

Не само алкохоличарите се загрозени од болести на црниот дроб

Повеќето луѓе кои умираат од заболување на црниот дроб НЕ СЕ алкохоличари, туку едноставно консумираат алкохол речиси секој ден, тврдат експертите. Според нив човечкото тело има потреба од барем 3 последователни дена одмор (од алкохолните пијалоци) секоја недела, за да може да се опорави. Црнодробните заболувања се една од водечките причини …

Повеќе

Топ 5 на детската најсакана и најомразена храна

Тешко дека некој родител ќе се изненади од резултатите на уште едно истражување во врска со прехранбените навики на децата. Како што претпоставувавме тие не се љубители на зеленчукот и салатите. Тенденцијата е загрижувачка, бидејќи склопот на француските прволигашки производи се мрсни, со многу калории и водат не само до дебелеење, туку и …

Повеќе

[ВИДЕО-РЕЦЕПТ] Пилешко со печурки

  Ќе ви бидат потребни: 600 г пилешки гради 280 г печурки 2 ч. ч. пилешки бујон 15 г зелен кромид 1 лимон 1 ч. ч. соја сос ¼ ч.л. сос Ворчестер 1/3 ч.ч. Брашно 1 кромид 2 чешниња лук 2 с.л. Масло сув босилок Сол, црн пипер, црвен пипер, …

Повеќе

„Спејси екс“ ќе го изврши првото воено исфрлување со класифициран товар

Во неделата се очекува “Спејси Екс” да го направи првото воено истрелување со класифициран товар за Националната разузнавачка служба, која создава и оперира шпионски сателити за САД. Повеќе детали во врска со товарот не беа објавени, но пак затоа се знае дека неговото име е NROL-76. Ракетата на компанијата – …

Повеќе

Иднината стигна: се повеќе луѓе вградуваат микрочипови под кожата

      Дигиталниот чип, покрај следењето на здравствените податоци, може да се користи за отклучување и заклучување на врати, плаќање на стоки и услуги, чување на податоци… Над илјада Швеѓани се одлучиле за доброволна имплантација на микрочип под кожата за да ги следат своите здравствени податоци и да престанат …

Повеќе