Почетна / Магазин / Автомобилизам

Автомобилизам

(ВИДЕО+ФОТО) Играчите на Баерн и оваа година од Ауди на подарок добија нови автомобили

Иако Баерн е во незавидна фудбалска позиција неговиот спонзор Ауди и оваа година им даде на играчите да изберат нови автомобили. Фудбалерите оваа година, исто така, можат да изберат автомобил од гамата на Ауди, кои ќе ги возат следната година. Франк Рибери на тој начин го избра супер-бруталниот SQ7, луксузниот SUV кој моментално во …

Повеќе

БМВ ја крена завесата на кросоверот Х2

Новиот кросовер BMW X2 мора да дебитира до крајот на годината, а продажбата ќе започне во 2018 година. Но, ловците на новите модели веќе можеа да го снимаат новиот модел, иако за време на транспортот, од сериската верзија имаше малку повеќе детали. X2 е практично поспортска верзија од популарниот X1, …

Повеќе

Порше побара огромна сума на пари од Ауди за “Дизелгејт”

Автомобилскиот производител Порше побара од Ауди дa плaти 200 милиoнa eвpo, на име на оштета од пpoизвoдитeлот на cпopтски aвтoмoбили за дa пoĸpиe paсxoдитe од cĸaндaлот “Дизeлгeјт”. Брањето е испрратено го седиштето на компанијата Инголштат, објави Ројтерс. Порше објаснува дека толку биле издатоците за да гиa cepвисиpaт aвтoмoбилитe, зaceгнaти oд …

Повеќе

Електричниот камион на Tesla одложен за средината на ноември

Место на крајот на месецов, електричниот камион на Tesla ќе биде претставен во средината на ноември. Причина за повторното одлагање се проблемите со Model 3, чијашто продукција заостанува далеку зад планираното. Електричниот камион на Tesla ќе чека уште две недели на својата светска премиера. Калифорнискиот производител на електрични автомобили повторно …

Повеќе

(ФОТОГРАФИИ) Lada 4×4 Bronto: Евтин и високо подготвено возило 

Неспорен факт е дека Лада 4×4, која ја знаеме како Нива, е меѓу возилата што нудат вистински теренски способности. Сега АВТОВАЗ ни покажува машина подготвена да го мине и најтешкиот терен. Таа е подготвена од компанијата Бронто, која е позната по својата амфибија, развиена врз основа на Толиати. Верзијата се вика Lada 4×4 Bronto. Автомобилот е …

Повеќе

„Тојота“ ја затвора својата фабрика во Австралија

  Јапонскиот производител на моторни возила „Тојота“ денеска ја затвора својата фабрика во Мелбурн, каде се произведуваа автомобили повеќе од 50 години, јави ДПА. Ова ќе доведе до затворање на 2.600 работни места. Министерот за индустриско производство на државата Викторија, Вејд Нунан изјави дека денеска е „ужасно тажен ден” и „крај …

Повеќе

(ВИДЕО) Новиот скапоцен камен во гаражата на Роналдо – ѕвездата на Реал се пофали со Бугати Хирон

Ѕвездата на Реал Мадрид Кристијано Роналдо веќе е сопственик на уште еден супер автомобил. Португалцот се пофали со нов Bugatti Chiron. ✈️ A post shared by Cristiano Ronaldo (@cristiano) on Sep 28, 2017 at 12:24pm PDT Веста ја објави преку слики и видео на Instagram. Ова е второ засилување во …

Повеќе

Фолксваген издвои 2,5 милијарди евра за нелегалниот софтвер кај дизелашите

Германски Фолксваген соопшти денеска дека издвоил дополнителни 2,5 милијарди евра за трошоци за откуп и поправање на воизлата со дизелски мотор во САД, за кои е утврдено дека содржат нелегален софтвер за регулирање емисии на штетни гасови. Со ова вкупниот износ кој Фолксваген го издвои за санирањњ на последиците од …

Повеќе

Дајмлер ќе инвестира милијарда долари во фабрика во САД

Германскиот автомобилски производител, компанијата Дајмлер планира да вложи милијарда долари во фабрика во Алабама, САД. Таа ќе биде наменета првично за теренски модели, коишто Мерцедес Бенц ќе ги произведува пред се за американскиот пазар. Покрај тоа, фабриката ќе има и погон за производство на батерии за електромобили, каде ќе се …

Повеќе

Ураганот Харви зад себе остави гробишта на автомобили

Три седмици откако ураганот Харви го погоди Тексас, за големината на материјалната штета која ја предизвика сведочат и глетките на илјадници паркирани автомобили, кои претрпеле големи оштетувања во поплавите. Непосредно по ударот на Харви во југоисточниот дел на САД, проценето е дека се поплавени околу милион автомобили. Деновите на социјалните …

Повеќе