Почетна / Магазин / Автомобилизам

Автомобилизам

Произведен последниот Viper

Легендарниот американски спортски автомобил Viper се произведуваше во неколку верзии од 1992 година, а последниот произведен примерок во црвена боја на каросеријата каква што беше и прототипот во 1989 година останува во сопственост на Chrysler. Кога во 1989 година на Саемот за автомобили во Детроит Dodge го откри концептот за …

Повеќе

(ГАЛЕРИЈА) Се појавија слики од новиот BMW Z4

Три дена пред натпреварот за автомобилска елеганција во Пебл Бич, Калифорнија во САД, каде официјално ќе дебитира, новото BMW Z4 веќе не е тајна. Фотографии на Roadster, развиен заедно со Тојота, беа објавени од Bimmerfile. Прототипот на следниот Z-Quad изгледа дека е подготвен за сериско производство. Ако биде лишен од …

Повеќе

Кој е најбезбеден начин за патување?

Многу луѓе имаат страв од летање, односно се плашат дека авионот ќе се сруши, но би требало да знаете дека веројатно сте побезбедни во авион, отколку во автомобил, автобус… Американскиот отсек за транспорт подели статистички податоци за несреќите во различни превозни средства. Автомобили Сообраќајните несреќи се многу чести. Еден од …

Повеќе

„Фолксваген“ ги стимулира купувачите со бонуси за еко-автомобили

Автомобилскиот производител “Фолксваген” (VW) и подружните компании нудат парични стимулации за замена на стари дизел автомобили. Предлогот доаѓа на позадината на обидите на концернот да ги намали штетните емисии по пламнатиот во 2015 година скандал за измамата со овие емисии. VW нуди бонус од 2000 до 10 000 евра за …

Повеќе

Германија се спрема за револуцијата во автомобилската индустрија

На крајот на минатата недела шефовитее на VW признаа дека Tesla им е најголемиот непријателот на полето на автомобилските електромобили. Исто така на крајот на минатата недела се дозна дека на крајот на следната година во Германија ќе започна со изградбата на аналогна на Џиновска фабрика. Зад германскиот аналоген “Гигазавод” …

Повеќе

Дали навистина не е важно-Откажани уплати на автомобилот „Тесла Модел 3!

 Бизнис светoт денеска Лос Анџелес – По претставувањето на автомобилот „Тесла Модел 3“, првиот човек на компанијата Илон Маск објави дека околу 63.000 луѓе ги откажале нарачките на новиот модел во последната година. Вкупниот број на нарачки паднал од 518.000 на 455.000, но Маск вели дека тоа е само капка во …

Повеќе

(ВИДЕО+ФОТО) Новата “Волга” ги восхитува американските експерти

“ГАЗ” го претстави концептот на Волга 2020. Компанијата планира да ја прероди легендарната марка со еленче на предниот капак со која ќее возат стопански и партиски шефови. Наводниот изглед веќе го ценат американските експерти. Тие сметаат дека ако проектот биде реализиран, тогаш тоа ќе биде вистинска конкуренција на аналогните примероци …

Повеќе

Политико: Политичарите во Германија не успеаја да ја прекинат дебатата за дизел возилата

Во Германија, како и во Брисел и Виена, беше изразена критика за договорот што го објавија трите најголеми производители на автомобили во земјата за обновување на софтверот на повеќе од пет милиони дизел автомобили, објави Политико. Договорот беше постигнат во средата на состанокот меѓу политичарите и претставниците на компаниите. Конзервативците …

Повеќе

И Велика Британија до 2040 година ќе ги повлече возилата на фосилни горива

По Франција, и Велика Британија најавува дека ќе забрани продажба на возилата со внатрешно согорување до 2040 година. На почетокот на месецот истото го најави и Франција. Велика Британија ќе отвори и фонд од 255 милиони евра за преодни мерки. Од овој фонд ќе се финансира надградбата на веќе постоечките …

Повеќе

Ако сакате да поседувате некој од овие ретро автомобили, треба да го одврзете кесето!

Kлacичните ретро cyпepлyĸcузни, автомобили чинат милиoни дoлapи, а вредноста ја добиваат на ayĸциите организирани пocлeдниве гoдини. Дали тоа е дoбpa инвecтиција за стандардните ĸcмeтлиитe, ĸoи ги пpoдaвaт? Cпopeд Моnеу ЅuреrМаrkеt.соm индycтpијата на ĸлacични aвтoмoбили дoнeлa 28% профит во пocлeднaвa гoднa. Издaниeтo ги собра пpoдaжбитe, на најскапо платените чеда. Haјскапите возила …

Повеќе