Актуелно
Почетна / Магазин / Деликатеси

Деликатеси

Рибина супа со кромид и лук

Состојки: 500 г рибино филе по избор 2 глави кромид 2 страка свеж магдонос 2 чешниња лук 1 л. сол 2 црвен пипер 1 црн пипер 3-4 домати ½ чаша бело вино подготовка: Ставете го рибиното филе во длабока тава. Залејте го со вода до половината на тенџерето. Кон неа …

Повеќе

3 лажици на ден и најтешките болести ја губат силата пред оваа смеса

Идејата да се меша сода со јаворов сируп или мед изгледа чудна, бидејќи, како што знаеме, клетките на ракот се хранат со шеќер. Но, во овој случај шеќерот делува многу различно. Канцерогените клетки не се во можност да го користат шеќерот за понатамошниот раст, затоа што содата бикарбона ги неутрализира …

Повеќе

[РЕЦЕПТ] Ќофтиња од риба и ориз

Состојки: 60 г туна од конзерва 250 г ориз 1 кромид 2 свежи јајца сол и бибер по вкус малку лебни трошки за валкање Подготовка: Во малку вода сварете го во кеса оризот додека не зовруе водата. Сецкајте кромид и запржете го во малку масло. Во сад измешајте варен ориз, кромид, парчиња …

Повеќе

[РЕЦЕПТ] Ќофтиња од компир со ориз

Состојки: За 10 ќофтиња: 6-7 големи компири 1/2 чаша ориз 100 г сирење 1 кромид неколку страка магдонос сол, црн пипер 2 јајца и одделно уште 2-3 брашно и лебни трошки Подготовка: Излупете го и сварете компирот. Потоа изгмечете го добро. Во тоа време ставете оризот да се вари. Кога е …

Повеќе

[РЕЦЕПТ] Манџа со телешко, печурки и ориз

Состојки: 1 кг телешко месо за готвење 500 г свежи печурки 1 чаша ориз 2 глави кромид сол, црн пипер ловоров лист 1 домат или 1 лажица доматно пире 4 лукчиња 1-2 лути пиперки 50 мл масло Подготовка: Исечете го на мали парчиња месото и испржете го во масло. Додадете …

Повеќе

[РЕЦЕПТ] Полнети домати со ориз, туна и мајонез

Состојки: 10 домати 500 г туна од конзерва ¼ чаша ориз 100 г мајонез 1 лажичка рендана кора од лимон сол црн пипер 2 лажици магдонос, свеж Подготовка: Сварете го оризот во солена вода. Исцедете ја водата и оставете го оризот настрана. Исечете ги капаците на доматите и изрежете ги. Издлабете …

Повеќе

[РЕЦЕПТ] Мексикански пржен ориз

Состојки: 3 лажици масло / маслиново масло 1 чаша долгозрнест ориз 1 лажичка лук во гранули ½ лажичка ким ¼ чаша сецкан кромид ½ чаша доматен сос 2 чаши пилешки бујон Подготовка: Загрејте масло во голем тиган на среден оган и додајте го во неа оризот. Гответе мешајќи постојано, додека …

Повеќе

[РЕЦЕПТ] Пилешки гради со моцарела и салама

Состојки: 4 парчиња. пилешки гради 3 топчиња моцарела 100 г салама по вкус сушено оригано сирење чедар 3 лажици доматно пире Подготовка: Во пилешките гради направете по еден рез. Во секој засек ставете по малку доматно пире, парче моцарела и парче салама. Посипете со сушеното оригано и ренданиот чедар. Печете во …

Повеќе

[РЕЦЕПТ] Зелка завиткана во сланина

Состојки: 12 ленти пушена сланина 12 парчиња зелка Подготовка: Обарете ја зелката за 5-7 минути во зовриена вода, а потоа веднаш ставете ја во сад со ладна за да се задржи зелена боја. Околу секоја зелка завиткајте по едно парче сланина и фиксирајте со чепкалка за заби. Ставете ги завитканите зелкички …

Повеќе

Зелка запечена и завиткана во пушена сланина

Состојки: 12 ленти пушена сланина 12 парчиња зелка подготовка: Бланширана зелка за 5-7 минути во зовриена вода, а потоа веднаш ставете ја во сад да се олади за да се задржи зелена боја. Околу секоја зелка завртете по едно парче сланина и фиксирајте со чепкалка за заби. Ставете ја завитканата …

Повеќе