Почетна / Магазин / Наука и технологии

Наука и технологии

Хакери го нападнаа Apple

Милиони профили на корисници на услугата iCloud на Apple најверојатно се пробиени. Околу овој заклучок се здружуваат повеќе специјалисти и специјализирани технолошки изданија, иако Apple  го негира сето тоа. Во средината на неделава се појавија првите информации дека околу 250 милиони профили во iCloud биле пробиени. Првично сепак немаше многу детали …

Повеќе

„Фејсбук“ нуди храна, засолниште и транспорт на настраданите за време на криза

Со новата верзија на функцијата “Проверка на безбедноста” социјалната мрежа “Фејсбук” веќе ќе може да обезбеди храна, засолниште и транспорт на жртвите за време на криза. Досега беше можно само известувањето на роднини и пријатели дека си преживеал. Повикот за помош ќе се случува преку т.н. опција “Јавна помош” (Community …

Повеќе

Артичките мразови повторно со рекордно намалена површина оваа година

Мразот во Арктичкиот Океан ја достигна оваа зима најмалата површина во 38 години, што е знак за забрзување на затоплувањето на климата, сметаат научниците. Областа на ледената покривка во екот на зимската сезона е најмала трета година по ред од почетокот на мерењето со сателит во 1979 год. Ова се …

Повеќе

Невиденo: Во САД пуштија Jeep Cherokee кој поминува над покривите на автомобилите при метеж (ВИДЕО)

Оргинален проект на автомобил трансформиран ја претстави компанијата Thinkmodo. Џипот е способен да ја зголеми висината до 3 метри и така да поминува над покривите на автомобилите при метеж.  Hum Rider, кој беше реализиран во работилницата A2Zfx, стана обичен Jeep Cherokee, но суспензијата му е радикално преработена. Хидрауличните ЕЛЕМ имплантирани …

Повеќе

Аррlе го пyштa нajeвтиниoт іРаd дoceгa

Texнoлoшĸиoт гигaнт Аррlе пpeтcтaви пpepaбoтeнa вepзиja нa нajпoпyлapнaтa гoлeминa нa cвojoт Іраd, ĸoja ќe ce нyди нa нajниcĸaтa цeнa дoceгa. Cyмaтa зa 9.7-инчeн ypeд ќe зaпoчнyвa oд 329 дoлapи, а дoгoвopитe зa тaблeтoт ќe зaпoчнaт вo CAД нa 24 мapт, пишyвa Вlооmbеrg. Taблeтoт ќe бидe дocтaпeн и вo пoвeќe oд …

Повеќе

Стивен Хокинг ќе патува во вселената

Признаениот за еден од најпознатите големи умови на астрофизиката Стивен Хокинг ја прифатил поканата за патување во вселената. Тоа ќе се случи на палубата на вселенски брод на компанијата “Вирџин галакси” и ќе го означи првиот пат, во кој човек со амиотрофична латерална склероза ја напушта земјата. Во интервју за …

Повеќе

Предвидоа можен судир на Земјата со Марс

Геофизичарот Стивен Маерс и неговите колеги од Висконсинскиот универзитет во Медисон, САД, предвиде судир на Земјата и Марс после милијарди години, пишува весникот Scientific American. Истражувачите прават заклучок дека Сончевиот систем е хаотичен, односно однесувањето  е чувствително на промени во условите. Во конкретниот случај тоа значи дека дури и мали промени …

Повеќе

И Велика Британија ги забранува лаптопите и таблетите во авионите

Велика Британија се очекува да објави забрана за вметнување на некои електронски уреди во салата на патничките авиони со летови од некои земји до Островот, соопштува Скај њуз. Нема да се дозволува на патниците да качуваат  во салонот на патничкиот авион лаптопи, таблети и други преносни уреди. Мобилните телефони нема …

Повеќе

Гугл се извини за рекламите со екстремистичка содржина

Шефот на европскиот огранок на “Гугл” се извини на корисници и рекламни, откако онлајн рекламите се појавија заедно со екстремистичка содржина во платформата за видеа “Јутјуб”, која е во сопственост на компанијата, пишува британскиот весник”Гардијан”. Мет Бритин, кој е одговорен за активноста на “Гугл” во Европа, Блискиот Исток и Африка, …

Повеќе

Бил Гејтс и натаму на врвот на листата на најбогати луѓе на „Форбс“

  Основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс одново е на првото место на листата на најбогатите луге во светот на магазинот „Форбс“, откако за една година неговото богатство пораснало од претходните 75 на 86 милијарди долари. На второто место е американскиот инвеститор Ворен Бафет со богатство што се проценува на 75,6 …

Повеќе