Почетна / Магазин / Убавина и Здравје

Убавина и Здравје

Дали знаете зошто сакаме да се бакнуваме со јазик?

Специјалист ја откри вистината – нема никаква врска со романтиката. Дали ќе ги измиете забите со четка на партнерот? Едвај, но не ни пречи да ја замените плунката и бактерии со него во долг бакнеж уста во уста. Колку и убаво да ви звучи, причината луѓето да се бакнуваат со …

Повеќе

Сакате совршено тело како холивудската ѕвезда Ева Лонгорија – еве ја нејзината тајна!?

Ева Лонгорија може да е светски актерка, но таа е загрижена за своето тело, како и сите други. Кога ја прашуваат како се гледа по пет години, таа одговара: „Се надевам дека се уште слаба!“. Да останеш слаба и олицетворение на убавината воопшто не е лесна задача. „Диетата и вежбите се клучот за …

Повеќе

Дали сакате права и здрава коса: Еве како тоа да го постигнете без да вклучите преса?

Правата коса никогаш нема да излезе од мода. Многу луѓе копнеат за проста, елегантна и исклучително шик визија која правата коса може да ви ја даде. Особено кога повеќето денови сте навикнати на коса која е бушава и неподредена. Стилизирана на косата со преси, фенови, итн. често, сепак може да биде штетно за …

Повеќе

3 неочекувани причини за глад

Ако речиси постојано чувствувате глад, веројатно причината не е само брзиот метаболизам. Понекогаш станува исклучително тешко да се држиме до одредена диета поради постојан глад, и ова може да биде проблем ако го следите внесот на калории. Во прилог на честите осомничени, во услови на стрес и пропуштени закуски, постојат и …

Повеќе

За да бидете здрави, не ја бојадисувајте косата повеќе од 6 пати годишно

Британски специјалист ги советува жените да ја бојадисуваат косата само 6 пати годишно и тоа со природни производи, ако не сакаат да заболат од рак, пишува  Daily Mail. Проф. Кефа Мокел е хирург во болницата Принцеза Грејс во Лондон. Според него, дамите кои ја бојат косата имаат 14 отсто поголем ризик …

Повеќе

Шеќерот ги буди ќелиите на карциномот и го прави поагресивен

Научниците откриле дека шеќерот ги буди ќелиите на карциномот и со тоа ја прави болеста поагресивна. Резултатите од двегодишното истражување во Белгија објавени во магазинот Nature Communications, се сметаат за клучни во истражувањето на ракот затоа што научниците конечно го разјаснија Варбурговиот учинок, феномен во кој ќелиите на ракот брзо …

Повеќе

Звучи дебилно, но ако ве боли глава не пијте апчиња, ставете молив меѓу забите

Ако чувствувате главоболка, тогаш не прибегнувајте веднаш кон апчиња. Постои лесен начин да се ослободи од неа. Кога сме под стрес, ние често несвесно ја стискаме вилицата и забите. На овој начин ние ги разтегнуваме мускулите кои ги поврзуваат вилицата со слепоочниците и на тој начин предизвикуваме главоболка. И наместо да земате апчиња веднаш, …

Повеќе

Откритие пред еден век може да реши голем медицински проблем – резистентноста на антибиотици!

Резистентноста на антибиотици, феномен во кој бактериите престануваат да одговараат на одредени антибиотици, е растечка медицинска опасност во целиот свет. Се очекува таа да убие околу 10 милиони луѓе до 2050 година. Проблемот е толку сериозен што големите фармацевтски компании престанаа да развиваат нови антибиотици, а некои дури и да …

Повеќе

Шок: Четири човечки органи наскоро ќе исчезнат!

Научниците спроведоа серија експерименти и студии во текот на кои открија дека наскоро четири човечки органи ќе исчезнаат. Студијата покажа дека органите едноставно не би биле потребни. На пример, научниците веруваат дека на човекот не му требаат долги мускули. Овој дел од телото го користеа нашите предци кога требаше да …

Повеќе

Медот е вистинско злато – ова се неговите неверојатни бенефиции

Потребните својства на пчелниот мед се добро познати. Веројатно е еден од најкорисните природни производи. Медот е богат со широк спектар на корисни супстанции, од суштинско значење за телото и здравјето. Тој може да направи вистински чуда со вашето тело ако го консумирате секој ден. Еве што се случува ако …

Повеќе