Почетна / Македонија

Македонија

„Катимерини“: Резултатите од изборите ќе ги забрзаат преговорите меѓу Атина и Скопје

Периодот од ноември до февруари ќе биде клучен за активирање на преговарачкиот процес за спорот со името меѓу Македонија и Грција, како и за постигнување прогрес по тоа прашање, пишува денеска грчкиот весник „Катимерини“. Медијаторот Метју Нимиц, според весникот, ќе биде мошне активен во овој период, имајќи ги предвид резултатите …

Повеќе

Падна и Ѕинго среде родното Кратово, бастион на „социјализмот“ и државните бизниси на фамилијата

За првпат по независноста на Република Македонија, ВМРО- ДПМНЕ и коалицијата претрпеа неочекуван пораз во општина Кратово. Бастионот на Социјалистичката партија на Љубисав Иванов Ѕинго, на овие локални избори, поддршката ја даде на кандидатот од СДСМ. Во Кратово, жителите кои не пречкаа на влезот, во неверување коментираат дека се конечно …

Повеќе

Ќе понесе ли Груевски одговорност или само купува време?!

Ќе понесе ли одговорност Груевски за изборниот дебакл или пак само купува време?! Ова се дискусиите што ги водат аналитичарите, но и поранешни и сегашни членови на партијата – дали Груевски сам ќе го напушти кормилото на ВМРО – ДПМНЕ или пак ќе треба да биде соборен од тронот по …

Повеќе

Ич не ми е важно дали Груевски ќе замине од лидерската позиција во дпмне. Важно ми е дека ќе одговара за стореното.

Уште еднаш сакам да повторам – ова не е, ниту некогаш било битка против партијата ВМРО-ДПМНЕ, ниту против нејзините членови. Ова е битка против злосторничкото здружение на никола груевски кое тој го инсталираше во највисокото партиско раководство, против НЕГОВОТО дпмне. Иако партијата беше катастрофално поразена на изборите, груевски и груевизмот …

Повеќе

Франкфуртер алгемајне цајтунг: Ни Орбан не успеа да го спаси Груевски

 За владината коалиција во Скопје, во која СДСМ коалицира со албанската ДУИ, сега започнува вистинската работа, пишува германскиот Франкфуртер алгемајне цајтунг, пренесува Дојче веле. „На крајот ни Виктор Орбан не можеше да помогне: Никола Груевски, долгогодишниот македонски премиер во чие време балканската држава потона во мочуриште на самоволие и корупција, доживеа …

Повеќе

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ поднесе 22 приговори за првиот круг од изборите

До 19 часот вечерва поднесени се 24 пријави за сумирање на резултатите од изборите, потврди Државната изборна комисија (ДИК). Според информациите, две пријави поднела партијата ТМРО, една Алијансата на Албанците и 22 ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“. Со оглед дека општинските изборни комисии ги објавуваат првичните резултати од изборите …

Повеќе

Со помош од граѓаните уапсени се тројцата насилници од 27 април

По објавувањето на фотографиите на интернет-страницата на МВР, трите лица што беа барани поради учество во насилствата во Собранието од 27 април, се уапсени, соопшти Јавното обвинителство на Република Македонија. „Јавното обвинителство на Република Македонија изразува благодарност до сите совесни граѓани, со чија помош е утврден идентитетот на лицата чии фотографии беа објавени. …

Повеќе

(ВИДЕО) Како падна Кратово – бастионот на Социјалистичката партија на Ѕинго?

За првпат по независноста на Република Македонија, ВМРО- ДПМНЕ и коалицијата претрпеа неочекуван пораз во општина Кратово. Бастионот на Социјалистичката партија на Љубисав Иванов Ѕинго, на овие локални избори, поддршката ја даде на кандидатот од СДСМ. Во Кратово, жителите кои не пречкаа на влезот, во неверување коментираат дека се конечно …

Повеќе

Уапсениот осомничен за убиство во обид на Села, Ацо „Тошта“ заврши на Кардиологија

Скопјанецот Александар Јаневски (57), познат под прекарот „Тошта“, еден од петтемина кои денеска беа приведени поради постоење на основано сомнение дека учествувале во бруталното претепување на пратеникот Зијадин Села, заврши на Клиниката за кардиологија. Според сознија на „СУДСТВО.МК“,  Јаневски,  доцна попладнево,  додека сѐ уште бил на распит во Полициската станица …

Повеќе

Реформаторите вторпат во Брисел: Груевски е минато, сега треба слободен конгрес за избор на нов лидер

Иницијаторите за реформи и демократизација за ВМРО-ДПМНЕ денеска се во посета на Брисел каде се сретнаа со членови на Европскиот парламент кои доаѓаат од Европската народна партија и со известувачите за Македонија. Петар Богојески од Иницијативата за реформи за „Фокус“ вели дека европските претставници целосно се согласуваат со нивните ставови …

Повеќе