Актуелно

Политика

(ВИДЕО) Каде патувала тарифата на ЕЛЕМ – СЈО вели од Скопје, Прага кон Будимпешта итн.?

Од Скопје до Прага преку Будимпешта. Кон источниот дел од Европската Унија водат трагите за набавката на ЕРП системот за што СЈО ја отвори истрагата „Тарифа„ во која за злоупотреба се осомничени 7 активни и поранешни менаџери и вработени во ЕЛЕМ, информира Телма. СЈО смета дека зделката ја добил конзорциум …

Повеќе

Хан: Влада во Македонија преку уставно мнозинство

Европскиот комесар задолжен за европската соседска политика и за преговорите за проширување, Јоханес Хан во обраќањето до Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) се осврна на два наврати на ситуацијата во Република Македонија и нејзините европски перспективи, во одговорите до парламентарците на 47 земји членки на Советот на Европа, …

Повеќе

Цела Македонија под привремена управа – в.д. ги водат судовите, владата и собранието

Трите власти во државата – законодавната, судската и извршната – се под привремена управа. Веќе два месеци, и подолго, на чело на најважните судови, Владата, Собранието, МВР се наоѓаат вршители на должност, кои привремено ги извршуваат раководните функции на кои се поставени. Ваквата ситуација го скратува дијапазонот на одлуки и …

Повеќе

„БЕСА“: Потребна е што поскоро стабилна влада

Уверени сме дека ќе се формира Влада, дали ќе биде тоа ВМРО-ДУИ, дали СДСМ-ДУИ и други партии, ќе треба да почекаме, вели Касами   Од движењето „БЕСА“ се уверени дека наскоро ќе се формира Влада. Велат- на земјава ѝ е потребна стабилност. „Уверени сме дека ќе се формира Влада, дали …

Повеќе

„Лајм“: Дипломати успеале да ја повлечат ДУИ од „канџите“ на ВМРО-ДПМНЕ

Се мобилизирале западните дипломати,по што  засега се прекинати преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ.   Објавениот текст во весникот „Лајм“, преку кој преставници на албанската партија на власт објавија дека ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ се блиску до договор за коалицирање, ги мобилизирало западните дипломати во Македонија, кои во последен момент успеале да …

Повеќе

Демократски сојуз: Контролирана криза!

Давање на мандатот на ВМРО-ДПМНЕ за формирање на Влада без да презентира дека има мнозинство во Парламентот, се покажа крајно неодговорно, кршење на Уставот и продлабочување на кризата, соопштува ДС. Граѓаните очекуваат промени на подобро, а не пазарења со националните и државните интереси. Албанците што гласаа за и против ДУИ …

Повеќе

Гарет: Новата влада мора да ја ослободи Македонија

„Македонија треба да биде ослободена од она што во извештајот на ЕК се опишува како состојба на заробена или киднапирана држава“. Британскиот амбасадор Чарлс Гарет, во синоќешното интервју за емисијата „360 Степени“ на телевизијата Алсат-М, вели дека основна задача за новата влада е да ја ослободи Македонија. – Македонија треба …

Повеќе

СЈО тргна со „Тенк “ и „ Тарифа“!

СЈО отвори две нови истражни постапки – „Тарифа“ и „Тенк“ за „мерцедесот“ на Груевски Во случајот „Тарифа“ опфатени се седум лица за набавка на софтвер за ЕЛЕМ од 4 милиони евра, а во „Тенк“ двајца, за „исполнување на желба на премиер“. Соопштението на Специјалното јавно обвинителство, објавено на страницата на …

Повеќе

Ново судско рочиште за член на Левица

Закажано ново рочиште на судскиот процес против Мариглен Демири од Левица поради учество во протестите минатата година.   Од Левица велат протестите одамна завршија, но судскиот прогон против истакнати членови на Левица продолжува. Покрај Мариглен Демири, судски процес за учество на протестите се води и против  Здравко Савески и Владимир …

Повеќе

Гарантирана шанса за младите – вработување, пракса или мастер!

  Преземаме обврска преку шансите за вработување и образување да ги мотивираме младите луѓе да живеат во Македонија, соопштува СДСМ Ќе овозможиме секој млад човек да добие понуда за вработување, можност да го продолжи образованието, пракса или тренинг за подготовка за вработување, во првите четири месеци по завршување на школувањето! Со тоа ќе овозможиме …

Повеќе