Политика

Вајгл: Убедливото гласање за Резолуцијата за Македонија е поддршка за политичка и економска стабилизација

   Убедливото гласање за Резолуцијата за Република Македонија на денешниот состанок на Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент (АФЕТ) е израз на интерес за Македонија да продолжи на европскиот пат и поддршка за политичка и економска стабилизација, порача известувачот за македонската држава во Европскиот парламент, Иво Вајгл во изјава …

Повеќе

АНАЛИЗА: „Лов’’ на нови даночни обврзници или спроведување закон?

Регрутирање на нови даночни обврзници за да се полни буџетската каса или почитување и спроведување на законите – кој е целата на оданочувањето со ДДВ и на физички лица кои оставруваат промет над еден милион денари? Дел од економистите велат дека со регистрацијата за ДДВ овие граѓани ќе плаќаат два …

Повеќе

СЈО упати барање до Академијата за судии и јавни обвинители

СЈО е дел од првосудниот систем на Македонија и заслужува еднаков третман од институциите, као дел од овој систем. Денес  СЈО на својата веб страница објави дека ова Јавно обвинителство , упатило барање до Академијата за судии и јавни обвинители „ Павел Шатев “ за продлабочување на соработката со Академијата …

Повеќе

Сите го чекаат Иванов да го направи вистинскиот чекор, и домашната и странската јавност!

Зоран Заев вчера  во кабинетот на шефот на државата му ги предаде 67-те пратенички потписи кои се доказ дека СДСМ има обезбедено мнозинство во Парламентот врз основа на што претседателот Ѓорѓе Иванов треба да го додели мандатот за формирање влада. Очекувањата  се тоа да се случи денеска , или евентуално …

Повеќе

И денеска најава за протести во Скопје, Прилеп, Битола, Штип и Кичево

Слично како на „шарената револуција “ се фаќа континуитет на протести по улиците на поголените градови, овојпат под мотото „ја поминавте црвената линија, но црвено жолтата НЕ“ ! Иницијативата на здружението „За заедничка Македонија” по вчерашниот ,за денеска најави нови маршеви  во знак на протест против нјавите за договор на колаицијата …

Повеќе

(ВИДЕО) ДУИ молчи за заканите на Груевски!?

Партијата на Ахмети без никаков коментар за подбуцнувачките повици и закани на Груевски доколку СДСМ и ДУИ ја формираат новата влада, информира Алсат М. Интегративците одбраа да молчат по изјавите на нивниот поранешен коалиционен партнер против двојазичноста и обвинувањата дека преку заедничката платформа на албанските партии и Заев тие се …

Повеќе

Teлма: Државничка или анти-државна реторика на Груевски?

Повикот што лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, го упати до народот, да застане во одбрана на државата, за голем број аналитичари е опасна игра, поради која треба да реагира и Јавниот обвинител, информира Телма. Според професорот Оливер Андонов, кој кусо време беше и министер за внатрешни работи, изјавата на Груевски …

Повеќе

Иванов под огромен притисок од една партија да не му го дава мандатот на Заев

Kaбинетот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов денеска претпладне треба да договорат термин во кој раководството на социјалдемократите ќе му ги предаде доказите на шефот на државата дека е обезбедено парламентарно мнозинство за поддршка на нова влада. Според извори на Дојче веле, Иванов бил …

Повеќе

(ВИДЕО) Демонстранти: Нема да дозволиме Заев да биде премиер, ќе влеземе во Собрание насилно ако треба

Демонстрантите кои денеска протестираа пред Влада велат дека нема да дозволат Заев да формира Влада. Тие побараа Ѓорге Иванов да не биде мек и да не го дава мандатот на лидерот на СДСМ. – Дојдени сме да ја одбраниме државата од еден од Муртино што дошол тука. Нема да му …

Повеќе

(ВИДЕО+ФОТО) „За заедничка Македонија“ порачаа дека нема да дозволи да се раздели црвеното и жолтото

Со мирен марш од Влада до Собрание, граѓани протестираа за да го изразат своето незадоволство од како што велат „прифаќањето на албанската платформа од страна на лидерот на СДСМ, Зоран Заев“. Собирот на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ или, како што организаторите го нарекуваат „четврт Илинден“ започна пред Владата каде …

Повеќе