Прес Пул

Алијансата за Албанците и ТМРО поднесоа приговори до ДИК

Со оглед дека општинските изборни комисии ги објавуваат првичните резултати од изборите во рок од седум часа по завршувањето на изборите врз основа на податоците од избирачките одбори, рокот за поднесување на приговори за постапката за сумирање и утврдување на резултатите истекува ноќва во 2 часот по полноќ, соопшти Државната …

Повеќе

(ВИДЕО) Ковачевски: Убедливата победа е доказ дека во изминатите 12 години се воделе погрешни политики во Битола

Претседателот на СДСМ Битола, Васко Ковачевски денеска во изјава за медиуми рече дека според конечните, а неофицијални резултати кандидатката за градоначалник на Битола, Наташа Петровска добила 31.337 гласови или речиси 60 отсто, а нејзиниот конкурент од ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Илиоски имал 17,715 или 34 отсто. – Разликата од речиси 14.000 гласови, …

Повеќе

СДСМ: Изборите беа регуларни, ВМРО-ДПМНЕ да го признае поразот

Во Република Македонија по долг период за првпат имаше фер, регуларни и слободни избори на кои граѓаните гласаа по сопствено убедување и без притисоци. Резултатите покажаа како изгледа Македонија кога граѓаните гласаат слободно и кога целосно се почитува нивната избирачка волја, се вели во реакцијата на СДСМ на соопштението на …

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Насилствата продолжија – тоа е животот што СДСМ го ветуваше

„Напад со нож, запален автомобил, пукање со огнено оружје се случија за само 24 часа по завршување на изборниот ден. Ова е животот што го ветуваше СДСМ“, порача ВМРО-ДПМНЕ денеска, во првото соопштение во последните 36 часа, откако претходно партијата беше во молк по говорот на нејзиниот претседател Никола Груевски. …

Повеќе

СДСМ Карпош го осуди инцидентот пред штабот на ГРОМ

Општинската организација на СДСМ од Карпош преку соопштение го осуди насилството и синоќешниот инцидент што се случи пред штабот на политичката партија ГРОМ, каде едно лице излезе од автомобил, извади лисици и нож и им се закануваше на присутните. „Очекуваме надлежните институции во најкус рок да го расчистат случајот докрај …

Повеќе

Јакимовски го повика ОЈО да го гони лицето што синоќа се закануваше пред штабот на ГРОМ

Лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, бара кривично да биде гонет напаѓачот што синоќа во штабот на партијата, на улицата Митрополит Теодосиј Гологанов, извадил лисици и нож и им се заканувал на присутните. Јакимовски вели дека тоа што полицијата поднела прекршочна, а не кривична пријава против напаѓачот, покажува дека СДСМ го штити …

Повеќе

МТСП: Исплатени надоместоците за сите права од социјалната заштита

Сите права од областа на социјална заштита за месец септември, вклучувајќи ги и социјалната парична помош, туѓата нега и субвенциите за електрична енергија се исплатени денеска, информира Министерството за труд и социјална политика. Оттаму додаваат дека сите корисници ќе ги имаат средствата на нивните сметки во текот на денешниот ден.

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Полициското сослушување на кандидат за советник од ВМРО-ДПМНЕ во Кочани е одраз на стравот на СДСМ од пораз

„Стравот на СДС од неминовниот изборен пораз кој ги очекува на 15-ти октомври кулминира. Полициското сослушување на кандидат за советник од ВМРО-ДПМНЕ во Кочани е одраз на стравот на СДС од изборениот пораз кој ги очекува. Toa e само обид на затскривање на вистинските нерегуларности кои се случија во овој …

Повеќе

Заев: Целокупниот капацитет го ставаме на располагање на граѓаните

  Законот за стечајните работници го донесовме, а почна подготовката за законот за рударите поради тоа што е навистина важен за Пробиштип, истакна вечерва лидерот на СДСМ и Коалицијата „Живот во Македонија“ Зоран Заев од митингот во Пробиштип. – Се што постои како капацитет, ресурс и памет ќе биде ставено на …

Повеќе

(ВИДЕО) Гелова Стојанова: Кога Заев вели дека Македонија ќе ја направи како Струмица, тоа значи дека ќе цвета непотизам, корупција и злоупотреба на функции

Кога кандидатите за градоначалници од редовите на СДС говорат за гасификација на општините, тие говорат за гасификација која ќе функционира по системот воспоставен во Струмица. Во градот каде Зоран Заев ја спроведе гасификацијата, граѓаните плаќаат најскап гас во цела Европа. Иронично и дрско е најевтиниот енерегенс на граѓаните да им …

Повеќе