Прес Пул

ЛДП Битола: Ги повекуваме советниците на ВМРО-ДПМНЕ да побараат оставка од Талески

„Денес, СЈО најави дека следните денови за случајот Транспортер ќе биде поднесено обвинение. Тоа значи дека Талески ќе добие повисок чин и од осомничен ќе биде унапреден во обвинет. Ова е уште еден доказ дека раководството на ВМРО-ДПМНЕ и Талески се кријат зад некаква си платформа, со цел да не …

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Денешниот настап на „Т“ беше за дефокусирање од тиранската платформа

Денеска СЈО продолжи со политички прогон против медиуми и новинари кои не се под контрола на Заев и кои од негова страна беа прогласувани за најголеми политички непријатели, шпиони, лажговци и јавно беа навредувани, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ по повод прес-конференцијата на СЈО на која беа презентирани четири …

Повеќе

Спасовски: Го прифативме неразумното барање на ВМРО-ДПМНЕ, наша цел е Македонија да оди напред!

  Заврши координацијата во Собранието и сакам да соопштам дека е постигната согласност за составот на Комисијата и за претседател на Комисијата, соопшт генералниот секретар на партијата и пратеник Оливер Спасовски. Иако постоеше едно од низата неразумни барања коешто беше поставено од ВМРО ДПМНЕ, ние прифативме претседателот на Комисијата да …

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Заев не смее да тргува со националните интереси

ВМРО-ДПМНЕ денеска соопшти дека претседателот на СДСМ Зоран Заев не може и не смее да тргува со највисоките национални и државни интереси само, како што соопштуваат, да не одговара за криминалите што ги сторил. Според ВМРО-ДПМНЕ, стотици илјади граѓани на Заев секојдневно му порачуваат дека нема да му ја прифатат …

Повеќе

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да не ги кочаат парламентарните процедури за Груевски, ќе има нова Влада!

  СДСМ денеска апелира дo  пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да не ги кочат парламентарните процедури и согласно Деловникот за работа на Собранието, побрзо да се избере претседател на Парламентот. -Мора да се одблокираат парламентарните процедури и соглаласно Деловкикот што побрзо да се избере претседател на Собранието. Новиот претседател на Собранието ќе …

Повеќе

Политичката состојба и економската соработка, теми на разговор на средбата Груевски – Лисјен

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, заедно со членот на извршниот комитет на партијата, Христијан Мицковски, денеска се сретнале со амбасадорката на НР Кина, Јин Лисјен. На средбата соговорниците разговарале за актуелната политичка состојба, ставовите на ВМРО-ДПМНЕ во однос на клучните прашања важни за Македонија, како и за соработката на економски …

Повеќе

СДСМ: Миноски сака да ги задолжи граѓаните со нови 4,1 милиони евра

Порачуваме дека Кирил Миноски е должен да излезе и да им објасни на граѓаните зошто сака да ги задолжи со нови 4,1 милиони евра, велат од СДСМ. Оттаму додаваат дека „најавеното задолжување од овие 4,1 милиони евра доаѓа само еден ден откако Министерството за финансии реализираше аукција за плаќање на доспеаните …

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Заев се лаже ако мисли дека нови избори нема да сменат ништо

Доколку Зоран Заев смета дека со прифаќањето на „тиранската платформа“ се подобрува рејтингот на СДСМ, нека излезе на избори и нека го провери тоа, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на денешната изјава на лидерот на СДСМ. „Ако навистина тој освои поголем број пратеници, ВМРО-ДПМНЕ ќе ја прифати волјата на народот. …

Повеќе

НСДП: Груевски нема легитимитет да кажува како треба да изгледа новата влада

Наместо да овозможи мирен трансфер на власта по институционален пат, Никола Груевски грчевито се обидува да наметнува концепти за излез од кризата, да дава предлози за тоа како би требало да изгледа новата влада на Република Македонија, иако за тоа по 11 декември нема никаков политички легитимитет и кредибилитет, велат …

Повеќе

Трајко со партиите зад затворени врати одлучуваат за идниот претседател за комисијата, а потоа и за Парламентот

Партиите попладнево повторно седнаа на заедничка маса со претседавачот со конститутивната седнца на новиот парламент Трајко Вељаноски.Координацијата е скриена од јавноста без присуство на медиумите. Иако во текот на вчерашниот ден беше договорен соодносот на членовите на Комисијата за избор и именување, денеска новата замка или како што вели опозицијата …

Повеќе