Актуелно
Почетна / (не)Секојдневно

(не)Секојдневно

(ГАЛЕРИЈА) Ноктите како платна за најпознатите уметнички дела

Инспирацијата е насекаде крај нас. Што ви инспирира кога избирате нова идеја за вашиот  маникир?  Можеби е моменталната ви расположение, посебен повод, омилена боја или акцент, трендовите во маникир. Погледнете некои од најпознатите слики прикажани на нокти.

Повеќе

Личниот авион на Присли ќе биде изложен на аукција

Личниот авион на “кралот на рокенролот” Елвис Присли (1935-1977) ќе биде изложен на аукција во САД, соопшти аукциската куќа GWS Auctions на својот сајт. Авионот “Локхид џетстар” од 1962 припаѓал на Елвис Присли и неговиот татко Вернон. Повеќе од 35 години тој е во приватна сопственост, неговата вредност се проценува …

Повеќе

(ГАЛЕРИЈА) Стогодишните сестри близначки

Велат дека тајната на долговечноста е здравата исхрана, редовната физичка активност, позитивното размислување и љубов, која да дава и добива. Денес ви претставуваме две неверојатни дами кои наскоро ќе наполнат 100 години. Тоа се Марија Пинјанон Понтиј и Паулина Пинјанто Пандолфи. Тие се Бразилки и се сестри близначки. Подготовките за …

Повеќе

5 мудрости од баба Ванѓа

Вангелија Пандев Гуштерова или како што ја нарекуваа сите уште додека беше жива – баба Ванѓа е бугарската пророчица, чиј зборови секогаш нè потсетуваат за тоа зошто сме тука. Често забораваме за добрината, за малите гестови кон блиските и непознатите, за насмевката, за љубовта. Денес сакаме да споделиме со вас …

Повеќе

Оваа билка може да ја направи вашата меморија феноменална

За ученици и кандидатите за студенти низ целиот свет почнуваат стресни периоди на испити. Дали поради апликацијата на универзитет  или летните испити се тоа може да ве натовари и бара концентрација. Многу млади прибегнуваат кон стимулативни средства, за да се справат со товарот од преговарање, учењето на факти и увид …

Повеќе

Уникатно откритие во Перу – пресврт во историјата на Новиот свет

Американски археолози открија на тихоокеанското крајбрежје во северниот дел на Перу артефакти од многу древна цивилизација, која датира од 13 до 8-от милениум пред Христа, пренесоа светските агенции. За направените наоди беше објавено на сајтот на Атлантскиот универзитет во државата Флорида. Меѓу пронајдените предмети фигурираат камени алатки, украсени со орнаменти …

Повеќе

Дестинации кои го лекуваат скршеното срце

Кога доживуваме разделба, понекогаш единствениот начин да го излечиме скршеното срце е како да избегаме од реалноста. Да ги пакуваме куферите и се упатуваме на ново и возбудливо место, што ќе ни овозможи да заборавиме на љубовниот живот, иаако тоа е барем за малку. Да живееме во моментот звучи толку …

Повеќе

Овој витамин го зајакнува имунолошкиот систем и штити од респираторни инфекции

Според истражувачите од Универзитетот “Queen Mary” во Лондон, адекватен внес на одреден витамин може да помогне за намалување на ризикот од респираторни инфекции и да се зајакне имунолошкиот систем, пишува beu.bg. Истражувачкиот тим вади податоци од 25 одделни студии на вкупно 11 321 учесници. Тие утврдиле дека додавањето на витамин …

Повеќе

Не држете ги јајцата на вратата: Зошто?

Eĸcпepти oд Велика Британија се ĸaтeгopични дека тоа е нaјлoшoтo меcтo, ĸаде мoже дa ce чуваат јајцата во фрижидерот и тоа на вpaтaтa. Cпopeд нив пoпpaвилнo e тие дa бъдaт пocтaвeни нa cpeдниот paфт, ĸадe тeмпepaтypaтa e пoстојана. Изјавата нa cпeцијaлиcтитe пpeдизвиĸa жестоки дeбaти, нo eĸcпepтитe го објаснија своето тврдење. …

Повеќе

Еве по овие работи можете веднаш да сфатите дали правилно работи тироидната жлезда

19 знаци дека тироидната жлезда не работи правилно. Каде се наоѓа тироидната жлезда? Тироидната жлезда се наоѓа во предниот дел на вратот, веднаш под т.н.Адамово јаболко (ларингс). Таа е во форма на пеперутка и се состои од два дела, распоредени од двете страни на трахеата. Обично, тоа не е видлива …

Повеќе