Почетна / (не)Секојдневно

(не)Секојдневно

Британка нарачала шампон преку интернет, а добила 20 пасоши

  Никол Мичел од Лондон не можела да верува кога по пошта место шампон и стигнале 20 нови американски пасоши. Веднаш повикала полиција која и рекла да ги фрли во ѓубре, но потоа виш полициски службеник го презел разговорот и и рекол да не го прави тоа. Потоа ја повикала …

Повеќе

(Фото) Ајфеловата кула добива заштитен ѕид од непробојно стакло

Едно од седумте светски чуда, Ајфеловата кула, ќе добие заштита од терористички напади – околу неа ќе биде поставен ѕид од непробојно стакло. Како што пишуваше Локално.мк, Ајфелова кула во Париз ќе биде обезбедена со стаклен заштитен ѕид, а ќе се гради според проект на австрискиот архитект Дитмар Фајхтингер. Изградбата, …

Повеќе

ГАЛЕРИЈА: Кафеа инспирирани од Вес Андерсон

Неколку кафеа во различни земји инспирирани од сценографијата во филмовите на Вес Андерсон 1.Луче (Светлина) во Милано дизајниран од Вес Андерсон лично во објектот на фондацијата  на Прада. -Дизајнирав кафе во кое би сакал да го поминам попладнето, кога не работам – вели тој. 2. Пинк Зебра (Розева зебра) во …

Повеќе

Трамп му забриша првут од јаката на Макрон ( ВИДЕО)

Претседателот Доналд Трамп направи шоу со расчистување на првут од јаката на францускиот претседател Емануел Макрон. Тој рече дека ова е знак на “многу посебни односи” меѓу двата водачи. Сопственикот на Белата куќа направи изненадувачки гест кога стоеше пред  фотографијте во Овалната канцеларија. Макрон е првиот француски лидер кој пристигнал …

Повеќе

Затворот решение за самотија

Повозрасната популација во Јапонија се чувствува изолирано, па се почесто се насочува кон криминал во надеж дека затворот ќе им овозможи нов дом, пренесува британски „Индепендент“. Ваквата практика се должи на отсуството на грижа за повозрасните од страна на семејствата, што порано претставуваше традиција во Земјата на изгрејсонцето. Тоа го …

Повеќе

Никогаш нема да каже „да“: Мажите родени во овие хороскопски знаци најтешко се одлучуваат за брак

  Многу мажи тешко се одлучуваат за брак, а на нивната подготвеност да впловат во брачните води може да влијае и хороскопскиот знак. Според зодијакот, смедните хороскопски знаци потешко се одлучуваат на овој чекор. Близнаци Шармантни и наклонети на флерт, Близнаците немаат проблем да привлечат внимание на спротивниот пол. Тие …

Повеќе

Игра на тронови: Како новото кралско бебе ја пишува новата историја?

Војвотката од Кембриџ вчера го роди нејзиното трето дете со принцот Вилијам, во одделението Линдо на болницата Сент Мери во Лондон. Третото кралско бебе на двојката, чие име уште не е познато, не само што ќе им биде брат на принцот Џорџ (4) и принцезата Шарлот (2), туку со неговото …

Повеќе

Пронајдено украденото срце на богата француска кралица

Француската полиција го пронајде украденото балсамирано срце на кралицата Ан од Бретања која живеела во 16. век. Археолошкиот артефакт кој минатата недела беше украден од Музејот на Нант, е најден во градот Сен Назер на западот на земјата. Срцето било сместено во златно ковчеже, коешто заедно со други украдени предмети, …

Повеќе

Богатите посакуваат длабока старост

Повеќе од половина од богатите луѓе во светот очекуваат да доживеат сто години и речиси две третини планираат да работат подолго за да си обезбедат комотна старост, покажува едно истражување на компанијата УБС Инвестор воч. Компанијата, која следи повеќе од 5.000 луѓе во светот со имот од најмалку еден милион …

Повеќе

Кина пронајде начин да го спречи преминувањето на пешаци на црвено светло

Кина инсталираше нов систем кој ќе прска со вода за да спречи несовесно преминување улица и движење по улица. Жолти столбчиња опремени со технологија за препознавање лице се поставени од двете страни на пешачките премини и прскаат вода кога ќе детектираат дека некој поминува покрај нив, но само доколку е …

Повеќе