Почетна / Спорт

Спорт

Македонија оди на победа против Лихтенштајн во квалификациите за СП 2018 година

  Најдобрата фудбалска репрезентација на Македонија вечерва во Вадуц, против Лихтенштајн ќе го игра петтиот натпревар во квалификациите за Светското првенство 2018 година во Русија. Иако, избраниците на селекторот Игор Ангеловски покажаа одлични игри на претходните четири средби, сепак на контото на црвено-жолтите засега нема ниту еден бод во квалификациската …

Повеќе

Аларманта вест: Таблетите за болка го загрозуваат здравјето на фудбалерите – можат да умрат на теренот!?

Голем број од професионалните фудбалери ги злоупотребуваат легалните лекови против болки и тоа го загрозува нивното здравје. Последиците можат да бидат фатални, објави поранешниот претседател на медицинската комисија на ФИФА професор Јиржи Дворак за ББС. Околу половина од играчите на последните три светски првенства секојдневно земале лекови против болки и …

Повеќе

Кинези сакаат да ја купат Севиља

Кинеска група инвеститори сака да купи контролниот пакет акции на Севиља. Според информациите на “El Pais”, кинеските претставници веќе спроведоа две средби со главните акционери во клубот и ги изразиле своите конкретни намери. Покрај тоа, тие се ги запознале и со плановите за инвестиции во тимот и развојот, како на …

Повеќе

Роналдо посочи фудбалери за Реал

Португалската ѕвезда на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо наведе листа со фудбалери на тренерот Зинедин Зидан и претседателот Флорентино Перез, кои да бидат привлечени во текот на летото. Кристијано сака во тимот нов голман, централен дефанзивец, напаѓачки играч и напаѓач. Како квалитетен заменик на Кеилор Навас се наведени две имиња – …

Повеќе

ПСЖ ги зема кинеските милиони за Ди Марија

ПСЖ речиси сигурно ќе се раздели со Анхел ди Марија по крајот на оваа сезона. ПСЖ се подготвени да ја сослушаат секоја понуда за аргентинскиот фудбалер, а до него има многу сериозен интерес од неколку кинески клуба. Во јануари францускиот шампион одби да го продаде Ди Марија во Кина, бидејќи …

Повеќе

Барселона има четворица кандидати за нов тренер

Барселона во мометов има четворица кандидати за нов тренер на тимот. Финалниот список на тренерите се  Ернесто Валверде, Хуан Карлос Унсуе, Еусебио Сакристан и Роналд Куман, тврди “Mundo Deportivo”. Техничкиот секретар Роберт Фернандез ќе има основна тежина при изборот на наследник на Луис Енрике, кој веќе најави дека по крајот …

Повеќе

Шакира му забрани на Пике да се појави на свадбата на Меси

Лионел Меси на 24 јуни ќе се жени со неговата долгогодишна девојка со која има два сина, Антонела Рокуцо, но засега е неизвесно дали неговиот пријател и сооиграч Жерард Пике ќе може да присуствува на свадбата. Причината е вистинска сапуница.   Имено, сопургата на Пике, Шакира наводно не може да …

Повеќе

Календар на Формула 1 трки за 2017 година, возачи, тимови

  Календар на Формула 1 трки за 2017 година: 26.03 Австралија Мелбурн 09.04 Кина Шангај 16.04 Бахреин Шакир 30.04 Русија Сочи 14.05 Шпанија Барселона 28.05 Монако 11.06 Канада Монтреал 25.06 Aзербејџан Баку 09.07 Aвстрија Шпилберг 16.07 Британија Силверстоун 30.07 Унгарија Будимпешта 27.08 Белгија Спа-Франкоршамп 03.09 Италија Монца 17.09 Сингапур Сингапур …

Повеќе

Бостон се поблиску до првата позиција во Источната конференција

  Со триумфот над Индијана на домашен терен постигнат ноќеска кошаркарите на Бостон се се поблиску до првото место на „Исток“, особено по поразот на шампионот Кливленд на гостувањето кај Денвер. Двата тима имаат идентичен број победи 46, а Бостон има два пораза повеќе од два натпревара повеќе одиграно. На …

Повеќе

Париз нема желба да биде домаќин на Олимпијадата во 2028

Иницијативниот одбор на кандидатурата на Париз за домаќин на Олимписките игри во 2024-та година ја  отфрли категорично можноста градот да ја  прифати Олимпијадата . На овој начин француската престолнина  го следи  Лос Анџелес, откако од тамошниот иницијативен комитет исто така, соопштија дека се целосно фокусирани исклучиво на кандидатурата за 2024. …

Повеќе