Актуелно

Стоп

Моја Европа: Горкото изненадување на Макрон

 Пораката од говорот на Макрон во Стразбур има експлозивна моќ да ја заостри кризата на Балканот, смета Иван Крстев. Тоа ја ослабнува и позицијата на ЕУ во регионот. Говорот на Макрон во Европскиот парламен беше стартен истрел за изборната кампања за европските избори во 2019 година. Откако го слушнавме убавиот …

Повеќе

Годишен извештај на Стејт департмент за човековите права во светот

  Стејт департментот го објави извештајот за човековите права во кој за Република Македонија е нотирано дека најзначајни прашања се поврзани за извештаи за тортура од затворските чувари, мешање во приватноста, насилство врз новинари, недостиг на судска независност, корупција и насилство против лица од ЛГБТИ заедницата. Стејт департментот го објави …

Повеќе

Могерини во Скопје дојде и заминува како оптимист

По разговорите со државниот врв, шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини денеска ќе се обрати и во Парламентот. Таа и премиерот Заев синоќа организираа вечера за премиерите од Западен Балкан Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини, денеска во 9 часот и 30 минути треба да …

Повеќе

Ердоган ги објави предвремените парламентарни и претседателски избори на 24-ти јуни

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган објави дека предвремените парламентарни и претседателски избори ќе се одржат на 24-ти јуни , објави “Дејли Сабах”. Според Ердоган, Турција мора да ја елиминира неизвесноста , истакнувајќи дека земјата е управувана од “стар систем”.На прес-конференцијата во Анкара, тој истакна дека последните случувања во Турција, антитерористичките операции во Ирак и …

Повеќе

ЕК препорача почеток на преговорите за членство со ЕУ со Албанија и Македонија

Европската комисија препорачува започнување разговори за членство со Македонија и Албанија . Ова го изјави висок претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Федерика Могерини на прес-конференција. ” Рековме многу пати: Западен Балкан е Европа, а наскоро ќе бидат дел од Европската унија “, категорична е Могерини. ЕК ги признава позитивните активности …

Повеќе

Кога и каде ќе се сретнат Путин и Трамп?

  Претседателите на Русија и на САД Владимир Путин и Доналд Трамп може да се сретнат во „трета земја“, ако настане ситуација која бара состанок на лидерите.   Ова за Спутник го велу руски дипломатски извор. „За сега разговорите не одеа понатаму, Работата е прекината поради воведувањето санкции. Во распоредот …

Повеќе

САД воведува нови санкции за Русија поради Сирија

  САД подготвува нови санкции за Русија поради постојаната поддршка на сирискиот претседател Башар ал Асад, рече американската амбасадорка при Он, Ники Хејли. Таа за CBS рече дека американскиот министер за финансии Стивен Мнучин ќе ги објави санкциите во понеделник, пренесе Ројтерс. Тие санкции, како што појасни таа, ќе ги …

Повеќе

Москва: Трката во вооружување стана реална опасност

Трката во вооружување во светот денес стана опасна реалност, поради акциите на западните земји, изјави раководителот на Одделот за неширење и контрола на нуклеарното оружјето при руското Министерство за надворешни работи, Владимир Ермаков. Според него, западните земји се свесни дека повеќе не може да продолжи периодот на нивна еднострана доминација …

Повеќе

Сирија не е вредна за директни преговори со Вашингтон

  Американската амбасадорка на САД во Обединетите нации, Ники Хејли, вели дека САД нема да разговара „еден на еден“ со сирискиот претседател Башар ал Асад. Таа во интервју за CBS рече дека Сирија до сега одбивала да учествува во мултилатералните преговори како дел од политичкиот процес во кој посредуваат ОН, …

Повеќе

Анализите на Стратфор за воениот конфликт на САД во Сирија

Американската разузнавачка агенција Стратфор објави извештај кој предвидува можен конфликт меѓу САД и режимот на Асад. Извештајот ги истакнува клучните конфликтни точки, како и можните дејства што може да ги преземе американската влада и нивните последици за Вашингтон. Тревога, опции и ризици од американскиот напад врз Сирија САД почнаа да …

Повеќе