Стоп

Путин се вооружува со злато

Од ноември Путин ја зголеми  државната каса со 72 т. злато Антипатија на Владимир Путин кон Хилари Клинтон е позната. Небаре рускиот претседател се вклучил во САД во предизборна борба за да му наштети на кандидатот на демократите и да му помогне на Доналд Трамп да ја преземе функцијата. Само …

Повеќе

Вајгл:Русија не е иднината, а Македонија ќе добие уште една опомена за погрешната игра на Иванов

Никогаш не се исклучени санкции, таа пракса ја има во ЕУ, тоа може да биде за поединци или цела партија сеедно , кога имате деструктивно однесување , но за тоа да не зборуваме сега вели Иво Вајгл  известувач за Македонија во Европскиот парламент во интервју за Нова ТВ. Претседателот Ѓорге …

Повеќе

Ројтерс: 15 напади кои ја окрвавија Европа во последните 2 години

По повод нападот во Лондон, агенција Ројтерс ги сумира  нападите во Западна Европа во последните две години. 22 март 2017 година – напаѓач прегази луѓе по мостот Вестминстер во Лондон и потоа избоде полицајци пред парламентот, по што беше ликвидиран. Загинатите се 4, а повредените 40. 18 март 2017 година …

Повеќе

Русија стои зад оркестрираниот напад на Сорос во Македонија и Унгарија

Магазинот „Политико“ пишува дека оркестрираните напади врз фондацијата на Џорџ Сорос во Македонија и американската амбасада во Скопје се поттикнати и поддржани од Русија. Победата на Доналд Трамп на изборите во САД им даде крилја на политичарите со националистички предзнак во повеќе источноевропски земји, кои станаа поагресивни во барањето меѓународна …

Повеќе

Карл Билт: Итно забрзување на евроинтегративниот процес на Балканот

  Европските лидери имаат јасен избор на Балканот – или ќе се занимаваат со тамошните проблеми или балканските проблеми „ќе се занимаваат со нив“, истакна некогашниот висок претставник на Европската унија во Босна и Херцеговина Карл Билт.  Тој, во неговиот авторски текст за „Проџект Синдикат“, предлага да се забрза процесот …

Повеќе

“Guardian” пукна со сензационални откритија: 96 земји се вмешани во огромна шема за перење руски пари!

Светна  и името на Путин 96 земји се вмешани во огромна шема за перење пари, управувани од руски криминалци со врски со руската влада и службите за безбедност. Таа е откриена во резултат на 3-годишно истрага на Молдавија и Латвија, пишува британскиот весник. “Guardian”. Инспекторите таму откриле дека милијарди долари …

Повеќе

Русија на Балканот е воен, но не и економски фактор и затоа само малку не нервираат

Русија на Балканот е само воен, но не и економски фактор, смета европскиот комесар за прошируавње Јоханес Хан. – Русите само малку не нервираат и само тоа го прават, изјави Хан за виенскиот весник „Стандард“. Тој додаде дека ЕУ би требало да има повеќе самодоверба и да се заинтересира со …

Повеќе

„Балканот за Ердоган е преговарачка маса“

Турција на Балканот нема моќ колкава што Ердоган би сакал да има, вели Ердоан Шиполи, стручњак од универзитетот Џорџтаун во САД. Во случај да мора да избираат, политичките елити на Балканот и натаму ќе ја изберат ЕУ, пишува DW. ДВ: Какви се целите на Турција на Балкан? Ердоан Шиполи: Историски …

Повеќе

Трекзит?

      Ми се причинува како велите: „Да, не не влеговме за да излеземе“. Брегзит се оствари, Франција зборува за Френкзит, Грција – за Грекзит, се надзира Екситалија… А Турција? Турција не е членка на Унијата па да спори за излегување… Да, ние не сме членки ниту на политичката, …

Повеќе

ИНТЕГРАЛНО : Што им порача вчера Хан на Груевски,Иванов и сите кои протестираат !

„Ние денеска остваривме средба со претставници на парламентарните партии. Ние потврдивме многу јасно дека сите лидери на земјата, вклучувајќи го и претседателот, сега мора да ги почитуваат резултатите од последните избори. Во една демократија, секој мора да го признае парламентарното мнозинство“, се вели во соопштението од Европската Комисија по разговорите …

Повеќе