Почетна / TOP NEWS

TOP NEWS

Маларија – Болест против која ниту модерната медицина не може да се избори

Дури и во 2018 година маларијата и понатаму е болест која е опасна по живот, а од неа можат да се заразат дури половина од жителите на планетата Земја. Денеска се одбележува Светскиот ден на маларијата, кој има за цел да ја разбуди свеста кај луѓето за проблемот кој оваа …

Повеќе

Британка нарачала шампон преку интернет, а добила 20 пасоши

  Никол Мичел од Лондон не можела да верува кога по пошта место шампон и стигнале 20 нови американски пасоши. Веднаш повикала полиција која и рекла да ги фрли во ѓубре, но потоа виш полициски службеник го презел разговорот и и рекол да не го прави тоа. Потоа ја повикала …

Повеќе

Мадсен осуден на доживотен затвор за убиството на новинарката Ким Вал на подморницата

  Данскиот инженер Петер Мадсен осуден е на доживотна робија без можност за условно отслужување на казната за убиството на шведската новинарка Ким Вал во својата подморница. Обвинителите наведуваат дека Мадесн планирал да ја убие новинарката со гушење или така што ќе и го пресече грлото, јави BBC. Делови од …

Повеќе

Ги покажа интимните делови: Светската старлета објави голи фотографии (18+)

Најпознатата старлета Ким Кардашијан Вест со своите најнови голи фотографии најавува лансирање на новиот парфем KKW Body чие шишенце ќе биде во облик на нејзиното тело. Со најновиот проект се пофали на интернет и во магазинот “The business of fashion”. COMING SOON 04.30 A post shared by KKW FRAGRANCE (@kkwfragrance) …

Повеќе

Крај на финската револуција – 560 евра без работа само сон

  Финската влада одлучи да не го продолжи пилот проектот за исплата на основен доход, кој привлече многу внимание на светската јавност. Во моментот има 2.000 невработени Финци кои месечно добиваа исплата од 560 евра како основен приход. „Желбата на Владата да го продолжи финансирањето исчезнува. Одбија дополнително финансирање“, изјави …

Повеќе

(Фото) Ајфеловата кула добива заштитен ѕид од непробојно стакло

Едно од седумте светски чуда, Ајфеловата кула, ќе добие заштита од терористички напади – околу неа ќе биде поставен ѕид од непробојно стакло. Како што пишуваше Локално.мк, Ајфелова кула во Париз ќе биде обезбедена со стаклен заштитен ѕид, а ќе се гради според проект на австрискиот архитект Дитмар Фајхтингер. Изградбата, …

Повеќе

Мамиќ: Ако ме затворат ќе направам исто како Праљак

Првиот човек на загрепски фудбалски клуб Динамо, Здравко Мамиќ, изјави дека доколку го осудат ќе изврши самоубиство во затвор исто како Слободан Праљак во Хаг. На Мамиќ во моментов му се суди дека со трансфер на фудбалери ја оштетил Хрватска за 16 милиони евра. – Не сум виновен. Мене ми …

Повеќе

Балетскиот танчер Марко Мицов автор на македонската порака за Меѓународниот ден на танцот

Меѓународната мрежа на ИТИ УНЕСКО, годинава слави јубилеј 70 години од своето постоење и делување (1948-2018). Танцовиот одбор на Македонскиот центар на ИТИ за оваа 2018 година, го избраа младиот и успешен Марко Мицов, балетски танчер кој живее и работи во САД, за автор на македонската театарска порака по повод …

Повеќе

Панатинаикос исфрлен од Европа следните три години

Атински Панатинаикос нема да може да настапува во европските натпреварувања следните три години, соопшти Европскатта фудбалска унија(UEFA). ПАО е суспендиран поради долгови кон играчите, кои порано овој месец штрајкуваа затоа што не им се исплатени заработките уште од минатата година. Дваесеткратниот шампион на Грција доби опомена од UEFA во декември, со …

Повеќе

Пехчево подготвено за првата велосипедска тура „Пехчево на точак“

Пехчево подготвено за првата велосипедска OFF-ROAD тура „Пехчево на точак“ која е во организација на Општината и хотел „Гогов“. Патеката е долга 30 км, а вело-туратаќе се одржи на 19 мај. – Скоро сѐ е подготвено за големата велосипедската тура „Пехчево на точак 2018-та. Оваа исцрпувачка и авантуристичка тура за …

Повеќе