Почетна / TOP NEWS

TOP NEWS

10 научни митови кои немаат врска со вистината- Со години не уверуваат во потполни глупости!

Време е да ги запреме митовите во кои човештвото верува веќе со столетија. Ова се само некои од нив… 1Храната која паднала на под е сигурна да се изеде 5 секунди по паѓањето Колку пати во животот ви се случило да ви падне омиленото колаче на подот. Признајте, сте се …

Повеќе

Колку чини всушност Galaxy S8 ?

Сè што е потребно за да биде произведен Galaxy S8, ја  чини  компанијата од 301 до 307 долари, во зависност од обезбедувачот. Тоа е за 36 долари повеќе отколку штп  Samsung плаќаше за бројка од Galaxy S7 Edge. До овој заклучок дојдоа специјалисти од консултантска компанија IHS Markit, по анализа …

Повеќе

Отворија куќа , каде што никој не живеел 30 години: Она што го пронајдоа во неа, навистина остава без зборови (ВИДЕО)

Во канадската провинција Онтарио фотограф дошл во куќата, која била напуштена, да снима остатоците од она што се надевал да најде тука, траги од семејниот живот во минатото.  Но таа не се надеваше дека куќата всушност е како вистинска ризница. Во оваа куќа, никој не живеел 30 години, од надворешната …

Повеќе

A мислиш дека гледаш секси девојки во костими за капење? Загледај се повнимателно (18+)

Бодиартот е многу популарна форма на современата уметност. Платното во случајот е човечкото тело. Ако во сликарството содржината се открива преку симболите и боите, тогаш во бодиартот во овој план има многу повеќе можности: овде, освен бои, има и поза на телото, како и јазикот на мимика и гест . …

Повеќе

Калинката го забавува стареењето

Швајцарски научници открија дека состојките коишто ги има во калинките не штитат од стареење, соопштува Ројтерс. Чудесните ефект се должат на елагитанинот којшто го има во калинките. Специјалисти од Федералното политехничкиот училиште во Лозана веќе работат со биотехнолошка компанија, за да создадат додаток во исхраната кој ќе ја зголемува мускулната …

Повеќе

„Лондон бриџ падна“: тајниот план за деновите по смртта на кралицата

    Таа е почитувана низ целиот свет. Таа надживеа 12 американски претседатели. Таа се залага за стабилност и ред. Но нејзиното кралство е во превирања, а нејзините поданици одбиваат да признаат дека нејзиното владеење еден ден ќе заврши. Токму затоа кралската палата подготви план. Во плановите кои постојат поврзани …

Повеќе

Нешто лошо му се случува на Елтон Џон

Британскиот музичар сер Елтон Џон бил принуден да ја откаже серија концерти во САД поради болест. Пред неколку дена на враќање од Чиле во Велика Британија ткај него беше дијагностицирана атипична бактериска инфекција, пренесоа BBC. На 22 април Елтон Џон бил отпуштен од болница и во моментов се лекува во …

Повеќе

Случајно откритие: Гасениците јадат пластика го спасуваат светот!

Гасениците вообичаено служат за рибарски мамкиа, но со задоволство јадат и пластика, соопштија научници. “Откритието може да биде многу важно средство за справување со полиетиленскиот пластичен отпад, кој се депонира на копно и во светскиот океан”, рече професорот од Универзитетот во Кембриџ Паоло Бомбели – коавтор на истражувањето објавено од …

Повеќе

Амбер Херд и Илон Муск за првпат официјално како пар во јавност

Амбер Херд ги потврди гласините дека се среќава со Илон Муск и објави нивна заедничка слика во својот личен профил во Instagram. На кадарот 31-годишната поранешна сопруга на Џони Деп го прегрнала 45-годишниот претприемач. Повнимателните фанови забележаа траги од црвениот кармин на русокосата врз образот на креаторот на Tesla, кои …

Повеќе

Џеј Ло го одведе новиот дечко на фитнес

Џенифер Лопез не пропушта ден без фитнес, а новото нејзино момче Алекс Родригез е спортист, па што е поубаво од заедничко одржување на добра форма.   Папараците го забележаа најновиот пар во шоубизнисот на излез од спортската сала во Мајами. Без потпетици Џеј Ло изгледа сосема кревко пред огромниот Родригез, кој е …

Повеќе