Актуелно
Почетна / Актуелно / Четири екипи, еден трофеј: Време е за финалето во Евролигата

Четири екипи, еден трофеј: Време е за финалето во Евролигата

Кошаркарска Европа ќе насочи поглед на Истанбул во наредните три дена. Од денеска до недела во турскиот мегаполис претстои Финалната четворка на најпрестижната клупска кошаркарска трка на Стариот континент.

Полуфиналето вечерва ЦСКА Москва против Олимпијакос од 18.30 часа и Фенербахче против Реал Мадрид од 21.30 часа.

Натпреварот за третото место е во неделата, 21-ти мај од 18 часа, а судирот за титулата во Евролигата започнува исто во неделата од 21 часа. Двата натпревара исто може да се видат директно во етерот на Mtel Sport2 .

Големото шоу во Евролига стартува вечерва во 18.30 часот, кога актуелниот шампион ЦСКА Москва излегува против Олимпијакос. Рускиот гигант забележа две победи во регуларната сезона – во Атина со 81:75 поени и во Москва со 90:86 поени.

По четврти пат ривалите ќе се соочат еден против друг во Финалната четворка на Евролигата во последните шест сезони. Олимпијакос беше победник во првите три средби, вклучувајќи во 2012-а токму во Истанбул во натпреварот за титулата.

Грчкиот Олимпијакос ќе се потпира на фигури како Вангелис Манцарис и Мет Лоджески, за да ги совлада лидерите на ЦСКА Нандо Де Коло, Милош Теодосич и Кори Хигинс.

 

Три часа подоцна во салата “Синан Ердем” ќе трепери под напорот на локалните навивачи, бидејќи надежта на турската публика – Фенербахче ќе се соочи со првакот од регуларната сезона и деветкратниот шампион во Евролига – Реал Мадрид. Натпреварот од 21.30 часот ќе го емитува и вториот финалист на турнирот.