Почетна / Актуелно / Франција и Германија имаат нов заеднички проект – развој на нов европски борбен авион

Франција и Германија имаат нов заеднички проект – развој на нов европски борбен авион

Франција и Германија имаат нов проект – развојт на нов европски борбен авион. Се очекува дека “патоказот” за прашањето за создавањето на новиот авион ќе биде готов до средината на 2018 година.

Ова го изјави денеска германскиот канцелар Ангела Меркел за време на заедничката прес-конференција со претседателот на Франција Емануел Макрон, соопшти Europe 1. За возврат францускиот лидер истакна дека идејата за создавање на новата борбен авион во голема мера е произлегува од желбата на двете страни да ги модернизираат воздушните флоти.

До денешен ден во Европа се произведуваат три типа авиони – Eurofighter Typhoon, францускиот Rafale и шведскиот Gripen. Потсетуваме дека уште пред неколку дена се појави документи, кој откри за договорот меѓу Макрон и Меркле.