Голема сензација во Рим, Ливерпул повторно се поигра со Сити

Рома направи сензација над сензациите на „Олимпико“. Тимот го направи незамисливото и ја победи Барселона со 3: 0 за да се квалификува за полуфиналето на Лигата на шампионите. „Волците“ го загубија првиот дуел на „Камп Ноу“ со 1:4 и никој не веруваше во шансите на тимот на Еузебио Ди Франческо.

Един Џеко донесе рана предност на „волците“, а драмата во второто полувреме беше невидена. Даниеле де Роси постигна гол од пенал во 58. минута, а Костас Манолас го реализираше третиот гол за Италијанците.

Трета година по ред, Барселона е елиминирана во четвртфиналето во Лигата на шампионите, а Рома сензационално се пласираше во најдобрите 4 тима во Европа.

Ливерпул пак повторно го победи Манчестер Сити среде „Етихад“, овој пат о 2:1 и заслужено се пласираше во полуфиналето по вкупен резултат од 5:1 од двата натпревари.

На овој начин, „црвените“ покажаа зошто се легендарен клуб во Европа и ги исфрлија милијардерите од Манчестер. Прецизен за домаќините беше Габриел Жезус (2), а погодоците за гостите беа дело на Мохамед Салах (55) и Фирмино (77).

Средбата ќе се запамети со цврстата битка, мноштвото груби прекршоци, скандалозни судиски пресуди и конечно голема победа за Ливерпул.

Треба да се напомене дека менаџерот на Сити, Пеп Гвардиола беше пратен на трибините откако на полувремето едвај не се степа со судијата откако тој поништи регуларен гол на Сане при резултат 1:0.

Ливерпул за возврат одигра исклучително тактички натпревар, се обложи на подефанзивнаигра, искористи максимум од ситуациите и конечно продолжува напред на категоричен начин.

„Црвените“ веќе имаат 7 победи, две реми и само еден пораз против Сити во последните 10 средби меѓу двата тима, што зборува елоквентно за супериорноста во ова ривалство.