Почетна / Глобално / Европа / Грчкиот парламент ги усвои мерките за штедење

Грчкиот парламент ги усвои мерките за штедење

Грчкиот парламент ги усвои новите мерки за штедење за да ја добие новататранша помош од ЕУ. Тоа значи дека за да се заштеди пензииате ќе бидат намалени а даноците зголемиени. Мерките ги поддржаа сите 153 пратеници.

Незадоволните гражани, синдикатите и анти – стаблишменот,  прротестираа на улиците на Атина и Солун. За време на судирите со полицијата, уапсено е едно лице, а уште две се приведени. Според грчките медиуми, едно од приведените лица носело секира и чекан. Демонстрантите фрлаа камења, факели и молотови коктели, а полицијата одговори со солзавец.