Актуелно
Почетна / (не)Секојдневно / Јадете повеќе од овие храна и ќе ја зголемите сексуалното желба – ќе бидете во топ форма

Јадете повеќе од овие храна и ќе ја зголемите сексуалното желба – ќе бидете во топ форма

Сите имаат слушнато за ефектот на производи како лути пиперки, чоколадо и дури лук за потенцијата. А знаете ли дека една доматна салата исто така може да го подобри сексуалниот живот? Причината е дека здрав начин на исхрана е директно поврзан со циркулацијата на крв во телото, а со неа и со машката ерекција. Значи колку добро влијае храната на циркулацијата, толку ветува да се појави во ноќта. Или барем така тврдат научниците од Масачусетс, кои спровеле студија на во тема. Затоа нудиме необични јадења, кои се ем здрави, ем водат до повеќе возбудливи и долготрајни интимни односи.

Да почнеме да ги конзумираме уште денес:

Домати и грејпфрут

Ако лубеницата не ви е при рака, тогаш доматите и грејпфрут исто така ќе ја завршат работаат. Всушност речиси секој плод кој има длабока црвена боја. Причината лежи во високата содржина на ликопен. Истражување на уролошки институт во Мадрид докажува дека ликопенот од доматите во комбинација со маслиново масло ја враќа ерекцијата на мажите. Истражување на 40 мажи на 50 годишна возраст со блага еректилна дисфункција покажува дека 20 мл екстра девственото маслиново масло, се меша со 8 мг доматен ликопен и помага во 50 проценти од учесниците да постигнат подобра ерекција.

Ореви и други јаткии

Според истражувањето објавено во “Меѓународниот журнал за истражување за потенцијата” дека оревите и други јатки се најсилното оружје против еректилна дисфункција, благодарение на аминокиселината аргинин која се содржи во големи количини токму во овие ореви. Аргининот пак е прекурсор е на синтезата на азотен оксид и помага намалувањето на крвниот притисок (асиметрични метиларгинин (ADMA) инхибира реакцијата до азотен оксид и е маркер за васкуларни заболувања). Освен тоа се смета дека го подобрува производството и виталноста на сперматозоидите.