Почетна / Магазин / Убавина и Здравје / Како салатите прават да се дебелеете наместо да слабеете

Како салатите прават да се дебелеете наместо да слабеете

Кога следиме диета за слабеење, најчесто нагласуваме на салатите како најкорисни и нискокалорични. Салатата сепак може да нè здебели, без да сфатиме од каде дошло ова зло.
Во какви начини салатата може да ве натера да накачите килограми наместо да ја намалите телесната тежина?

Претерувате со дресинг
Мислите дека е доволно да јадете само салата, но не сфаќате и колку дресинг и сосови ставате? Па, не се чудете зошто качувате килограми, а не слабеете. Сосовите имаат калории и можат да ги уништат сите ваши напори.

Ставате крутони
Зелените салати со крутони се особено вкусни, но се доста калорични. Крутоните сепак имаат брашно, а тоа влијае на вашата исхрана.

Ставате повеќе овошје и ореви
Мешање на слатки и солени вкусови за многумина е омилен потфат во кулинарството. Зелените салати одлично си одговараат со овошните вкусови и снегулките, но со овие производи треба да се внимава. И плодовите, и снегулките се висококалорични. Во плодовите има многу шеќери, кои влијаат на диетата. Во снегулките пак има доста масти кои во големи количини го предизвикуваат качувањето килограми.

Јадете подготвени салати
Готовите и спакувани салати, кои се продаваат по продавниците и рестораните содржат големи количини стабилизатори, шеќери, масти, особено во сос. Ако јадете салата е подобро да ја приготвите сами, за да е навистина диететска.

Заборавате за протеините
Јаглехидратите од зеленчукот во салатите се апсорбираат и разградуваат во друштво на протеините. Затоа диететската салата треба да содржи и мали количества корисни протеини. Инаку може и да ја зголемите масата наместо да ја изгубите телесната тежина поради многуте јаглехидрати.

Не избирате здрави додатоци
Фокусирајте се на корисните маслиново екстра девствено масло и јаболков, црвен вински оцет. Не додавајте многу шеќер и сол. Мајонезот пак е препорачливо да се исклучи кога сте на диета. Воопшто, сенфот, млечните сосови, мајонез сосови, маслото и слично се лош избор.

Ставате премногу сирење
Сирењето е богато со масти, протеини и калории. Ако се стави повеќе во салата, за да се зајакне, а и за да ви е вкусно, ќе ја зголемите масата.