Актуелно
Почетна / (не)Секојдневно / Кина и подари на Германија три тонска статуа од Маркс

Кина и подари на Германија три тонска статуа од Маркс

Во Трир, гратче на југот на Германија, е поставена голема статуа на основачот на комунизмот – Карл Маркс, откако била прифатена како подарок од Кина.

Статуата, која тежи три тони, е поставена во пресрет на 200-годишнината од раѓањето на овој влијателен мислител и  филозоф, јубилеј што ќе се одбележи на 5 мај, кога статуата и официјално ќе биде откриена, пишува Факултети.мк/