Актуелно
Почетна / Актуелно / Кога и каде ќе се сретнат Путин и Трамп?

Кога и каде ќе се сретнат Путин и Трамп?

 

Претседателите на Русија и на САД Владимир Путин и Доналд Трамп може да се сретнат во „трета земја“, ако настане ситуација која бара состанок на лидерите.

 

Ова за Спутник го велу руски дипломатски извор.

„За сега разговорите не одеа понатаму, Работата е прекината поради воведувањето санкции. Во распоредот се блиски настани, каде лидерите може да се состанат, како самитот на Азиско -Пацифичката економска соработка во Папуа Нова Гвинеја и Г20 во Буенос Аирес во ноември“, објаснува соговорникот на агенцијата.

Всушност, изворот не ја исклучува можноста состанокот да се случи и порано, „во трета земја, ако се створи ситуација која бара состанок на лидерите и се бара некој позитивен резултат“.