Почетна / (не)Секојдневно / Крем супа со авокадо и павлака

Крем супа со авокадо и павлака

Состојки:
1 авокадо
1 голема коцка путер
2 чаши зеленчукова супа т.н.буљон
150 мл течна готварска павлака
2 страк магдонос
1 црн бибер
1 л. сол
2 л. брашно
2 оригано
1 чешне лук

подготовка:

Се топи путерот во тава за супа. Во него пржете малку брашно, но да не останат грутки.

Растворената супа и истурете ја во тава. Промешајте енергично, додека брашното се измеша со супа. Почекајте да зоврие и намалете го шпоретот.

Исечете го авокадото и да го додадете го во тава. Мешајте прецизно цело време.

Додадете и зачини, претходно ситно сечкани, како и исеченото лукче. Тоа залејте го со 2-3 чаши вода и павлака. Оставете да зоврие и извадете од огнот. Пасирајте во блендер и сервирајте ја супата топла.