Почетна / Култура / Легендата Роџер Вотерс сними силно политизиран рок албум

Легендата Роџер Вотерс сними силно политизиран рок албум

Поранешниот фронтмен на “Пинк Флојд” Роџер Вотерс ќе го пушти својот прв за четвртина век рок албум во јуни, соопшти музичката компанија Columbia Records. Албумот е насловен “Тоа ли е животот кој навистина го сакаме?” и вклучува 12 нови песни на силно политички ангажираниот пејач и композитор, чиј лирски талент беше јадрото на легендарните албуми на групата “The Wall” и “Dark Side of the Moon”.

Компанијата изјави дека албумот е “директен коментар за модерниот свет и несигурните времиња” и “природен наследник” на албумите на Pink Floyd “Animals” и “The Wall”.

Се очекува родениот во Англија Роџер Вотерс да започне кон крајот на мај турнеја во Северна Америка, а догодина во Азија и Европа.