Почетна / Актуелно / Марин Ле Пен заостанува со најмалку два дена пред претседателските избори во Франција

Марин Ле Пен заостанува со најмалку два дена пред претседателските избори во Франција

Марин Ле Пен губи  позиции во рангирањето на кандидатите на претседателските избори, два дена пред првиот круг.

Лидерот на партијата “Национален фронт” Марин Ле Пен ги губи   позиции во рангирањето на кандидатите на претседателските избори, два дена пред првиот круг. Ова го покажуваат објавените денес резултати од истражувањето на компанијата Elabe. За разлика од Ле Пен, поранешниот министер за економија Емануел Макрон  го задржува лидерство. Според истражувањето, на првиот круг на изборите Макрон се оддржува од 24% од гласачите, Ле Пен – од 21,5%, што за неа е со 0,5 помалку отколку пред три дена. Во поддршка на поранешниот француски премиер Франсоа Фијон се објавуваат 20% од испитаниците, а за лидерот на движењето “непослушните од  Франција” Жан-Лук Меланшон се подготвени да гласаат 19,5 проценти. Претседателските избори во Франција ќе се одржат во два круга – на 23 април и на 7 мај