Актуелно
Почетна / Македонија / Политика / МВР појаснува зошто не е извршен претрес кај кумановецот кој учествувал во настаните во Собранието

МВР појаснува зошто не е извршен претрес кај кумановецот кој учествувал во настаните во Собранието

 

Министерството за внатрешни работи попладнево преку соопштение појасни дека во врска со настаните во Собранието на 27 април не е извршен претрес во домот на И.Ј. од Куманово бидејќи таква наредба издала судијката на претходна постапка од Основниот суд Скопје 1.

– Во 06:15 часот бил воспоставен телефонски контакт со судија на претходна постапка од Основен Суд Скопје 1, која била информирана за моменталната состојба (дека никој не ја отвора вратата), при што судијката кажала да не се постапува по дадената писмена наредба (да не се влегува во станот со кршење на влезната врата), се појаснува во соопштението од МВР