Почетна / (не)Секојдневно / Нестандардна мусака

Нестандардна мусака

Овој рецепт за мусака многу ќе ви се допадне.

Потребни состојки
– 500 г ориз
– 100 г кромид
– 1 глава моркови
– 1 кес. црн пипер, црвен пипер, солени пиперки
– 5 – 6 парчиња печени (црвени)

За сос
масло – 50 гр
брашно – 1 лажица
млеко – 500 мл
морско оревче
сол црн пипер
јајца – 2
кашкавал – 100 гр

Начин на подготовка
Пржете го кромидот, морковот и оризот. Додајте меленото месо, зачини и по неколку минути сипете малку вода. Откако оризот ќе поомекне, истурете ја смесата во тава. На врвот Наредете печени пиперки. Направете сос, загрејте масло и во него пржете го брашното. Прелијте го млеко и мешајте додека не се згусне. Скршете ги јајцата и во тенок млаз додадете ги во сосот. Добро промешајте. Прелијте го сосот врз пиперките и посипете со 1/2 од кашкавал. Печете на 200 степени околу 30 минути. Извадете го јадењето од рерната, посипете го со преостанатиот кашкавал и допечете.